Strona główna
Zęby
Wzrok
Słuch
Serce i krew
Zdrowy Oddech
Układ trawienny
Urologia
Kości i stawy
Skóra
Immunologia
Onkologia
Neurologia
Być Zdrowym
strona główna
Zęby
Wzrok
Słuch
Serce i krew
Zdrowy Oddech
Układ trawienny
Urologia
Kości i stawy
Skóra
Immunologia
Onkologia
Neurologia
Kości i stawy
Męskość to mądrość i odpowiedzialność
Myślę, że im człowiek jest starszy, tym ruch jest mu bardziej potrzebny.
Sport daje mi siłę!
Aktywność fizyczna nie tylko pozwala zachować ciało w doskonałej formie, ale także uczy nas konsekwencji i pracy nad sobą.
Tanecznym krokiem przez życie
Świat jest taki, jaki sobie stworzymy – dokładnie nasze życie jest takie, jakie sobie je zbudowaliśmy, i tylko my ponosimy za to odpowiedzialność!
Karta dla seniorów z całej Polski
Ukończyłeś 60 rok życia? Odbierz bezpłatną Ogólnopolską Kartę Seniora i korzystaj z rabatów w całej Polsce!
Sport nie liczy lat!
Jakie są najczęstsze urazy wśród seniorów i jak ich uniknąć?
Młodzi na szczycie kariery
Jeśli chce się być najlepszym, czasem trzeba sobie czegoś odmówić.
Pływam, bo jestem ciekawy świata
Ciekawość świata, czyli chęć poznawania nowych ludzi i miejsc jest największym bodźcem do podróżowania.
Zakręć loczek, zaczesz koczek i bądź dumny, że jesteś seniorem
Nie warto bać się, że nie zdąży się zrealizować marzeń, bo najważniejsze jest to, co robi się dzisiaj i to, że przynosi to radość.
Najtrudniej jest... zacząć
Gdy miałyśmy po piętnaście lat, mama robiła nam do szkoły kanapki z ogórkiem i pomidorem, na WFie ćwiczyło się w pospolitym białym T-shircie, a po lekcjach wszyscy bawiliśmy się na zardzewiałych drabinkach.
Życie bez usterek
Rozmawiamy z Czesławem Beer – legendą polskiej jogi. Uczy od prawie 50 lat. Wychował ponad setkę instruktorów. Cały czas aktywnie pracuje, propagując nie tylko jogę, ale także zdrowy i naturalny styl życia.
Kontuzje i urazy – nieodłączny element aktywności
Kontuzje i urazy mogą przydarzyć się każdemu. Najważniejsze, co trzeba o nich wiedzieć, to to, żeby absolutnie ich nie ignorować.
Droga do sukcesu!
O swojej drodze do mistrzostwa opowiada nam Andrzej Wrona – reprezentant Polski w piłce siatkowej.
Osteoporoza - choroba kobiet po menopauzie
Menopauza = zanik kostny = osteoporoza = złamania = wysokie ryzyko kalectwa i przedwczesnej śmierci.
Osiem prawd o reumatyzmie
To nie jedna, ale ponad 100 różnych schorzeń kości i stawów, o których wciąż mało wiemy. Aby bronić się przed tymi schorzeniami warto wiedzieć o nich więcej.
Choroby kości i stawów
Ból i niepełnosprawność to skutki prze wlekłych chorób układu ruchu. Czy można coś zrobić aby uniknąć choroby?
Aktywność fizyczna wymaga motywacji
Znana, ceniona i lubiana przez widzów aktorka teatralna, fi lmowa i telewizyjna. Pamiętamy ją m. in. z ról w „Wiedźminie”, „Grach ulicznych”, „Ja wam pokażę”. Niejedna młodsza koleżanka zazdrości jej kondycji i urody, a dociekliwi dziennikarze pytają o jej receptę na świetny wygląd. To żadna tajemnica wystarczy uwierzyć, że w zdrowym ciele zdrowy duch.
Lubię być niezależna!
RZS przywodzi na myśl niepełnosprawność, tymczasem chorzy na RZS są po prostu osobami z przewlekłą, nieuleczalną chorobą, która jednak nie powinna być przeszkodą w zdobyciu pracy czy po prostu realizacji życiowych aspiracji.
