Dlatego właśnie bardzo ważne jest suplementowanie go wraz z witaminami. Gdy ilość wapnia dostarczanego z pożywieniem jest zbyt niska lub zaburzone jest jego wchłanianie w przewodzie pokarmowym w organizmie uruchamiane są procesy odbierania wapnia z kości. Jeśli proces ten trwa długo, dochodzi do ich odwapniania. W konsekwencji kości tracą swą odporność mechaniczną i wzrasta ryzyko złamań, nawet przy niewielkich urazach. Rozwija się wtedy osteoporoza. Niedobór wapnia prowadzi też do rozwoju próchnicy, krzywicy i zachwiania niektórych procesów życiowych. Wapń jest zatem kluczowym składnikiem, jednak co prócz niego potrzebne jest naszym kościom?

Witamina D występuje w organizmie w dwóch podobnie działających formach: D2 (ergokalcyferol), dostarczanej z pokarmem i D3 (cholekalcyferol) powstającej w skórze pod wpływem słońca. Witamina ta zwiększa wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego i pobudza powstawanie komórek kościotwórczych (osteoblastów). Gdy jej brakuje kości nie mogą się regenerować w konsekwencji czego stają się słabe i kruche. Niedobory witaminy D wynikają z diety ubogiej w ryby, masło, żółtka jaj oraz unikania słońca. Witamina D nabiera swych niezwykłych właściwości po przejściu przez wątrobę. Dlatego choroby wątroby i nerek mogą być powodem jej niedoboru. Także leki, np. przeciwpadaczkowe zmniejszają jej stężenie w organizmie. Warto więc przyjmować, np.VicalvitD.

Witamina K znana jest z tego, że odpowiada za krzepnięcie krwi. Jednak mało kto wie, że ma ona ogromne znaczenie również dla naszych kości. Dowiedziono, że codzienne spożycie witaminy K jest czynnikiem znacząco obniżającym ryzyko wystąpienia osteoporozy i złamań kości. Dzieje się tak, gdyż witamina ta ma wpływ na  aktywność białka zwanego osteokalcyną, które bierze udział w wiązaniu wapnia w kościach. Witamina K stymuluje też osteopontynę – czynnik przyczyniający się do zwiększenia gęstości kości. Jest to szczególnie ważne dla kobiet wchodzących w okres menopauzy, u których proces ubytku masy kostnej znacznie przybiera na sile. Badania z udziałem kobiet w wieku po menopauzalnym wykazały, że jednoczesne podawanie wapnia wraz z witaminami K i D daje świetne rezultaty, gdyż spowalnia postępujący z wiekiem proces ubytku masy kostnej aż o około 40%. Witamina K ponadto zapobiega odkładaniu wapnia w naczyniach krwionośnych chroniąc przed rozwojem miażdżycy i jej powikłań. Witaminę tą znajdziemy w brokułach, szpinaku, fermentowanych produktach mlecznych, żółtkach jaj. Zestaw wapnia w połączeniu z witaminami D i K znajdziemy na przykład w polskim preparacie Femcalvit K2.

Witamina B6 nazywana pirydoksyną jest niezbędna, aby chronić przed zapaleniem stawów. Ma też wiele innych korzystnych działań na skórę i układ nerwowy. Jej źródłem są ziarna pszenicy i żyta, ryby, drób, mięso, ziemniaki oraz awokado. Dobry wpływ na kości ma, np. MBE

Witamina C jest niezbędna dla prawidłowej syntezy kolagenu będącego głównym składnikiem organicznym kości. Badania sugerują istnienie związku pomiędzy spożyciem witaminy C, a gęstością kości. W celu profilaktyki osteoporozy zaleca się dzienne spożycie 100 – 500 mg tej witaminy. Dużą dawkę witaminy C zawiera, np. Rutinacea complete.

Magnez to kolejny dobroczyńca kości. Ponad 60 proc. pierwiastka znajduje się w kościach w związkach z wapniem i fosforem. Pierwiastek ten wpływa korzystnie na gęstość mineralną kości, ponieważ bierze udział w procesie przyswajania wapnia. Wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego jest większe w obecności witaminy B6. Można brać, np. Magnefar B6.