Wg różnych badań cierpi na nie co siódmy Polak, a pesymistyczne prognozy mówią, że cierpiących na tego rodzaju ból będzie przybywać. Co tak naprawdę kryje się pod określeniem ból reumatyczny? – Dla pacjenta to najczęściej bóle związane z jakąś chorobą stawów, dla lekarza to te występujące z chorobami reumatologicznymi, które stanowią jedynie nieduży odsetek chorób układu ruchu i stawów – wyjaśnia dr Agnieszka Łuczek, specjalista chorób wewnętrznych z centrum Enel-Med.

Jeden ból, wiele przyczyn

Wiadomo, że ból jest sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Specjaliści potwierdzają, że często przyczyną bólowych dolegliwości jest choroba zwyrodnieniowa (przedwczesne zużycie lub zwyrodnienie tkanek, które tworzą staw). Jednak nie każdy ból kolana, nadgarstka czy barku musi oznaczać zapowiedź poważnej choroby. –Pacjenci często cierpią z powodu przeciążeń stawów np. spowodowanych nadwagą, zmian pourazowych i urazów spowodowanych często źle dobranymi do naszych możliwości ćwiczeniami. Bóle kończyn dolnych mogą być również oznaką osteopenii, czyli niedoboru wapnia – tłumaczy dr Łuczek. Wielu Polaków wiąże również dolegliwości bólowe 
z wpływem aury. Jak mówią publikacje naukowe nasilanie się bólu może wynikać z tego, że jesienią zwykle niechętnie się ruszamy przez co stawy gorzej pracują, a zwiększająca się nieco w tym okresie masa ciała po prostu przeciąża tkanki.

Pacjent walczy

Nie każde dolegliwości wymagają od razu wizyty w gabinecie. Warto poobserwować czy oprócz samego bólu w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. – Jeśli ból nie mija, co więcej bardzo się nasila, dodatkowo pojawia się obrzęk, zaczerwienienie lub gorączka, może to oznaczać zakażenie bakteryjne, które będzie wymagało włączenia do terapii antybiotyków, wtedy im wcześniej pojawimy się u lekarza tym lepiej 
– przestrzega dr Łuczek. Wystarczy wizyta u lekarza internisty, który 
w razie konieczności skieruje nas dalej do specjalisty.

Jeśli doznaliśmy jedynie niegroźnego urazu, np. stłuczenia podczas uprawiania sportu albo przeciążyliśmy na przykład odcinek lędźwiowy kręgosłupa, co się dość często zdarza i dokucza nam z tego powodu ból, możemy go doraźnie łagodzić. Na początek warto schłodzić dokuczający staw (przy stanie zapalnym przegrzewanie nasila ból, zimne okłady łagodzą go). Kiedy ból przedłuża się stosujemy maść rozgrzewającą, która na pewno przyniesie ulgę. – Przedłużanie się bólu (powyżej dwóch tygodni) powinno zawsze dać nam do myślenia i zmotywować do oddania się w ręce specjalistów – dodaje dr Łuczek.

Sport bez urazów

Każdy sportowy trening niesie ze sobą ryzyko kontuzji. Można jednak cieszyć się dobrą formą bez bólu, wystarczy zachować zdrowy rozsądek i przestrzegać kilku zasad.

Mierz siły na zamiary

Zanim jeszcze zaczniemy 
jakikolwiek trening, powinniśmy zrobić fizyczny „rachunek sumienia”. Trzeba określić swoje słabe punkty, nie warto porywać się na przykład na biegi maratońskie przy problemach z kolanami. Podobne problemy trzeba syg-
nalizować trenerowi przed zajęciami. To nie oznaka słabości, 
ale rozsądku.

  • Odpowiednie buty

Właściwe obuwie to szalenie istotny element sportowego stroju. Powinny dobrze stabilizować stopę i nie powodować otarć. Najlepiej korzystać z obuwia specjalnie przygotowanego do danej dyscypliny sportowej.

  • Ważna rozgrzewka

Najlepiej jeśli trwa około kwadransa, a tętno w jej trakcie nie przekracza 130-140 uderzeń na minutę. Właściwie przeprowadzona rozgrzewka poprawia ukrwienie mięśni, a tym samym podnosi ich elastyczność.

  • Na kocniec stretching

Dobrze zakończyć nim cały trening. Stretching to po prostu rozciąganie mięśni, które zbawiennie wpływa na ich gibkość
i elastyczność, a zastosowane po treningu np. aerobowym zapobiega bólom mięśni.