Przyczyny chorób kości i stawów

Przyczyny chorób układu ruchu są złożone. Nie potrafimy dotychczas wpłynąć na czynniki genetyczne predysponujące do choroby. Mimo postępu nauki, na obecnym etapie wiedzy nie można zapobiec reumatoidalnemu zapaleniu stawów, zesztywniającemu zapaleniu stawów kręgosłupa, łuszczycowemu zapaleniu stawów i innym chorobom zapalnym.

Wczesna diagnoza

W chorobach tych bardzo ważną rolę odgrywa wczesne postawienie rozpoznania – po włączeniu odpowiedniego leczenia można zapobiec deformacjom stawów, postępowi choroby, a u wielu chorych osiągnąć długotrwałą remisję – prawie zupełny brak bólów i obrzęków. Odpowiednia terapia pozwala na długie zachowanie sprawności. Ewidentny obrzęk choćby jednego stawu (np. nadgarstka, kolana) wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej.

Choroby kości i stawów atakują coraz wcześniej

Należy obalić mit, że choroby reumatyczne dotyczą osób starszych, bo zapalenia stawów
występują w każdym wieku, także u dzieci 
i osób młodych. Najpowszechniejsze choroby układu ruchu to przewlekłe bóle kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów oraz osteoporoza. Występują one u kilkudziesięciu procent osób.

Profilatyka

Dbając o zdrowie można wpłynąć na czynniki sprzyjające tym chorobom. Nadwaga i otyłość to ważne czynniki ryzyka rozwoju zmian zwyrodnieniowych, a ruch – spacery, pływanie, gimnastyka, jazda na rowerze wzmacniają układ mięśniowo-szkieletowy. Kościec kształtuje się w wieku dziecięcym i w dojrzałości osiąga tzw. masę szczytową. Dużo ruchu oraz dieta zawierająca odpowiednią ilość wapnia, to kapitał jaki powinniśmy zapewnić dzieciom. Osteoporoza i podatność na złamania są skutkiem ubytku masy kostnej związanym ze starzeniem się brakiem ruchu i niewłaściwą dietą. Zróbmy coś dla siebie i naszych dzieci – ruch, zdrowa dieta i prawidłowa waga to inwestycja w zdrowie.