Sposób terapii zawsze wybiera lekarz. Ale chory nie może ograniczyć się wyłącznie do przyjmowania leków. Nieodłącznym elementem leczenia musi być też ruch, rehabilitacja i dieta zapobiegająca nadwadze.

Bez recepty

Podstawowym zadaniem leków stosowanych w chorobach reumatoidalnych czy zwyrodnieniowych jest znaczne zmniejszenie lub zlikwidowanie bólu. Chorzy najczęściej sięgają po tabletki przeciwbólowe (np. paracetamol i jego pochodne) niesteroidowe leki przeciwzapalne – NLPZ (np. ibuprofen i jego pochodne). Większość tych leków obciąża jednak przewód po karmowy. Dlatego lekarze zalecają coraz częściej korzystanie z plastrów przeciwbólowych, maści lub żeli. Najlepiej wybierać maści lub żele działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Do tej grupy preparatów należą środki zawierające diklofenak, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie (np. Dicloziaja, Voltaren, Dicloratio) Zawarta w leku sól dietyloamoniowa diklofenaku wchłaniana jest do chorych tkanek przez skórę, a następnie gromadzi się w płynie maziowym, przez co na długo przynosi ulgę. Wszystkie maści i żele należy nakładać na nieuszkodzoną i zdrową skórę (bez wysypki i zranień). Warto też sięgać po preparaty z glukozaminą, która hamują proces niszczenia chrząstki stawowej.

Ciepło, zimno

Przy schorzeniach reumatycznych ale też przy bólach i rehabilitacji po urazach można stosować leczenie niskimi temperaturami, czyli krioterapię. Jeśli nie możemy iść na specjalistyczny zabieg ulgę przyniosą okłady z lodu, chłodne kąpiele stawu w naczyniach wypełnionych kostkami lodu, zimne natryski, miejscowe schładzanie stawu oparami ciekłego azotu. Zabiegi znoszą nawet silny ból. Wysokie temperatury wykorzystywane są, gdy dolegliwości są mniejsze. Mogą robić sobie ciepłe okłady na stawy, kąpiele borowinowe, parafinowe czy naświetlać bolesne miejsca lampą sollux.

Magnetoterapia

To operowanie pulsującym polem magnetycznym o małej częstotliwości. Zmienne pole magnetyczne jest wytwarzane przez specjalną obręcz. W trakcie zabiegu nic nie czujemy. Efektem jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki temu krew szybciej przez nie płynie, tkanki są lepiej dotlenione i odżywione. Zabiegi działają też na nerwy powodując, że słabiej odczuwamy ból.

Laseroterapia

Do tego typu terapii używa się w reumatologii laserów niskoenergetycznych, biostymulacyjnych. Głowica lasera przesuwa się przez kilka minut nad chorym stawem. Strumień spolaryzowanego światła lasera omiata bolesną okolicę. Zabieg jest bezbolesny, możemy jedynie odczuwać ciepło w miejscu oświetlanego laserem stawu. Podobnie jak w przypadku magnetoterapii laseroterapia poprawia ukrwienie, rozluźnia mięśnie i znosi ból.