Ruch, którego nic nie zastąpi
Hasła propagujące ruch jak mantrę powtarzają i fizjoterapeuci, i lekarze, jednak przeciętny Kowalski nie bierze ich sobie do serca. W momencie, kiedy dotyka go choroba związana z narządem ruchu zyskuje łatwą wymówkę: boli więc nie powinienem się ruszać! Tymczasem takie podejście jest wielkim błędem.
Skazane na osteoporozę?
Menopauza jest naturalnym etapem biologicznego życia kobiety. W tym okresie niewydolność hormonalna jajnika prowadzi do zatrzymania miesiączek. Zdecydowana większość kobiet doświadcza jednocześnie innych uciążliwych dolegliwości związanych z niedoborem estrogenów, takich jak uderzenia gorąca, zlewne poty, zaburzenia snu czy chwiejność emocjonalna. Okres ten wiąże się również z innymi zagrożeniami zdrowotnymi m.in. związanymi z utratą masy kostnej (osteoporoza).
Dbam o dobrą kondycję
Marcin Gortat jako pierwszy Polak wystąpił w play-of najsłynniejszej ligi świata – NBA. Jest on założycielem fundacji MG13, której celem jest pomoc młodym ludziom w realizacji własnych marzeń sportowych. Ponadto fundacja promuje zdrowie i zdrowy tryb życia. Założenia te realizuje poprzez działania w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży.
Zdrowy rozsądek pomoże ochronić stawy
Stawy są zbudowane tak, aby wytrzymać umiarkowane obciążenia, dlatego decydując się na sport, warto wybierać takie zajęcia, które nie zakończą się kontuzjom czy urazem.
Gdy stawy dają się we znaki
Schorzenia narządu ruchu popularnie lecz niefachowo nazywane przez pacjentów reumatyzmem to tak naprawdę różne jednostki chorobowe. Ból jest nierozerwalnie związany z dolegliwościami o podłożureumatycznym i zwyrodnieniowym. Jak skutecznie z nim wlaczyć?
Postęp w leczeniu kolan
Stawy kolanowe to jedne z bardziej skomplikowanych urządzeń w naszym organizmie. ale i takie, które najczęściej ulegają kontuzjom.
Zachować sprawność na całe życie
Panuje błędne przekonanie, że choroby kości i stawów dotyczą tylko osób w podeszłym wieku. To dowód jak niewiele wiemy o samych schorzeniach i ich właściwej profilaktyce. Tymczasem zaniedbania, a przede wszystkim brak ruchu mogą grozić nawet inwalidztwem.
Bez ruchu ani rusz
Leczenie schorzeń reumatycznych nie może się obejść bez ćwiczeń, które pozwalają zachować sprawność.
Łamanie i strzykanie
Często mówimy – bolą mnie wszystkie kości. Ale czy rzeczywiście kości mogą boleć?
Oblicza reumatyzmu
Reumatyzm to ponad 100 różnych schorzeń. W Polsce najczęściej występuje zwyrodnienie stawów oraz
reumatoidalne zapalenie stawów, na które cierpi ponad 400 tys. osób.
Dla mocnych kości
Za osłabienie kości wini się zwykle niedobór wapnia, czyli pierwiastka, który bierze udział w tworzeniu i mineralizacji tkanki kostnej. Jednak przyjmowanie samego wapnia jest niewystarczające.
Osteoporoza – za mało kości w kości
Tak prosta czynność, jak odkręcenie słoika z konfiturami, wymaga sprawnej pracy aż 20 stawów, a gra w siatkówkę – ponad 100. Jeśli nasze stawy i kości są w dobrej formie, nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia.
Profilaktyka i rehabilitacja
Blisko 3 miliony Polaków cierpi na zwyrodnienie stawów. Gdy choroba się rozwija – utrudnia poruszanie się, a z czasem wykonywanie prostych czynności. Jak spowolnić zmiany w stawach i co robić, by móc normalnie żyć?
Epidemia złamań osteoporotycznych?
