Trafiają do nas pacjenci, którzy latami nie odwiedzają gabinetu lekarza, a kiedy już się w nim pojawią, zwykle jest za późno i konsekwencje choroby są poważne. Dlatego warto pamiętać o regularnych badaniach, bo z wiekiem ilość chorób się zwiększa. Zaczynając od początku, to dzieci objęte są w tej chwili takim programem opieki pediatrycznej, że myślę, że wystarczy, aby regularnie pojawiały się na szczepieniach i bilansach. Ponieważ choroby u dzieci rozwijają się szybko, na pewno pediatra czy rodzice zauważą, jeśli będzie działo się coś niepokojącego. Wtedy trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Potem, między 18. a 35. rokiem życia, cieszymy się z pełni sił, ale to dobry czas, żeby zacząć monitorować stan swojego zdrowia.

Na co zwracać uwagę, nawet ciesząc się z pełni sił mając dwadzieścia kilka lat?

Przede wszystkim zgłaszać się do lekarza, kiedy nasze dolegliwości trwają dłużej niż 3-4 tygodnie. Poza tym, w tym okresie chociaż raz warto wykonać USG jamy brzusznej, żeby wiedzieć, jak w środku wyglądają nasze narządy. Wskazane jest również badanie EKG. Raz do roku zalecałabym wykonanie morfologii, zbadanie ciśnienia, nawet jeśli nic takiego się nie dzieje. Dodatkowo, kobiety powinny pamiętać o wykonywaniu badania cytologicznego oraz USG piersi, a mężczyźni powinni badać jądra.

A jakie badania warto wykonywać po 40-stce?

W tym czasie przede wszystkim zalecane jest intensyfikowanie badań pod kątem kardiologicznym. Raz do roku trzeba badać ciśnienie, poziom cukru we krwi oraz pamiętać o regularnej morfologii. Co dwa lata wykonywać EKG, a co pięć lat lipidogram, o ile w wynikach nie będzie nieprawidłowości. Jeśli one się pojawią, to na pewno trzeba będzie badać się regularnie. W tym wieku pojawiają się też problemy z tarczycą, więc warto sprawdzić poziom TSH. Szczególnie muszą wtedy o siebie zadbać osoby otyłe, wykonać próby wątrobowe, nerkowe, lekarz przeprowadzi z nimi wywiad, dopyta również o występowanie chorób w rodzinie i na pewno zleci dodatkowe badania pod kątem chorób kardiologicznych. Głównymi działaniami profilaktycznymi w zapobieganiu chorób układu krążenia i nowotworów jest utrzymanie prawidłowej masy ciała, zbilansowana dieta z ograniczeniem szkodliwych tłuszczów utwardzonych oraz regularna aktywność fizyczna. W tym czasie też rośnie ryzyko wystąpienia nowotworów, m.in. szyjki macicy czy piersi, dlatego dobrze już znać swoje ciało. Wiedzieć, gdzie mamy węzły chłonne i od czasu do czasu sprawdzać, dotykając i oceniając ich wielkość.

A co z badaniami po 50. roku życia?

Zestaw jest prawie taki sam, tylko rośnie ich częstotliwość. W tym wieku blisko połowa populacji cierpi na nadciśnienie, wiec warto pamiętać o regularnym monitorowaniu. Dodatkowo, mężczyźni powinni pamiętać o badaniu PSA, które pokazuje stan prostaty oraz kału pod kątem wykrycia krwi utajonej.