dzie we własnym ciele i umyśle szukać motywacji do rozpoczęcia treningów fizycznych?

Julita: Najważniejszy jest ten pierwszy krok – po pierwszym treningu ogarnie nas fala euforii, która będzie napędzać nas do dalszych ćwiczeń. Drugą kwestią jest satysfakcja i radość z samospełnienia. W życiu zawodowym najczęściej pracujemy na czyjeś konto – ćwicząc, robimy to w pełni dla siebie. Warto również pamiętać, że ćwiczenia, które wykonamy dziś, będą miały pozytywny efekt również w dalszej przyszłości. Tu warto wspomnieć o treningu funkcjonalnym, który – zgodnie z definicją – ma przygotować nas do życia codziennego, dzięki czemu będziemy bardziej sprawni i niezależni nawet w starszym wieku.

Paweł: Zdrowy tryb życia jest coraz bardziej popularny w naszym społeczeństwie, dzięki czemu mamy nieograniczone możliwości przy wyborze formy treningu – możemy ćwiczyć indywidualnie, pod okiem trenera, z partnerem albo w większej grupie. I to właśnie osoby, które ćwiczą z nami mogą być ogromną motywacją do regularnego treningu. W myśl zasady „nie mogę odpuścić, bo reszta grupy trenuje”. Taka zdrowa rywalizacja potrafi naprawdę nakręcić do pełnego zaangażowania w trening.

Aktywność fizyczna jest korzystna dla zdrowia i ciała. Ale czy również dla umysłu, stanu ducha?

Julita: Oczywiście – ładowanie się pozytywną energią to jeden z największych plusów treningów. Wiele osób decyduje się na ćwiczenia poranne, aby odpowiednio nastawić się na cały dzień pracy. Wbrew powszechnej opinii, trening nie wypłukuje nas z energii, ale ją tworzy.

Paweł: Osiąganie kolejnych celów na treningu i pokonywanie własnych słabości niesamowicie dowartościowuje i korzystnie wpływa na wszystkie sfery życia. Pozytywne efekty treningowe często zwiększają pewność siebie, co przekłada się również na karierę zawodową i życie prywatne. Aktywność fizyczna pomaga również się odstresować, likwiduje napięcia, uczy systematyczności i dyscypliny.

Dla wielu amatorów barierą nie do przeskoczenia jest utrzymywanie diety. Czy bez odpowiedniego żywienia trening ma w ogóle sens?

Paweł: Przede wszystkim należy zrozumieć, że trzymanie diety nie oznacza głodzenia się. To bardzo stereotypowe i mylne myślenie. Czasami aby schudnąć, należy jeść więcej, ale zdrowiej, mądrzej i bardziej świadomie. W diecie nie zawsze chodzi bowiem o przyjmowanie mniejszej liczby kalorii, a o odpowiednie ich zbilansowanie i dostarczanie ich w odpowiednich porach.

Julita: Należy sobie uświadomić, że ćwiczenia bez odpowiedniej diety nie przyniosą takich efektów jak powinny, a już na pewno proces przemiany będzie znacznie wolniejszy. Trenując, należy uzupełniać ubytki energii odpowiednimi makro i mikroelementami, gdyż jeśli o to nie zadbamy, możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego, wyniszczając organizm. Równie ważna, co same ćwiczenia i dieta, jest także odpowiednia regeneracja. Pamiętajmy, aby nie przesadzać z aktywnością fizyczną, szczególnie na samym początku.

No właśnie – jak przejść na zdrowy i aktywny tryb życia? Nagle i zdecydowanie czy jednak stopniowo?

Paweł: Rozpoczynanie intensywnych treningów ,,z marszu” to jeden z najczęstszych błędów, jakie możemy popełnić. Musimy stopniowo przygotowywać nasz organizm na zmianę stylu życia.

Julita: Czasami radykalne zmiany nie sprawdzają się i tak też jest z treningiem, do którego należy podejść z odpowiednią dozą ostrożności. Mam na myśli stopniowe zwiększanie liczby dni treningowych, jak również zwiększanie obciążeń podczas treningu. Pierwsze kroki, np. w bieganiu, swobodnie możemy postawić sami, jednak tajemnice treningowe powinniśmy zgłębiać już z osobą wykwalifikowaną, która nie pozwoli, aby stała nam się krzywda. Spotkanie z trenerem z całą pewnością wniesie wiele wartości w trening i pozwoli ustalić cel i obrać drogę do niego prowadzącą.

Wiele praktycznych porad – zarówno dla osób początkujących jak i już zaawansowanych – można znaleźć na naszej stronie internetowej fitbodies.pl. Dzielimy się tam nie tylko naszą wiedzą, planami treningowymi, ale także naszą pasją, uśmiechem i radością napędzaną przez trening. Chcemy naszym stylem życia zarazić jak największą liczbę odbiorców. Jeśli więc ktoś ma wątpliwości czy zacząć, to mamy nadzieję, że po odwiedzeniu naszej strony od razu ruszy na trening.