Osteoporoza – „cichy złodziej kości”. Choroba rozwijająca się latami bez objawów, Często pacjent dowiaduje się o niej dopiero, gdy dojdzie do złamania.
Dbaj o plecy od rana do wieczora
Bez przesady można powiedzieć, że kręgosłup rządzi naszym ciałem. Gdy zaniedbamy jego zdrowie, może się okazać, że nawet poruszenie małym palcem nie będzie możliwe.
Choroba zwyrodnieniowo-zniekształcająca stawu biodrowego
Staw biodrowy jest jednym z największych stawów organizmu. Łączy on kość udową z miednicą. Kostne elementy stawu utworzone są przez bliższy koniec kości udowej (głowa, szyjka i okolica krętarzy) oraz panewkę będącą częścią miednicy.
Wpływ żywienia na stan układu kostno-stawowego
Utrata gęstości mineralnej kości jest obecnie jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych. Na osteoporozę cierpi około 200 mln ludzi na całym świecie.
Przygotowanie do sukcesu
Dbać o układ szkieletowy należy przez cały czas, a nie tylko w okresie wytężonej pracy fizycznej i przygotowań do zawodów.
Bieganie – sport dla każdego?
Kiedyś sportem narodowym Polaków była piłka nożna jednak zmiana aktywności spowodowała, że bieganie stało się nową, najważniejszą aktywnością sportową
Osteoporoza choroba milionów złamań
Osteoporoza jest chorobą która powoduje, że kości stają się zrzeszotniałe i łamliwe. Obecnie w Polsce notujemy prawie 3 mln osób ze złamaniami, co jest większą epidemią niż epidemia grypy, tyle że niezauważalną.
Sukces to ciężka praca
Oktawia Nowacka, polska pięcioboistka, zdobywczyni Pucharu Świata, medalistka mistrzostw Europy i mistrzostw Polski, opowiada nam o tym, że sukces to ciężka praca nad sobą każdego dnia.
Zrób pięć kroków do zdrowego biegania!
Bieganie dla wielu stało się częścią życia. Coraz bardziej rozpowszechniona dyscyplina sportowa, jaką jest bieganie uliczne i w terenie, są uprawiane przez wiele osób. Dlaczego? Na to pytanie próbują odpowiedzieć socjolodzy, trenerzy, a nawet i politycy.
Oj, mamo, bolą mnie kości
Dość często się zdarza, że dzieci skarżą się na bóle kości. I chociaż przeraża to rodziców, przyczyną nie jest zazwyczaj choroba, ale szybki wzrost.
Densytometria i spółka
Nasze kości podlegają nieustannej przebudowie. Jeden cykl, kiedy tworzą się nowe i zanikają stare komórki, trwa około 6 miesięcy, ale nie zawsze przebiega w równowadze.
ZZSK – kiedy kręgosłup woła o pomoc
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, jak sama nazwa wskazuje, jest chorobą obejmującą głównie kręgosłup, ale dochodzi także do zapalenia stawów kończyn, najczęściej dolnych (kolanowych, skokowych, palców stóp).
Trening dodaje energii do życia
Aktywność fizyczna, wbrew powszechnej opinii, nie pochłania naszej energii, a ją tworzy
.
Nie daj się kontuzjom
Jak szacują badania, ponad 90 proc. mężczyzn po przekroczeniu magicznej czterdziestki wykazuje bardzo niski, wręcz zupełny brak poziomu jakiejkolwiek aktywności fizycznej, do tego stopnia, że staje się to zagrożeniem ich życia.
Sport bez bólu
Cyprian Majcher, reprezentant Polski w rugby o prawidłowym wykonywaniu codziennych czynności, profilaktyce kontuzji i roli trenera w uprawianiu sportu.
Od genomu do długowieczności
Zapytajmy lekarza, jak uruchomić mechanizmy obronne naszego organizmu, aby stały się tak silne, by ochronić nasze zdrowie i życie.
Zachować sprawność na całe życie
Panuje błędne przekonanie, że choroby kości i stawów dotyczą tylko osób w podeszłym wieku. To dowód, jak niewiele wiemy o samych schorzeniach i ich właściwej profilaktyce. Tymczasem zaniedbania, a przede wszystkim brak ruchu, mogą grozić nawet inwalidztwem.
