Bolesne skurcze są bardzo uciążliwe dla organizmu. Dokuczają zazwyczaj po intensywnym wysiłku fizycznym, zbyt długim siedzeniu w jednej pozycji, nadmiernym przegrzaniu (np. podczas opalania). Dzieje się tak z powodu niedożywienia i niedotlenienia naczyń krwionośnych, głównie na skutek zaburzenia gospodarki kwasowo - zasadowej oraz mineralnej krwi. Wypłukanie z organizmu magnezu oraz potasu, pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mięśni, zakłóca ich pracę. Gdy poziom magnezu i potasu jest obniżony, wówczas pojawiają się skurcze.

Jak sobie radzić?

Bóle w postaci skurczy tak naprawdę mogą spotkać każdego z nas, dlatego ważna jest profilaktyka. Warto zatem sięgnąć po preparaty uzupełniające niedobór potasu i magnezu. Należy zwrócić uwagę, że spośród nich niektóre zawierają również witaminę B6, która zwiększa wchłanianie magnezu, a także zmniejsza uczucie zmęczenia (podobnie jak magnez) oraz wpływa na układ odpornościowy. Zadbaj o dietę, której głównymi składnikami powinny być owoce i warzywa bogate w potas i magnez. Osoby uprawiające sport, jak i osoby pracujące większość czasu za biurkiem, co kilkadziesiąt minut powinny pozwolić sobie na rozluźniające ćwiczenia. Kilka prostych zasad, a skurcze przestaną ci dokuczać.

Potas i magnez ściśle współpracują ze sobą w wielu procesach fizjologicznych, dlatego należy dbać o to, aby nie dopuścić do niedoboru tych pierwiastków.