Jaki wpływ na nasz organizm ma witamina D i jakie są konsekwencje jej niedoboru? W jaki sposób witamina D wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu?

Witamina D3 ma bardzo istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, ponieważ jej receptory, poprzez które działa oraz enzymy niezbędne do jej przemian, znajdują się w komórkach tkanek wszystkich narządów naszego ciała. Do niedawna niedobór witaminy D3 kojarzył się z krzywicą i osteoporozą, a obecnie wiemy, że prawidłowe jej stężenie jest niezbędne dla właściwego funkcjonowania naszego systemu odpornościowego w zabezpieczeniu przed infekcjami, chroni nas przez otyłością, cukrzycą, chorobami układu krążenia, depresją, chorobą Altzheimera, Parkinsona, a także nowotworami. Jest to tak zwane plejotropowe działanie witaminy D3.

Jakie są przyczyny niedoboru witaminy D?

Możemy wskazać ich wiele. Podstawową jest brak odpowiedniej ekspozycji na światło słoneczne. Aż 90 proc. witaminy D jest syntetyzowane w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Oczywiście w naszych szerokościach geograficznych trudno o odpowiednią ekspozycję na słońce (niedostateczna ilość UVB od października do kwietnia), ponieważ aby zapewnić prawidłową dawkę witaminy D3 należałoby spędzać na słońcu ok. 30-60 minut latem i nawet 20 godzin zimą. Do tego, nawet w okresie wakacyjnym, kiedy mamy dostęp do słońca, przez większość czasu wystawiamy się na działanie promieni słonecznych używając kremów z wysokim filtrem. Zalecam w okresie lata ekspozycję na słońce przez 20 min. 18 proc. powierzchni ciała (przedramiona i kończyny dolne bez protektorów). W praktyce w Polce synteza skórna pod wpływem słońca nie zachodzi od października do początku maja. Szczególnie młode pokolenie, które większość czasu spędza przy komputerze, rzadko wychodzi na spacery, a dodatkowo naraża się na takie czynniki, jak smog, zaczyna mieć poważne niedobry witaminy D3. Z kolei u osób starszych synteza skórna zmniejsza się znacząco, a więc i osoby w starszym wieku narażone są na niedobór witaminy D3. Kolejną przyczyną problemów jest dieta, w której brakuje tłustych ryb morskich, które aby zapewnić odpowiednią ilość witaminy D3 powinny być codziennie konsumowane w ilości 300 g. Jest to nierealne. Tak więc, niestety, zarówno dieta, jak i ekspozycja na słońce, nie są w stanie zaspokoić naszego zapotrzebowania na witaminę D3. Potwierdzają to badania epidemiologiczne wskazujące, iż blisko 90 proc. Polaków ma niedobory witaminy D3. Stąd niemal w każdym przypadku potrzebna jest jej suplementacja preparatami zawierającymi odpowiednio wysokie dawki witaminy D3 (2000 IU u osób dorosłych).