Osteoporoza i jej sprzymierzeńcy

Sposób żywienia przy utracie gęstości kości i zapaleniu stawów odbiega nieco od zaleceń standardowej piramidy zdrowego żywienia, gdyż kładzie on nacisk na dobór odpowiednich produktów wpływających na bilans wapnia w organizmie i zmniejszenie stanu zapalnego w stawach. Na utratę gęstości kości wpływa bardzo wiele czynników. Jednych z najważniejszych jest zbyt małe spożycie wapnia. Warto więc wiedzieć, że bardzo dobrym źródłem tego składnika są: nabiał, mak, orzechy laskowe, pistacjowe, sezam, rośliny strączkowe, botwina, brokuły, jarmuż, rzeżucha, seler, szpinak, cebula, czosnek, liście pietruszki, amarantu i migdały. Roślinne produkty bogate w wapń są bogate również w składniki wspomagające jego przyswajanie. Codzienne spożycie roślin strączkowych zmniejsza ryzyko złamań szyjki kości biodrowej aż o 64 proc. w porównaniu do diety uwzględniającej te produkty rzadziej niż raz w tygodniu.

Kolejnym czynnikiem ryzyka jest zaburzony bilans kwasowo- zasadowy pokarmów, spowodowany zbyt dużym udziałem w diecie produktów zakwaszających (mięso, jaja, ryby, nabiał, oleje, cukier, zboża, orzechy) kosztem zasadotwórczych (warzywa i owoce). Niekorzystne jest też niskie spożycie takich pierwiastków i witamin jak: cynk, magnez, miedź, żelazo, fluor, mangan, witamina C, potas, witamina B12 i witamina K. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, który ułatwia prawidłowe wykorzystania wapnia przez organizm. Jego źródłem są m.in. rośliny strączkowe, pełne zboża, orzechy, nasiona i zielone warzywa liściaste.

Warto też zwrócić uwagę na rodzaj spożywanej wody – wybierajmy te z wysoką zawartością wapnia i magnezu zamiast z wysoką zawartością sodu i fosforu. Trzeba pamiętać, że obok spożywania wspomnianych wyżej produktów bogatych w wapń również odpowiednia ekspozycja na promienie słoneczne oraz aktywność fizyczna pomogą nam w zachowaniu odpowiedniej gęstości kości. Pomocne w walce z osteoporozą mogą być też suplementy diety (zawierające wapń, witaminę D i kwasy omega-3), ale ich stosowanie należy zawsze konsultować z lekarzem.

Choroby stawów

W chorobach stawów bardzo często dobry efekt terapeutyczny przynosi dieta wegańska, która polega na spożywaniu jedynie produktów pochodzenia roślinnego. Chodzi tu przede wszystkim o proces alkalizacji organizmu, a większość produktów pochodzenia zwierzęcego ma działanie silnie zakwaszające.

W diecie osób z chorymi stawami szczególnie na uwagę zasługują takie produkty jak:

  • Produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli warzywa i produkty pełnoziarniste, gdyż zaburzenia gospodarki węglowodanowej maja negatywny wpływ na procesy zapalne.
  • Kwas GLA (gamma-linolenowy), zawarty m.in. w oleju z wiesiołka i ogórecznika lekarskiego, który daje dobry efekt przeciwzapalny.
  • Beta karoten pomaga w zapobieganiu niszczenia tkanek w chorobach stawów.
  • Kurkumina zawarta w kurkumie skutecznie blokuje produkcję mediatorów zapalenia, przyśpiesza detoksykację wątroby, neutralizuje tlenek azotu (mediator zapalenia) oraz pobudza układ immunologiczny. Zaleca się jedna czubata łyżeczkę kurkumy dziennie. Do korzystnych ziół zaliczyć można również czarny pieprz, cynamon, kminek, koper, oregano, natkę pietruszki, rozmaryn, estragon i tymianek. Ostre przyprawy mogą zaostrzać objawy bólowe.
  • Kwercetyna zawarta w jabłkach, czerwonej cebuli, owocach jagodowych, czerwonym winie, zielonej herbacie, owocach cytrusowych, dyni i brokułach to silny bioflawonoid, który również wykazuje pozytywne działanie w chorobach stawów. Wzmacnia włókna kolagenowe (podstawowy budulec różnych elementów stawów), hamuje działanie prostaglandyn i zmniejsza wydzielanie histaminy, odpowiedzialnej za główne objawy zapalenia.
  • Imbir - ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Zaleca się plasterek kłącza o grubości 1cm każdego dnia.
  • Witaminy i pierwiastki takie jak cynk (nasiona, orzechy, ostrygi, owoce morza, ziarno sezamu, pestki słonecznika), selen  (owoce morza, algi morskie, sezam), witamina C (surowe warzywa i owoce) oraz witamina B6 (warzywa kapustne, strączkowe, banany, orzechy ziemne).