Jeśli ból jest trudny do zniesienia wystarczy delikatny masaż. Nie chodzi tu o masaż obolałych stawów, ale dochodzących do nich mięśni i ścięgien. Jeśli np. dokuczają nam stawy dłoni, masujemy mięśnie przedramienia (między łokciem a nadgarstkiem). Najlepiej stosować technikę uciskową – np. obejmujemy lewą dłonią prawą rękę tuż przy łokciu, uciskamy przez kilka sekund, zwalniamy uścisk, przesuwamy dłoń kawałeczek do przodu i znów uciskamy. Gdy bolą nas stawy skokowe (kostki nóg) lub stawy stóp, robimy masaż mięśni łydek, gdy bolą kolana – masaż mięśni ud. Do masażu możemy używać maści czy żelów przeciwbólowych, rozgrzewających. Spróbujmy się przemóc i ćwiczmy, choćby troszeczkę. Unikniemy wówczas zesztywnienia stawów i szybko się przekonamy, że ból zelżeje.

Ciepło i zimno

Krioterapię (leczenie zimnem) lekarze zalecają w okresach zaostrzenia choroby. Mogą to być zimne okłady z lodu, kąpiele stawu w misce wypełnionej kostkami lodu, zimne natryski, schładzanie stawu oparami azotu lub pobyt w tzw. kriokomorze. Kriterapia powoduje, że naczynia krwionośne kurczą się pod wpływem zimna, a potem gwałtownie się rozszerzają. Dzięki temu obniża się napięcie mięśniowe i słabiej odczuwamy ból. Wysokie temperatury wykorzystywane są w czasie, gdy dolegliwości są mniejsze. Mogą to być okłady, kąpiele borowinowe, parafina, czy naświetlanie lampami sollux. Ciepło powoduje przekrwienie tkanek, dzięki czemu ból maleje.

Magnetoterapia

Jest często wykorzystywana do leczenia schorzeń reumatycznych. Zabiegi polegają na o oddziaływaniu na organizm pulsującym polem magnetycznym o małej częstotliwości.  Magnetoterapia jest bezbolesna. Efektem działania pulsacyjnego pola magnetycznego jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew szybciej płynie przez nie, tkanki są lepiej dotlenione i odżywione. Magnetoterpia wpływa też na przewodnictwo elektryczne nerwów – słabiej odczuwamy ból.

Elekrtolecznictwo

Służy rozszerzeniu naczyń skóry, głębiej położonych mięśni, poprawia też odżywienie tkanek i przyspieszają procesy regeneracji. W czasie zabiegu przez skórę można podawać leki przeciwzapalne. To jonoforeza, która rozluźnia mięśnie i wzmaga ich siłę. Zabiegów nie wykonuje się w okolicy implantów metalowych, np. protezy stawu biodrowego.