Jest Pan założycielem fundacji MG13, która m.in. promuje zdrowy tryb życia, co Pan rozumie pod tym pojęciem?

Według mnie zdrowy tryb życia to połączenie troski o swoją kondycję fizyczną ze zdrową, właściwą dietą, która dostarcza organizmowi energii oraz niezbędnych witamin i składników mineralnych. Połączenie tych dwóch elementów to recepta na sukces. Wielu sportowców bardzo wcześnie kończy swoją karierę ponieważ brakuje im równowagi pomiędzy tymi czynnikami. Sport wymaga od człowieka dbania o higienę oraz troszczenia się o własne ciało. Jednym z głównych celów mojej fundacji MG13 jest promowanie zdrowego trybu życia i pełnowartościowej diety jako ważnych elementów budujących przyszły, długotrwały sukces.

Jak ważną rolę w rozwoju dzieci i młodzieży pełni kultura fizyczna i sport?

Sport kształtuje zdrowie i osobowości, a także jest atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. Wiele osób w dzisiejszych czasach kładzie nacisk jedynie na naukę, na rozwój umysłowy. Moim zdaniem bardzo ważne jest, aby dzieci i młodzież rozwijali się również pod względem sportowym. Należy dać młodym ludziom szansę zadecydować, czy podążyć ścieżką kariery sportowej, czy kariery zawodowej. Jestem pewien, że gdyby dać taką możliwość młodym ludziom, wielu z nich wybrałoby szanse rozwoju sportowego.

O czym należy pamiętać podczas uprawiania sportu, aby wyeliminować ryzyko kontuzji?

Pamiętajmy, że trzeba oddać ciału to, co ono nam dało podczas treningów. W tej dewizie zawiera się przesłanie, aby dbać o równowagę w naszym organizmie. Odpowiednia rozgrzewka przygotuje nasze stawy i mięśnie, będą one mniej podatne na kontuzje. Dostosowany do naszych możliwości trening, różnego rodzaju masaże i odpoczynek oraz leczenie nawet najmniejszej kontuzji są równie ważne. Oczywiście zdrowa dieta oraz życie bez używek przyczyniają się do podniesienia naszej sprawności fizycznej. Sport pozwala nam pracować nad własnymi słabościami i je przezwyciężać. Raz jeszcze podkreślę, że zdrowy trening przyczynia się do wzmocnienia całego naszego organizmu.

Jest Pan twarzą kolejnej odsłony kampanii społecznej ,, Pij Mleko Będziesz Wielki’’. Dlaczego nabiał pełni tak ważną rolę w naszej diecie?

Nabiał buduje kości i wzmacnia nasz organizm. Mleko jest najlepiej przyswajalnym i najłatwiej dostępnym źródłem wapnia. Ponadto przetwory mleczne stanowią najlepszą przekąskę między posiłkami. Idealnie zaspokajają nagły głód. Kiedy pojawiła się propozycja udziału w kampanii społecznej ,,Pij Mleko Będziesz Wielki’’, nie zawahałem się i od razu zgodziłem się w niej wystąpić. Sam całe życie piłem mleko w wielkich ilościach. Należy uświadomić zarówno dzieciom jak i ich rodzicom, jak ważne jest picie mleka i zapobieganie osteoporozie już od najmłodszych lat.

Co Pan jako sportowiec robi aby mieć mocne kości i zdrowe stawy ?

Przede wszystkim ćwiczę systematycznie na siłowni oraz odpowiednio się odżywiam. Piję dużo mleka, moja dieta jest bogata w nabiał. Ponadto wzmacniam każdy staw na siłowni, mam odpowiedni , profesjonalny trening. Dbam o to, aby moje ciało pozostało w jak najlepszej kondycji.