rypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez wirus grypy. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową, a także poprzez kontakt ze skażoną powierzchnią. Wyróżnia się 3 typy wirusów – A, B oraz C. Do zarażenia wirusem, podobnie jak w przypadku przeziębienia, dochodzi głównie drogą kropelkową. Źródłem infekcji jest chory człowiek. Niezasłanianie ust czy nosa podczas kichania oraz kaszlu rozprzestrzenia wirusy zarówno wokół chorego, jak i na otaczające go przedmioty.

Przeziębienie to wirusowa choroba zakaźna górnych dróg oddechowych. Wywoływane jest głównie przez rinowirusy – wirusy nie mające nic wspólnego z wirusami grypy. Przeziębienie przebiega ze szczególnie nasilonymi objawami w obrębie nosa – to właśnie intensywny katar odróżnia przeziębienie od grypy: w grypie występuje wysoka gorączka bez wyraźnego nieżytu nosa. Nazywane jest także chorobą przeziębieniową lub wirusowym zapaleniem nosogardła i zatok przynosowych.

Przeziębienie i grypa podobnie się objawiają, jednak występują między nimi pewne różnice. Charakterystycznym objawem przeziębienia jest stopniowe pojawianie się dolegliwości, a w szczególności nieżytu nosa, który nie jest typowym objawem dla grypy i często nie występuje u chorych ze zdiagnozowaną grypą. Okres najbardziej nasilonych objawów przeziębienia trwa zwykle 2-3 doby. W przypadku, gdy infekcja trwa dłużej, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, gdyż może to świadczyć o powstałym zakażeniu bakteryjnym lub nierozpoznanej grypie.

W grypie początek jest na ogól bardzo ostry – objawy, przede wszystkim wysoka gorączka, mogą wybitnie nasilić sie w kilka godzin.