Kobiety potrzebują dziennie 300 mg, w ciąży 350 mg, mężczyźni 370 mg 
tego pierwiastka. Długotrwały nie
dobór magnezu zwiększa ryzyko 
chorób cywilizacyjnych – miażdżycy i nowotworów.

U zdrowych osób rzadko stwierdza się znaczące niedobory magnezu. Trzeba jednak pamiętać, że jego przyswajanie utrudnia nadużywanie alkoholu, zażywanie środków odwadniających, przewlekłe biegunki. Deficyt pierwiastka mają chorzy na cukrzycę, osoby odwodnione, z zespołem wadliwego wchłaniania.

Dla serca i nerwów

Magnez stabilizuje funkcje układu nerwowego i usprawnia pracę szarych komórek. Zmniejsza nadpobudliwość, działając na organizm uspokajająco. Poprawia pamięć i myślenie. Jest również odpowiedzialny za funkcjonowanie układu naczyniowo-sercowego, bo nie tylko usprawnia jego działanie, ale także wspomaga skutecznie leczenie schorzeń serca. Jeśli w organizmie brakuje magnezu, ściany naczyń krwionośnych mogą się obkurczać, a to prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi.

Damski pierwiastek

Magnez w połączeniu z wapniem 
i witaminą D buduje kości i zęby oraz zapobiega osteoporozie. Pod warunkiem, że dostarczy się do organizmu dwa razy mniej niż wapnia. Jeśli jemy dużo produktów zawiera-
jących magnez, należy zwiększyć w diecie ilość wapnia. Damską specjalnością magnezu jest łagodzenie objawów zespołu napięcia przedmie
siączkowego i bólów menstruacyjnych.

Wielki regulator

Magnez poprawia trawienie, przeciwdziała tworzeniu się kamieni w nerkach, reguluje pracę tarczycy oraz rozszerza drogi oddechowe, wspomagając leczenie astmy i zapalenia oskrzeli. Reguluje także napięcie mięśni, pomaga w leczeniu kontuzji, przewlekłego zmęczenia i fibromialgii.

Uzupełnij niedobory

Z jedzenia przyswajamy 30–40 proc. magnezu. Ale sama dieta nie zawsze wystarcza, aby organizm sprawnie pracował i radził sobie ze wszystkimi przeciwnościami. Dlatego też należy uzupełniać jego niedobory odpowiednio dobranymi tabletkami. Jeśli już wybierzemy się do apteki po magnez, nie kierujmy się wyłącznie ceną. Najlepiej wybierać ten produkt, który zawiera największą dawkę pierwiastka. Tylko w ten sposób możemy zapewnić sobie siłę, energię i ... spokój 
psychiczny.

Naturalne źródła

Głównym źródłem magnezu są produkty zbożowe, zwłaszcza kasza gryczana. Dużo go w warzywach strączkowych, orzechach, owocach morza, kakao i czekoladzie. 
Sporo magnezu zawierają kasze 
jęczmienne, ciemne pieczywo,  groszek, szpinak, ryby,  żółte sery i banany. Gotowanie powoduje stratę 30–75 proc. pierwiastka. Dlatego warzywa i owoce najlepiej jeść na surowo.