iele osób zaczyna trening na własna rękę, jak ćwiczyć by był on bezpieczny, żeby się nie przetrenować i nie zrobić sobie krzywdy?

Żeby zacząć prawidłowy trening najlepiej, mimo wszystko należy zgłosić się po pomoc do specjalisty. W wielu klubach fitness i na siłowniach można skorzystać z pomocy wykwalifikowanego trenera personalnego, który pomoże nam dobrać odpowiednie ćwiczenia. Jeśli nie trenujemy na siłowni, tylko w domu, warto zajrzeć do Internetu, poczytać porady fachowców, kupić książkę, w której rozpisane są zasady bezpiecznego treningu. Należy pamiętać, że nieprawidłowe ćwiczenia, szczególnie przetrenowanie na początku drogi z aktywnością fizyczną może nie tylko zniechęcić do dalszych ćwiczeń, ale także spowodować niebezpieczne kontuzje.

Jakie ćwiczenia są najlepsze dla osób wykonujących pracę siedzącą, którzy spędzają dużo czasu za biurkiem?

Osoby spędzające wiele godzin za biurkiem powinny przede wszystkim pamiętać o robieniu kilkuminutowych przerw w trakcie pracy. W tym czasie należy wstać, wyprostować się, jeśli jest to możliwe wykonać kilka skłonów, rozruszać kostki. Dzięki tym ćwiczeniom zostanie dotleniony także mózg, co może pomóc w dalszej pracy umysłowej. Jeśli chodzi o ćwiczenia wykonywane w domu, szczególnie poleciłbym trening z piłką stabilizacyjną. Pomaga on wzmacniać mięśnie kręgosłupa lędźwiowego i miednicy, co może zmniejszyć dolegliwości bólowe. Innym prostym ćwiczeniem, które każdy można wykonać w domu są podpory, podczas których należy zwrócić szczególna uwagę na napinanie mięśni ud i pośladków.

Regularny trening to przede wszystkim silna wola. Jak się motywować do aktywności fizycznej?

Najlepszą motywacją są oczywiście odniesione sukcesy. Nie chodzi tylko o piękną sylwetkę, którą też oczywiście z czasem możemy uzyskać, ale przede wszystkim o poprawę stanu naszego zdrowia. To właśnie w tym obszarze najszybciej możemy uzyskać progres. Osoby, które zaczynają trenować już po kilku tygodniach są w stanie zauważyć efekty swoich wysiłków, np. codzienne wchodzenie po schodach przestaje wywoływać zadyszkę, a kilkunastominutowy bieg staje się przyjemny i relaksujący.

Piękna sylwetka to nie tylko trening, ale także odpowiednia dieta, skąd Pan znajduje czas w ciągu dnia na przygotowywanie posiłków i trening?

Trenowanie to moja praca, na sali spędzam wiele godzin w ciągu dnia, szczególnie kiedy przygotowuje się do zawodów. Niestety nie zawsze wystarcza mi czasu na przygotowywanie zbilansowanych posiłków. Zdaję sobie także sprawę, z tego, że pracując codziennie osiem godzin, chodząc na siłownie, wychowując dzieci nie każdy ma czas na spędzanie jeszcze godziny dziennie w kuchni. Osobiście uważam, że w takim przypadku świetnym rozwiązaniem jest catering dietetyczny, z którego sam korzystam. Dzięki temu mam pewność, że jem zdrowo, a do tego nie muszę poświęcać dodatkowego czasu na gotowanie. Polecam tą opcję szczególnie bardzo zapracowanym osobom.

W sporcie osiągnął Pan wiele sukcesów, a co jest dla Pana wyznacznikiem życiowego sukcesu?

Dla mnie życiowym sukcesem są moje wyniki sportowe, na które cały czas ciężko pracuję. Całe moje życie kreci się praktycznie wokół sportu, bo kiedy nie przygotowuję się do zawodów, mam czas wolny i tak spędzam go aktywnie. Jeżdżę rowerem, zimą na snowboardzie, lubię też strzelectwo, wakeboard, motocykle.