Na czym polega terapia komórkowa?

Terapia komórkowa wykorzystuje naturalne możliwości odbudowy organizmu i dzięki temu wspomaga jego regenerację. Posiadając odpowiednią technologię jesteśmy w stanie wyhodować konkretne komórki, które wszczepia się w miejsca ubytków tkanki. w ten sposób w dotychczas chorym miejscu tworzy się nowa zdrowa tkanka.

Czy w ten sposób można leczyć także choroby stawów kolanowych?

Tak, ponieważ obecna technologia pozwala nam wyhodować chondrocyty, czyli komórki tworzące tkankę chrzęstną, która z kolei buduje stawy. Przeszczep chondrocytów pozwala zregenerować zniszczony chorobą lub wypadkiem staw. Podkreślę zregenerować co oznacza nie tylko eliminację objawów, ale także zlikwidowanie przyczyn choroby. Metoda nazywana jest w skrócie Aci (z ang. autologous chondrocyte implantation czyli autologiczny przeszczep chondrocytów), a jej skuteczność została potwierdzona przez wiele badań naukowych.

Przeszczepy chrząstki to znana metoda leczenia. Jakie nowe korzyści niesie zastosowanie  terapii komórkowej?

Rzeczywiście,  w leczeniu ubytków chrząstki od lat stosuje się przeszczep autologiczny, czyli taki, gdzie dawca i pacjent to ta sama osoba. Klasyczny przeszczep polega na implantacji w miejsce ubytku wycinka chrząstki pobranego z innej części ciała pacjenta. Taki przeszczep ma istotne wady: wymaga dodatkowej operacji i osłabia część stawu, z którego pobrano chrząstkę. Aci eliminuje te niedoskonałości, ponieważ ilość pobieranych do dalszej hodowli komórek jest niewielka, a zabiegi biopsji i implantacji krótkie i nie wymagające ogólnego znieczulenia. Pacjent odczuwa pozytywne skutki terapii przez całe życie. Praktycznie od razu po zabiegu znikają dolegliwości bólowe, a dzięki naprawie tkanki zmniejsza się ryzyko, że w przyszłości chory staw trzeba będzie zastąpić protezą. Przeszczep komórkowy, wraz z odpowiednią rehabilitacją, pozwala powrócić do zdrowia i do aktywnego życia, bez potrzeby rezygnacji ze sportu, nawet jeśli jest on uprawiany wyczynowo.

Czy w Polsce wykonywane są tego typu zabiegi?

Niestety,  pomimo  wysokiej skuteczności i szerokiego zastosowania na świecie, w Polsce zabiegi Aci wykonywane są rzadko. Głównie ze względów finansowych, ponieważ to pacjent musi pokryć koszty hodowli swoich komórek. Pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce zabieg ten upowszechni się także w Polsce i być może w przyszłości będzie refundowany, jak ma to miejsce na przykład na Litwie czy też w Danii.

Więcej informacji na temat terapii komórkowej na stronach www.impomed.com.pl