Dobra starość
Przestajemy już mówić o starzeniu jako o „geriatrycznym tsunami”, czyli czymś co nas zalewa i niszczy. Powoli dociera do nas, że nie ma wobec starzenia alternatywy, a nikt przecież nie chce umierać młodo.
Choroby kości i stawów
Ból i niepełnosprawność to skutki prze wlekłych chorób układu ruchu. Czy można coś zrobić aby uniknąć choroby?
Zdrowe kości do starości - prawdy i mity o osteoporozie
Osłabienie kości jest skutkiem złego odżywiania się, braku witamin i minerałów. Najbardziej narażone są osoby cierpiące na anoreksję.
Gdy bolą kości i stawy
Każdego z nas czasem bolą stawy czy kości. Połykamy wtedy tabletkę przeciwbólową i problem znika. Cierpiącym na choroby reumatyczne ból towarzyszy stale i dlatego kuracja i walka z bólem muszą być starannie przemyślane.
Endoprotezy stawów
Sztuczny staw jest zbudowany, jak naturalny. Dzięki temu można nim poruszać prawie tak samo jak zdrowym, naturalnym stawem. Ale żaden sztuczny staw nie zastąpi w pełni tego naturalnego.
Kolanom na pomoc
Dolegliwości związane z uszkodzeniami chrząstki dotykają nie tylko osoby starsze. coraz więcej czterdziesto-, a nawet trzydziestolatków, skarży się na uporczywe bóle kolan, które potrafią skutecznie ograniczyć zarówno sportową jak i codzienną aktywność. Na pomoc cierpiącym z powodu chorób stawów kolanowych przychodzi terapia komórkowa, o której rozmawiamy z Robertem Zalewskim - prezesem iMPOMeD centrum.
Nowoczesne leczenie zwyrodnień stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów została nazwana plagą XXI wieku. Być może zasługuje na tę nazwę, bo z jej powodu coraz więcej osób na całym świeci traci sprawność i samodzielność.
Złodziejka kości
Tak często określa się osteoporozę - chorobę, która sprawia, że kości staja się słabe, kruche i podatne na złamania. „Osteoporoza” oznacza porowatość kości, co trafnie obrazuje proces, jaki zachodzi w układzie kostnym człowieka cierpiącego na tę chorobę.
Choroba reumatyczna niejedno ma imię
Nie ma jednej choroby, którą nazywa się „reumatyzmem”. Jest za to wielka grupa schorzeń heterogennych, o różnych mechanizmach i patogenezie, którymi zajmuje się reumatologia.
Dzieci chorują inaczej
Reumatolodzy dziecięcy zajmują się nie tylko zapalnymi chorobami stawów, mięśni i kości, ale także innymi zespołami bólowymi narządu ruchu, które u dzieci występują dość często i stanowią ogromne wyzwanie dla specjalistów.
Bez rehabilitacji nie ma dobrych wyników
Niektórzy z nas zasmakują jeszcze białego szaleństwa, a inni doczekawszy ciepłych dni wskoczą na rower, aby nadrobić zaległości w aktywności fizycznej. W obu przypadkach na nieprzygotowanych do uprawiania sportu, będą czyhać urazy i kontuzje.
Osteoporoza – choroba słabych kości
Na co dzień nie myślimy o swoich kościach. Przypominamy sobie o kościach najczęściej w sposób nagły z powodu pojawienia się bólu powodowanego urazem, złamaniem, chorobą.
Razem łatwiej i mądrzej
W Polsce działa kilkanaście stowarzyszeń, które skupiają osoby cierpiące na choroby reumatyczne. Każde ma inny profil, ale wszystkie jeden cel – informować, integrować, udzielać pomocy prawnej, psychologicznej, doradzać w rozwiązywaniu codziennych spraw.
Osteoporoza? Nie daj się złamać!
Osteoporoza nazywana „cichym złodziejem kości”, to choroba charakteryzująca się niską masą kostną, prowadząca do złamań kości bez urazu lub po niewielkim urazie. Jej przebieg początkowo jest niezauważalny.
