Bieganie to nie tylko szczupła sylwetka

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego bieganie jest tak popularne. Jeśli zapytamy biegaczy, a w szczególności biegaczy-amatorów, dlaczego biegają, to zazwyczaj odpowiadają, że chcą zrzucić kilka kilogramów, poprawić samopoczucie, bądź mają za cel przebiegnięcie maratonu. Powodów do biegania jest wiele, ale zawsze pada jedno zasadnicze pytanie – czy jest ono zdrowe? Czy bieganie nie wpływa negatywnie na nasze stawy, kolana, kręgosłup? Odpowiadając na te pytania z pewnością można stwierdzić: tak, bieganie jest zdrowe! Ale… No właśnie, pojawia się jedno „ALE”, które bardzo często zatrzymuje nas przed podjęciem wyzwania, jakim jest wyjście na trening. Tym naszym „ALE” jest odpowiednie przygotowanie do biegania i podejście do tematu. W takim razie, jak zacząć biegać, aby biegać zdrowo i nie robić sobie krzywdy? Aby zdrowo biegać, pokonać należy pięć kroków.

Pięć kroków do zdrowego biegania

Pierwszym z nich jest postawienie sobie celu. Wiele osób powie: ja biegam bez celu. To nieprawda, każdy jakiś ma. Dzięki ustalonemu celowi jesteśmy w stanie podejść odpowiednio do tematu i przejść do drugiego kroku, jakim jest kontakt z lekarzem, którego nie powinniśmy pominąć przed rozpoczęciem przygody biegowej.

Należy wykonać podstawowe badania medyczne, takie jak: ogólne badania laboratoryjne, EKG, echo serca, pomiar ciśnienia oraz skonsultować się z lekarzem w celu oceny wyników. Badania medyczne pozwolą nam biegać z „czystym sumieniem”.

Trzecim krokiem są odpowiednio dobrane buty biegowe. Niewątpliwie, najważniejszym elementem biegowej garderoby są buty i skarpetki techniczne. Znów pojawią się zarzuty, że najpierw muszę spróbować, czy będę biegać, czy mi się to nie znudzi, a potem będę inwestować w sprzęt. Niestety, ta droga jest niewłaściwa, ponieważ zaczynając od biegania np. w zwykłych trampkach, narażamy się na szereg kontuzji. Mając postawiony cel powinniśmy wybrać się do dobrego doradcy, który pomoże nam dobrać odpowiednie buty do osiągnięcia naszego celu. Buty nie muszą kosztować 500 zł, czasem wystarczą nam z marketu sportowego za ok. 200zł. Nawet podstawowe obuwie biegowe w pewnym stopniu zabezpiecza nas przed powstającym obciążeniem wynikającymi z biegania. Odpowiednio dobrane buty powinny przede wszystkim zabezpieczyć nasze kolana, stawy oraz kręgosłup w odcinku lędźwiowym, ponieważ te trzy elementy w naszym ciele są zazwyczaj najbardziej obciążane, a dobrze dobrane buty mogą te obciążenie w znacznym stopniu bądź w całości wyeliminować.

Pamiętajmy o badaniach wydolnościowych!

Po wykonaniu trzech powyższych kroków, przechodzimy do czwartego kroku, który jest dość nową rzeczą i niewątpliwie pomijaną przez wielu już dobrze biegających amatorów – są to badania techniczne organizmu. Taki przegląd techniczny powinniśmy wykonać na samym początku drogi biegowej. Jest to badanie wydolnościowe – pokaże nam ono stan obecnej kondycji organizmu, określi naszą wydolność, wykaże poziom zakwaszenia organizmu i, co najważniejsze, określi nasze strefy tętna, które dzielimy na tlenowe i beztlenowe. Tutaj również pojawi się zarzut: po co to komu? Odpowiedzi na „TAK” dla wykonania badań wydolnościowych jest wiele, ale jednym z nich jest uzyskanie wyznaczonego celu, bo jeśli chcemy zgubić kilka kilogramów, to należy biegać w tlenowych strefach tętna, które niewątpliwie prawidłowo określi badanie wydolnościowe. Drugim badaniem jest analiza składu ciała wraz z kompleksową konsultacją z dietetykiem sportowym. To bardzo ważny krok w realizacji założonego celu, ponieważ odpowiednie żywienie, określenie dokładnie, z czego składa się nasze ciało, a więc ile mamy tkanki mięśniowej, tłuszczowej, ile dobrej, a ile złej wody w organizmie, pozwoli nam nie tylko bezpiecznie i zdrowo biegać, ale przede wszystkim osiągnąć swój cel. Trzecim elementem tego kroku jest badanie podologiczno-motoryczne wykonane przez fizjoterapeutę. Takie badanie pokaże nie tylko rodzaj naszej stopy, ale zbada układ piszczelowo-biodrowy, naszą postawę, parametry obciążenia jednej i drugiej stopy – tak, aby w razie potrzeby prawidłowo zabezpieczyć nasze ciało odpowiednią wkładką ortopedyczną.

Ostatnim krokiem w drodze do biegania jest kontakt z trenerem i odpowiedni plan działania. Kilka wspólnych treningów oraz plan pomogą nie tylko w realizacji każdego celu, nawet tego wydającego się prostym, jakim jest lepsze samopoczucie, ale przede wszystkim nasze bieganie będzie zdrowe. Dobry trener nie tylko rozłoży odpowiednie obciążenia i założenia treningowe, ale zwróci szczególną uwagę na naszą technikę biegową. Nieodpowiednia technika biegowa często może doprowadzić do kontuzji, ale i przeciążenia naszych stawów, kręgosłupa, kolan, co oczywiście zazwyczaj prowadzi do kontuzji.

Biegać warto zawsze

Kroków jest pięć. Aby zdrowo i odpowiednio biegać, powinniśmy przejść je krok po kroku w podanej kolejności. Natomiast nie należy absolutnie rezygnować z biegania, jeżeli któryś z kroków jest przez nas nie do pokonania. Czasem warto zacząć pokonując jeden czy dwa kroki, a resztę pokonać w momencie, gdy na dobre rozpoczniemy przygodę z bieganiem. Biegać warto zawsze, bo jak mówi stare powiedzenie – sport to zdrowie, a bieganie to wyjątkowa, a zarazem najbardziej neutralna dyscyplina sportowa, która może być uprawiana prawie przez każdego.