Czym trening bezpośrednio przed zawodami różni się od normalnego?

Intensywność treningu uzależniona jest od wielu czynników. Jednym z nich jest okres startowy w którym drużyna się znajduje. Bezpośrednio przed meczem treningi są krótsze, lecz wykonywane z dużą intensywnością. Elementy zarówno treningu sprawnościowego jak i siatkarskiego trenowane są w krótkim przedziale czasowym z maksymalną koncentracją na szybkości. W ten sposób budowana jest dynamika i "świeżość " potrzebne przed startem.

Czy trening przed zawodami musi być większy, czy lepiej odpuścić i dać zawodnikom odpocząć?

Zależy to od priorytetów jakie drużyna ma postawione. Jeżeli dane zawody są elementem przygotowań do głównej imprezy, to wtedy trening bezpośrednio przed tymi zawodami może być objętościowo większy. Natomiast przed meczami imprezy głównej daje się drużynie odpocząć m.in. poprzez zmniejszenie objętości treningu.

Jak zawodnicy dbają o układ kostno-szkieletowy przed zawodami? Mam na myśli nie tylko ćwiczenia, ale też dietę i sumplementy.

Dbać o układ szkieletowy należy przez cały czas a nie tylko w okresie wytężonej pracy fizycznej i przygotowań do zawodów. Zawodnicy wykonują to poprzez odpowiednią dietę. Wiadomo że szkielet to magazynier przede wszystkim wapnia. Dlatego też dieta jest tak dopasowana aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość tego pierwiastka. 

Kolejnym równie ważnym elementem dla zdrowia układu  kostnego jest trening siłowy. Regularnie stosowany sprawia, że  wzrasta wytrzymałość biomechaniczna kości. Zawodowi sportowcy korzystają również ze środków suplementów diety. Jeśli chodzi o układ kosto-szkieletowy to najczęściej stosowanymi u sportowców są: wapń, witamina D3, cynk i magnez.

Jak zmienia się dieta w porównaniu do diety codziennej zawodników właśnie przed ważnymi zawodami?

Jedną z najpopularniejszych metod przygotowawczych do zawodów poprzez dietę jest tzw. doładowanie weglowodanowe. Zawodnicy bezpośrednio przed meczem (3/4 h), powinni dostarczyć organizmowi węglowodany złożone, prze co zaopatrzymy organizm w  optymalny poziom glukozy potrzebnej podczas meczu. Kolejny element dostarczany w diecie przed meczem to sód. Jego niedobór  w organizmie (tracimy go wraz z potem), może powodować skórcze mięśni. I ostatnim, ale równie ważnym elementem, jest odpowiednie nawodnienie organizmu.