Jakie są wskazania dla osób chcących zacząć biegać, aby sobie nie zaszkodzić? Rozpoczynając trening biegowy należy pamiętać o przygotowaniu ogólnorozwojowym, by na początku przywrócić elastyczność, pełen zakres ruchu stawów mięśni i ścięgien oraz poprawić stabilizację mięśniową. Objętości treningów powinniśmy stopniowo zwiększać. Do każdego biegacza należy podejść indywidualnie, ale rozsądna zasada to by nie zwiększać o więcej niż 10 proc. tygodniowo. Jak prawidłowo przygotować rozgrzewkę, jak dostosować intensywność treningów do swoich możliwości? Co najbardziej sprzyja kontuzjom? Rozgrzewka służy uelastycznieniu narządu ruchu i pobudzeniu krążenia po to, by przygotować się na wysiłek. Minimum to 5-7 minut spokojnego truchtu. Przede wszystkim należy skupić się na ćwiczeniach mięśni i stawów kończyn dolnych.

Należy również pamiętać o właściwej technice biegu. W trakcie biegu kolana i stawy skokowe należy ustawić naturalnie. Krok powinien być krótki, kolan nie należy zbyt wysoko unosić, a nacisk należy położyć na silne, szybkie odbicia. Trzeba pilnować prawidłowego

ustawienia miednicy, by nie biegać pochylonym do przodu bo w ten sposób łatwo przeciążamy mięśnie stabilizujące kręgosłup oraz mięśnie biodrowo-lędźwiowe. Ostatni odcinek biegu należy kończyć stopniowym zmniejszeniem tempa, a na sam koniec konieczne jest 10-minutowe rozciąganie. Jeśli już nabawimy się kontuzji, jakie objawy powinny nas skłonić do niezwłocznej wizyty u specjalisty?

Jeżeli kontuzja nie jest związana z urazem, dolegliwości bólowe nie są silne, nie ograniczają funkcji kończyny, a z każdym dniem dolegliwości się zdecydowanie zmniejszają, można zacząć od leczenia domowego, czyli ograniczenia wysiłku, okładów chłodzących i kilkudniowej terapii lekami przeciwzapalnymi. Gdy objawy są bardzo nasilone, staw jest niestabilny, towarzyszy temu obrzęk, nieustępowanie objawów lub ich narastanie, trzeba skorzystać z pomocy specjalistów.

W jaki sposób osoba kontuzjowana może mieć pewność, że postawiona diagnoza jest słuszna i jej leczenie oraz rehabilitacja zostały przeprowadzone w odpowiedni sposób? Aby postawić prawidłową diagnozę, konieczne jest dokładne ustalenie z chorym okoliczności urazu i rzetelne badanie przez lekarza. Gdy to nie wystarcza, zlecamy badania dodatkowe. W urazach sportowych, które często dotyczą tak zwanych tkanek miękkich, czyli mięśni, więzadeł, ścięgien czy łąkotek w stawie kolanowym, doskonałym narzędziem jest rezonans magnetyczny najlepiej 3T. W związku z rozwojem technologii i wprowadzeniem na rynek nowoczesnych aparatów o sile pola 3T – jakość otrzymywanych obrazów znacznie wzrosła. Rezonans Magnetyczny 3T umożliwia odwzorowanie nawet najmniejszych szczegółów anatomicznych diagnozowanego miejsca i lepsze różnicowanie zmian patologicznych. Nowoczesne urządzenia o wysokiej rozdzielczości pozwalają prześledzić wszystkie struktury anatomiczne stawów milimetr po milimetrze. Dzięki temu możemy stawiać precyzyjne diagnozy.

Autor: lek. Med. Łukasz Chojecki, Ortopeda w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie