Ewa Drzyzga: dziennikarka, prowadząca program 36,6 w stacji TVN

 

bliża się chłodna jesień. W jaki sposób najlepiej chronić swoje zdrowie w tym okresie?

 

Z doświadczenia wiem, że najlepszym sposobem wystrzegania się chorób jest unikanie ludzi zarażonych. Zawsze apeluję do swoich kolegów w pracy, aby – gdy tylko poczują, że "coś ich bierze" – nie przychodzili do redakcji. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, bo po pierwsze nie każdy ma taki komfort, by z dnia na dzień być nieobecnym w firmie, a po drugie często nawet nie jesteśmy świadomi, że już roznosimy wirusy. Mimo wszystko jednak bądźmy odpowiedzialni i pamiętajmy, że to jak my podchodzimy do własnej choroby może mieć wpływ na to, jak zdrowi są inni wokół nas

Czy ma Pani inne swoje ulubione domowe sposoby wzmacniania odporności, które sprawdzają się w okresie jesienno-zimowym?

Kiedy tylko słońce przestaje nas ogrzewać, wszyscy sięgamy po tran. Częściej też gości na naszym stole kiszona kapusta, papryka, sok malinowy. Ostatnio przypomniałam sobie to, jak mama robiła nam w dzieciństwie syrop z cebuli. Wypicie go nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale kiedy zamknie się oczy i zatka nos – można i to przeżyć (śmiech). Jesienną porą robię wszystko, żebyśmy nie opuszczali żadnego z pięciu posiłków. Organizm musi być dobrze odżywiony, musi mieć siłę, żeby walczyć z infekcją.

Ważnym elementem edukacji społecznej są programy telewizyjne. Jakie tematy zdrowotne będzie Pani poruszać w swoim magazynie "36,6'C" na jesieni?

Będziemy mówić zarówno o sprawach bardzo poważnych, jak nowotwory i walka z nimi, czy problemy kardiologiczne – w tym o różnicach między zawałem męskim i kobiecym, jak i o rzeczach bardziej prozaicznych, jak np. o skutkach łączenia ogórka i pomidora w codziennej diecie. Przed zbliżającym się okresem karnawałowym i narciarskim będziemy również rozmawiać z dr. Śmigielskim, wybitnym ortopedą, który poradzi nam, jak unikać drobnych kontuzji oraz poważnych wypadków.