Specjaliści szacują, że tylko ok. 40 proc. zwyrodnień stawów kolanowych jest  następstwem starzenia się organizmu. Pozostałe 60 proc. to skutek przeciążenia, kontuzji i urazów. Jest to cena jaką płacimy za nasz styl życia. Jak przebiega leczenie zwyrodnienia stawów kolanowych?

Moda na ruch jest bardzo potrzebna, ale warto pamiętać, aby zachować zdrowy rozsądek. Decydując się na uprawianie konkretnego sportu powinnyśmy na starcie wiedzieć, jakie są nasze możliwości, czyli poznać dokładnie obecny stan naszego zdrowia oraz układu kostnego i tak dobrać ćwiczenia, aby nie generowały dodatkowych przeciążeń. Stawy przystosowane są do wytrzymywania umiarkowanych obiążeń, stąd wszelki nadmierny wysiłek często prowadzi do kontuzji.  Niestety, szczególnie wielu młodych ludzi probuje udowadniać, że może „jeszcze więcej” i jest przekonana, że problemy ze stawami czy kontuzje nie będą ich dotykać. A to nieprawda.

Co powinno nas zaniepokoić? Jakie są pierwsze objawy?

To normalne, że po dłuższym biegu czujemy ból i zmęczenie, ale kiedy to uczucie nie znkina po 24 godzinach powinniśmy udać się do lekarza. Pierwszym objawem kontuzji będzie również ból, który np. nie pozwala stanąć na stopie. Zaniepokić powinny także obrzęki. Pojawią się one często, nawet u młodych ludzi, kiedy zaczyna się proces reumatyczny. Często pojawią się także mikrourazy, które nie dają się we znaki, ale po jakimś czasie ich efektem są poważne kontuzje np. łokieć tenisisty, który szczególnie dotyka tych, którzy codziennie wiele godzin spędzają przy komputerze i używając myszki operają łokieć na biurku czy kierowców, którzy prowadzą samochód jedną ręką opartą o drzwi.

Jak uprawiać sport, by nie zrobić sobie krzywdy?

Przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i wybierać aktywność, która nie powoduje urazów to np. wszelkiego rodzaju ćwiczenia w wodzie, bo nie dochodzi podaczas nich do przeciążeń, podobnie nordic walking. Oczywiście jazda na rowerze, jeśli nie będzie to wyczynowa jazda po górach też jest wskazana.

Problemy ze stawami? Jak o siebie dbać?

W przypadku kontuzji zdecydowanie zaprzestać treningów, a nawet ograniczyć ruch. Swoim pacjentom zalecam też przyjmowanie sumplemtentów, chociaż świat medyczny jest podzielony co do skuteczności ich stosowania, to dopóki nie szkodą, a pomagają pacejntom radzić sobie z bólem, to można je moim zdaniem przyjmować.