Przypadkowe kontakty seksualne stanowią ryzyko zakażenia wirusem HIV. Już jedno pochopne zachowanie może pokrzyżować Twoje plany i poważnie zagrozić Twojemu zdrowiu. Różne metody antykoncepcyjne skutecznie zapobiegają ciąży, ale pamiętaj, że każdy rodzaj kontaktu seksualnego (oralny, analny 
i waginalny) może prowadzić do różnych zakażeń, w tym HIV. Właściwe stosowanie prezerwatywy może uchronić Cię przed chorobami przenoszonymi droga płciową. Lubisz imprezy, zdarza Ci się przesadzić z alkoholem? Eksperymentujesz z innymi środkami psychoaktywnymi? Bądź świadoma, że takie zachowania znacznie podnoszą ryzyko zakażenia. Tracąc kontrolę nad swoim postępowaniem, możesz łatwo ulec emocjom i zlekceważyć zagrożenia. Każdy stosunek seksualny musi być Twoją autonomiczną decyzją. Bądź rozsądna. Nie pozwól by jedno spontaniczne zachowanie zmieniło całe Twoje dalsze życie.

Jeśli obawiasz się, że mogło dojść do zakażenia HIV, nie czekaj – wykonaj test. Wczesna diagnoza umożliwi rozpoczęcie skutecznego leczenia i może sprawić, że osoba zakażona będzie żyć wiele lat unikając powikłań związanych z osłabieniem odporności.

Pamiętaj jednak, że wynik testu będzie wiarygodny, jeśli wykonasz go po 3 miesiącach od ostatniego ryzykownego zachowania. Obecnie HIV to nie wyrok, ale wciąż nie można usunąć wirusa z organizmu osoby zakażonej, dlatego najważniejsza jest profilaktyka.

Jesteś kobietą dojrzałą. Aktywną zawodowo 
i seksualnie. Wiesz czego chcesz od życia, wiesz też, jakie zagrożenia niesie ono za sobą. Jesteś odpowiedzialna, świadoma czym jest HIV. Czy myślisz, że zakażenie HIV Cię nie dotyczy?

Sytuacje sprzyjające zakażeniu HIV:

Kontakty seksualne bez prezerwatywy

Prawie każdy z nas mógł w przeszłości doświadczyć sytuacji, które niosły za sobą ryzyko zakażenia. Stały partner to gwarancja bezpieczeństwa pod warunkiem, że zrobił test na HIV, nie podejmuje zachowań mogących narazić go na kontakt z wirusem i pozostaje wierny. Pamiętaj! Nawet to, że sama jesteś wierna nie oznacza, że ryzyko Cię nie dotyczy. Nie możesz polegać tylko na tym, że Twój partner powie Ci o swoim zakażeniu – sam może nie być tego świadomy. A może Tobie samej zdarzają się czasami chwile zapomnienia i podejmujesz ryzykowne kontakty seksualne?

Kontakt z krwią

Zakażenie HIV może zostać przeniesione podczas wykonywania czynności uszkadzających skórę. Największe ryzyko przeniesienia zakażenia niesie za sobą stosowanie narkotyków dożylnych – przy użyciu wspólnych igieł i strzykawek. Jednak do zakażenia może także dojść w następstwie używania niesterylnego sprzętu podczas wykonywania: tatuażu, piercingu, 
czy wspólnego używania maszynki do golenia lub innych narzędzi, na których mogła być krew osoby zakażonej.

Upewnij się. Nie ryzykuj: wykonaj test! Stawką jest Twoje zdrowie, a badania w kierunku HIV to nic trudnego, ani wstydliwego. Możesz je wykonać anonimowo i bezpłatnie w punktach konsultacyjno-diagnostycznych. Najlepiej zrób to razem ze swoim partnerem. Nie kwestionujesz w ten sposób jego wierności, lecz dajesz świadectwo tego, że zależy Ci na waszym bezpieczeństwie i komforcie.

Marzysz o tym, by zbudować szczęśliwą, kochającą się rodzinę. Wraz ze swoim partnerem staracie się o dziecko, a może nawet już jesteś w ciąży. Chcesz być świadomą mama i zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki rozwoju, dlatego dbasz o swoje zdrowie i pozostajesz pod opieką lekarza ginekologa.

Nie zapomnij wykonać badania w kierunku HIV. Wirus może dostać się do organizmu dziecka w czasie ciąży, porodu lub podczas karmienia piersią. Niewiedza na temat zakażenia HIV może wiązać się z poważnym narażaniem zdrowia i życia Twojego dziecka. Pamiętaj, że dzięki podjęciu odpowiedniego leczenia, szansa na urodzenie zdrowego dziecka wynosi 99%. Dlatego nawet jeśli jesteś przekonana, że zarówno Ty, jak i Twój partner jesteście zdrowi, zróbcie test w kierunku HIV. Ginekolog ma obowiązek zaproponować takie badanie każdej kobiecie w ciąży.