Rehabilitacja na wagę złota

Nikt nie oczekuje od chorego wykonywania forsownych ćwiczeń, ale jak mówią specjaliści, rehabilitacja jest równie ważna jak farmakoterapia. Rehabilitacja ma za zadanie zwiększyć masę mięśniową, utrzymać zakres ruchu w konkretnym stawie, zadziałać przeciwbólowo. Jeśli pacjent z niej zrezygnuje, pojawią się zaniki mięśniowe, przykurcze torebkowe i ból – ten z kolei przyczynia się do narastania zaników oraz przykurczy i powstaje „błędne koło” – wyjaśnia dr nauk med. Hanna Więcławek-Wassermann, Kierownik Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie. Farmakoterapia wyłącza czynnik zapalny, ale to właśnie kinezyterapia (leczenie ruchem) wsparta fizykoterapią (np. krioterapią, jonoferezą czy laseroterapią) indywidualnie dobrana do potrzeb i schorzeń współistniejących pacjenta, jest w stanie przynieść znaczną poprawę zdrowia chorego.

Trzeba ćwiczyć dobrze

Rehabilitacja dotycząca zarówno stanów pourazowych, jak i zmian zwyrodnieniowych stawów (np. bioder, kolan czy kręgosłupa) musi być prowadzona pod okiem specjalisty. – Nie każde ćwiczenie pasuje do danego pacjenta, co jednemu pomaga, innej osobie może zaszkodzić, dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do chorego. Drugą kluczową sprawą jest przepływ informacji w obie strony pomiędzy lekarzem a rehabilitantem. Im lepiej opisany przypadek, tym łatwiejsze zadanie dla fizjoterapeuty, a dla pacjenta lepszy rezultat – tłumaczy dr Więcławek-Wassermann. Właśnie na to powinniśmy zwrócić uwagę wybierając przychodnię rehabilitacyjną. Dobry fizjoterapeuta, podobnie jak lekarz powinien zebrać od pacjenta wywiad, zapytać o dolegliwości, zbadać i ocenić zakres ruchu, siłę mięśniową oraz stan funkcjonalny chorego. – Ważne jest określenie, w jakich codziennych czynnościach dane schorzenie przeszkadza, a których nie pozwala wykonać, według tego „klucza” rehabilitant tak dobiera ćwiczenia i realizuje plan fizjoterapii, by ten problem wyeliminować lub przynajmniej zminimalizować – mówi dr Więcławek-Wassermann.

Kiedy blokuje nas ból

Zindywidualizowana rehabilitacja jest w stanie opóźnić procesy zwyrodnieniowe, zapo-
biec pogłębianiu się niekorzystnych zmian, a nawet uniknąć kalectwa. Kiedy w schorzeniach towarzyszy nam ból, nie powinniśmy leczyć się sami – farmako- i fizjoterapia musi być kontrolowana przez specjalistę, to on przejmuje odpowiedzialność za naszą terapię. W takiej sytuacji oprócz odpowiednich leków może on zalecić zabiegi przeciwbólowe np.lasero-, elektro- lub krioterapię.