zy czuje się Pan seniorem? Wygląda Pan lepiej niż niejeden czterdziestolatek. Czy to zasługa tylko jogi? Może zdradzi nam Pan swoją receptę na dobrą kondycję?

Trudno nazwać mnie seniorem, gdyż mój wiek biologiczny z kalendarzowym jest w dość dużym dystansie. Nie dotyczą mnie procesy starzenia, co precyzyjnie wyłuszczyłem w TVN w programie UWAGA. Mam doskonałe zdrowie, co oznacza nie tylko brak symptomów chorób, w tym także bólu, ale również mam wspaniałe samopoczucie. Dobre samopoczucie nieodłącznie wiąże się ze sprawnością fizyczną. Układ ruchu nie ulega degradacji, jeśli jest stymulowany wysiłkiem fizycznym, a narząd ruchu ma silne sprzężenie zwrotne z układem nerwowym. Stąd wniosek - „jak mięśnie wiotczeją, to mózg jełczeje”. Sama wiedza bez praktyki nie zadziała. Jogę ćwiczę i uczę jej od 40. lat. Jest to bardzo dobre ogólnorozwojowe przygotowanie do sportu lub rekreacji.

Panuje takie przeświadczenie, że osoby dojrzałe i starsze powinny unikać aktywności, by zapobiegać złamaniom oraz infekcjom. Czy to właściwe podejście?

Tutaj chcę wyeksponować poza ćwiczeniami dobrą dietę. Przed złamaniami w wyniku osteoporozy bronić będzie gęsta kość. Do zabudowy wapnia w kości potrzebna jest witamina. D3 i K2. D3 jest zawarta w tranie i uaktywnia się pod wpływem promieni słońca. K2 usuwa wapń z tętnic i lokuje się w kościach. Zabija też komórki nowotworowe i zapobiega ich rozmnażaniu. Zawarta jest w mięsie, serach, jajach (surowe żółtko) i ciemnozielonych warzywach liściastych. Infekcja nie zależy od wieku, tylko od układu odpornościowego, na który kolosalny wpływ ma bakteryjna flora jelitowa, a dbanie o nią to osobny temat.

Czy poza treningami jogi, pochłaniają Pana jeszcze inne aktywności sportowe?

Trzy razy w tygodniu aktywizuję całe ciało ćwiczeniami ze sztangą i hantlami, które angażują stabilizatory stawów i mięśnie głębokie. Ponadto ćwiczę TRX – są to ćwiczenia w pozycji podwieszonej, które ułożyli i rozpowszechnili komandosi amerykańscy. Do wszystkich tych ćwiczeń mam własny sprzęt w domu. Pragnę zaznaczyć też, że do jogi potrzebna jest tylko dobra antypoślizgowa mata i własne ciało.

Sportem, który zalecany jest seniorom, jest nordic walking. Jak spróbowałby Pan przekonać osoby 65+ aby sprawdziły się w jodze?

Na nordic walking mam sceptyczne spojrzenie, ponieważ zawiera ograniczony monotonny rodzaj ruchu, mający głównie wpływ na lokomocję. A gdzie są wygięcia do tyłu, skłony i skręty oraz skrajne pozycje amplitudy stawów budujące ich żywotność i witalność całego organizmu? To mamy tylko w jodze, która akceptuje w zespołach ćwiczebnych wiek: od 6 do 106 lat.