Wizyta u weterynarza, powinna skupić się przede wszystkim na wyeliminowaniu pasożytniczej lub zakaźnej choroby zwierząt, która może zostać przeniesiona na człowieka.

Jedną z bardziej znanych chorób odzwierzęcych, tzw. zoonoz, jest toksoplazmoza wywołana przez pierwotniaka Toxoplasma gonidii. Nosicielem toksoplazmozy są koty, a człowiek może zarazić się chorobą poprzez kontakt z odchodami kota, w której znajdują się oocysty Toxoplasma. Objawy toksoplazmozy, to m.in. wysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie mózgu i opon mózgowych. Przy zachowaniu zasad właściwej higieny ryzyko zakażenia jest nikłe, ale szczególnie uważne powinny być kobiety w ciąży, gdyż toksoplazmoza grozi poronieniem lub poważnymi wadami rozwojowymi płodu. Jeśli potrzebne jest leczenie zwierzęcia, opiera się ono na zastosowaniu sulfonamidów i antybiotyków, które ograniczają wydalanie oocyst.

Każdy miłośnik kotów i psów wie również, że zwierzęta należy odrobaczać. W kontekście zdrowia człowieka, brak odrobaczania może być przyczyną poważnej choroby odzwierzęcej jaką jest echinokokoza zwana również bąblowicą. Choroba ta wywoływana jest przez tasiemce z rodzaju Echonococcus, głównie Echinococcus granulosus i Echinococcus multilocularis. U ludzi E. granulosus wywołuje hydatidozę (bąblowicę jednojamową), w której larwa tasiemca osadza się w różnych narządach i przyjmuje postać rozrastającej się, uciskającej torbieli. E. multilocularis jest przyczyną alweokokozy (bąblowicy wielojamowej) - tasiemiec wędruje z krwią niszcząc poszczególne tkanki. Źródłem zakażenia człowieka przez E.granulosus są psy, które mogły mieć kontakt z zainfekowanymi, surowymi narządami wewnętrznymi i tuszami. Jeśli badania wykażą obecność  tasiemca, właściciel psa powinien zadbać o odrobaczanie co 6 tygodni z wykorzystaniem odpowiedniego leku przeciwrobacznego zawierającego w składzie np. prazykwantel lub epsiprantel. E. multilocularis psy zarażają się głównie poprzez kontakt z zarażonymi zwierzętami leśnymi, np. nornicami i w tym przypadku powinny być odrobaczane co 4 tygodnie. E. multilocularis może występować również u kotów lecz zdarza się to rzadko, gdyż nie są one odpowiednimi żywicielami dla tego pasożyta, a leczenie zaleca się w szczególnych przypadkach.

Choroby odzwierzęce to również ornitozy, czyli choroby przenoszone przez ptaki. W przypadku stwierdzenie przez weterynarza pasożytów, ptaki także poddawane są właściwemu leczeniu, w tym również odrobaczaniu. Przykładem ornitozy jest Papuzica wywołana przez drobnoustrój Chlamydia psittaci. Człowiek zaraża się nią głównie drogą kropelkową, a źródłem zarażenia jest chore ptactwo domowe lub też gospodarcze, które należy leczyć weterynaryjnie poprzez podanie odpowiedniego antybiotyku. Papuzica jest trudna do zdiagnozowania, gdyż objawy przypominają grypę, ale często może przebiegać również jako silne zapalenie płuc lub sepsa.

Wspomniane choroby odzwierzęce, nie powinny w żaden sposób zmieniać naszej decyzji, co do obecności w naszym domu czworonoga lub innego zwierzaka. Wszystko jak zwykle zależy od naszego odpowiedzialnego podejścia. Aby zapobiec różnorodnym zoonozom należy zadbać głównie o podstawową higienę. Dodatkowo, bezwzględnie ważne są także badania weterynaryjne na obecność pasożytów oraz regularne odrobaczanie. Wprowadzenie tych kilku podstawowych zasad i spędzanie czasu ze swoim pupilem na pewno nie będzie stanowić żadnego zagrożenia.