W przypadku chorób reumatycznych, ból jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów, chociaż jego odczuwanie jest sprawą indywidualną. Ból reumatyczny może mieć charakter przewlekły, stały lub okresowy. Może stanowić niewielki problem dla chorego, ale może również znacznie utrudniać co  dzienne życie. Dlatego właśnie dobranie odpowiedniej dawki i leku jest niezwykle ważne. Po pierwsze dlatego, że chorując nie powinniśmy cierpieć, a po drugie dlatego, że zniesienie bólu wspomaga leczenie pod  stawowego schorzenia.

Ale ból ma też swa dobrą stronę – informuje, że w organizmie dzieje się coś złego.

Różne metody

Ból można leczyć na różne sposoby. Jednym z nich jest podawanie leków przeciwbólowych (tzw. analgetyków). Leki takie mogą być podawanie doustnie lub stosowane miejscowo na skórę (pod postacią kremów, maści, żeli, plastrów), lub doodbytniczo - w postaci czopków. Jeżeli ból jest niewielki lub występuje na niedużej powierzchni, wystarczy zastosować żel, krem lub maść na bolące miejsce. W przypadku bólu silniejszego wskazane są doustne lub do odbytnicze formy leków lub też łączenie tych form leków przeciwbólowych z maściami, żelami czy kremami zwalczającymi przykre doznania.

Co najczęściej zażywamy

Najczęściej  stosowanymi przez pacjentów lekami są leki nieopioidowe np. paracetamol, które znoszą tylko uczucie bólu i gorączkę, albo niesteroidowe leki przeciwzapalne (tzw. NLPZ) działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo - tak jak np. diklofenak czy kwas acetylosalicylowy (popularna aspiryna). Leki te, w zalecanych dawkach, są zazwyczaj bezpieczne w użyciu. Wiele z tych leków może być kupione bez recepty, ale najczęściej są to leki o różnej sile działania, dlatego najlepiej zawsze zasięgnąć porady, czy lek, który ma być zastosowany, jest wystarczająco silny, aby zlikwidować ból, i czy nie ma przeciwwskazań do jego stosowania.

Drugie miejsce w rankingu popularności u pacjentów zajmują maści i żele. Zasada ich działania jest bardzo prosta i jednocześnie genialna. Substancja zwalczająca ból wchłania się stopniowo przez skórę do naczyń włosowatych, skąd trafia do krwiobiegu. Leki w postaci kremów czy żeli zawierają mniejsze dawki substancji czynnej, dzięki czemu są bezpieczne dla organizmu. Przede wszystkim  nie  podrażniają przewodu pokarmowego, co w przypadku osób przyjmujących leki również na inne schorzenia, jest niezwykle ważne. Rzadko się też zdarza, by lek przeciwbólowy w postaci maści powodował podrażnienie skóry. Nowoczesne preparaty w tej grupy z reguły mają przyjemny zapach i nie brudzą ubrania. Ponieważ dość szybko przynoszą ulgę w bólu, likwidują dokuczliwe obrzęki, zmniejszają krwiaki, siniaki są bardzo chętnie stosowane przez pacjentów cierpiących na schorzenia reumatyczne. Ponieważ znoszą ból w krótkim czasie, choremu łatwiej jest wykonywać ćwiczenia, dzięki którym staje się sprawniejszy.

Zdrowy rozsadek

Doustne leki przeciwbólowe mogą być niebezpieczne, zwłaszcza gdy naraz połkniemy różne tabletki. Dlatego, gdy musimy coś brać, zdecydujmy się na jeden preparat. Nie połykajmy na raz kilku tabletek, bo przekraczanie tzw. dziennej dawki (zawsze jest podana na opakowaniu) może doprowadzić do zatrucia. Poza tym niektóre leki przeciwbólowe, przy długim i regularnym stosowaniu mogą prowadzić do niewydolności nerek, anemii, a nawet uszkodzić szpik kostny. Leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty nie należy przyjmować dłużej niż przez 3 dni.

Niebezpieczne związki

Leki przeciwbólowe stosowane doustnie nie znoszą towarzystwa chleba razowego, kasz i otrębów, czyli produktów zawierających błonnik. Jeżeli w naszej diecie jest go dużo, organizm nie wchłonie substancji uśmierzających ból i kuracja nie będzie skuteczna. Nie wolno ich łączyć z alkoholem, bo mogą uszkodzić wątrobę. Nie popijamy ich sokami owocowymi, zawierającymi silne kwasy, np. pomarańczowym lub grejpfrutowym. Leki przeciwbólowe  przyjmowane regularnie mogą w istotny sposób obniżać tzw. sprawność psychoruchową.