Nie tylko kości
W powszechnym przekonaniu choroby reumatyczne to choroby kości i stawów – tak też są postrzegane przez większość lekarzy. W ich przebiegu może jednak dochodzić do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych, oczu, układu nerwowego, zmian skórnych.
Potęga rehabilitacji
Bez gimnastyki i zabiegów rehabilitacyjnych można zapomnieć o skutecznym leczeniu chorób reumatycznych. Gdy pojawia się ból, żeby go zmniejszyć - trzeba ćwiczyć.
Żeby tylko nie bolało
Sięgając po leki przeciwbólowe oczekujemy, aby jak najszybciej przestało nas boleć.
Życie bez większych zmian
Będąc u lekarza internisty. Pani doktor popatrzyła na mnie i powiedziała: Zdaje się, że u Pani będzie występować osteoporoza, ponieważ garb Pani rośnie na plecach…
Reumatyzm choroba coraz młodszych osób
Prof. Wiktor Dega - światowej sławy polski ortopeda mówił „Nie ma leku, który może zastąpić ruch, ale ruch może zastąpić prawie każdy lek”.
Co nie służy stawom?
Stawy to niezwykle skomplikowane i delikatne fragmenty naszego ciała. Aby nam dobrze służyły przez całe życie warto poznać ich upodobania.
Leczenie na miarę
Sposób terapii w chorobach reumatycznych musi być dobieramy indywidualnie dla każdego pacjenta. To podstawa. Ale równie ważna, jak stosowanie środków farmakologicznych jest rehabilitacja, systematyczne ćwiczenie i odpowiedni styl życia.
Dla zdrowia kości i stawów
Bardzo popularne stwierdzenie znanego angielskiego pediatry Prof. C. E. Denta „Korzenie osteoporozy sięgają wieku dziecięcego” podkreśla istotną rolę prewencji w okresie dziecięcym dla powstania zdrowej kości.
Gdy stawy dają się we znaki
Schorzenia narządu ruchu popularnie lecz niefachowo nazywane przez pacjentów reumatyzmem to tak naprawdę różne jednostki chorobowe.
Na ból wybierz leki działające miejscowo
Leki przeciwbólowe stosujemy zwykle w formie doustnej (np. tabletki, kapsułki) – w wielu przypadkach narażając organizm na ryzyko wystąpienia problematycznych działań niepożądanych lub poważnych powikłań.
Stawy do naprawy
Dla młodych osób cierpiących na zwyrodnienia stawów jest dobra wiadomość. Mogą się poddać operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego nie rezygnując z uroków dotychczasowego życia. Taką szansę stwarza im kapoplastyka, czyli powierzchniowa wymiana części stawu biodrowego.
Ból reumatyczny – wybierz dobrą strategię
Wielu z nas uważa, że reumatyczne dolegliwości bólowe to domena ludzi w podeszłym wieku, a jednak na bolesne i uciążliwe bóle mięśni i stawów uskarżają się często już ludzie po 30 r.ż.
Bieg po zdrowie
Coraz więcej Polaków biega. Jest to prosta i niewymagająca dużych nakładów finansowych dyscyplina sportowa, którą można uprawiać zawsze i wszędzie. Istnieje wiele powodów, dla których warto zacząć biegać, najważniejsze by dbanie o zdrowie stało się przyjemnością.
Czy warto nosić wkładki do butów
Wady postawy są powodem dolegliwości bólowych i deformacji stawów. A można im zapobiec nosząc wkładki do butów.
Żyj zdrowo, aktywnie i pozbądź się skurczów
Skurcz to nieprzyjemne, bolesne zmiany długości i napięcia mięśnia.
Rusz się!
Na wiosnę wiele osób walczy o nową, zgrabną sylwetkę. Trzeba jednak pamiętać, że trening powinien być nie tylko skuteczny, ale przede wszystkim bezpieczny.
<<
Poprzedni
Następny
>>
Być Zdrowym
//
Zęby
Wzrok
Słuch
Serce i krew
Zdrowy Oddech
Układ trawienny
Urologia
Kości i stawy
Skóra
Immunologia
Onkologia
Neurologia