itamina B12 jest niezwykle ważnym składnikiem diety każdego człowieka. Jej niedobór może doprowadzić do wielu poważnych chorób, a w skrajnych przypadkach może być nawet przyczyną śmierci. Ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją i pamięcią? Zaledwie kilkanaście procent populacji ma odpowiedni poziom witaminy B12 w organizmie. U pozostałych niedobór może występować nawet przez wiele lat, nie dając widocznych objawów lub mogą one być mylone z inną jednostką chorobową. Pacjenci natomiast często skarżą się z powodu niewyjaśnionych, uciążliwych symptomów, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie i zaburzają codzienne czynności, które z czasem stają się niemożliwe do wykonywania.

Witamina B12 jest niezwykle ważnym koenzymem, substancją o złożonej budowie. Jej centralny atom stanowi cząsteczka kobaltu, dlatego często nazywana jest ona kobalaminą. Polepsza ona przyswajalność żelaza, dzięki czemu pomaga przeciwdziałać anemii, ale nie tylko...

Jaką rolę w organizmie człowieka odgrywa witamina B12?

Kobalaminę często określa się także jako „czerwoną witaminę”, a to dlatego, że ma ona fundamentalny wpływ na ilość czerwonych krwinek. Uczestniczy w produkcji erytrocytów w szpiku i odpowiada za ich prawidłowy rozwój. Jej niedobór sprawia, że nasz organizm nie wytwarza odpowiedniej ilości krwinek czerwonych, a przez to skazany jest na niedokrwistość, czyli niedostatek hemoglobiny.

Witamina B12 bierze także udział w budowaniu osłonek nerwowych i tworzeniu neuroprzekaźników odpowiedzialnych za poziom koncentracji, zapamiętywanie, kojarzenie faktów i dobry nastrój. Niedobór kobalaminy to jednocześnie niedokrwistość megaloblastyczna, która często prowadzi do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Kobalamina podnosi nie tylko sprawność umysłową, ale także fizyczną. Pozytywnie wpływa na kurczliwość, koordynację i rozwój mięśni, pobudza także apetyt oraz dodaje energii.

 

 

Kto szczególnie jest narażony na niski poziom witaminy B12 w organizmie?

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do nieprawidłowego poziomu witaminy B12 w organizmie. Najczęściej jednak odpowiedzialna za niedobór jest dieta uboga w produkty pochodzenia zwierzęcego lub całkowicie wykluczająca je (dieta wegańska i wegetariańska). Dodatkowo, nieprawidłowe wchłanianie kobalaminy z pokarmów czy upośledzenie funkcji jelit może przyczyniać się do powstawania jej braków w organizmie. Niedobór witaminy może być także wrodzony lub być skutkiem reakcji autoimmunologicznej skierowanej przeciwko komórkom okładzinowym (w chorobie Addisona-Biermera), stanu po gastrektomii (całkowita lub prawie całkowita resekcja żołądka) lub stosowania leków przeciwhistaminowych. Do hipowitaminozy B12 może doprowadzić zażywanie leków takich jak metformina, kwas acetylosalicylowy, kolchicyna, podtlenek azotu, kwas p-aminosalicylowy, sulfasalazyna i inhibitory pompy protonowej stosowane w chorobach żołądka (omeprazol, pantoprazol, lansoprazol).

Niedobór witaminy B12 prowadzi do wyniszczenia całego organizmu i wielu poważnych chorób, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do śmierci.

Niedobór witaminy B12 – poważne następstwa chorobowe

Zbyt mała ilość witaminy B12 w organizmie manifestuje się jako złożony zespół chorobowy. Powoduje przede wszystkim bardzo poważne objawy psychiczne i neurologiczne. Odpowiada za nieustanne zmęczenie, ospałość, apatię, ogólne osłabienie, nadmierną nerwowość, rozdrażnienie, problemy z pamięcią, a nawet za silne bóle głowy. Hipowitaminoza B12 może predysponować pacjenta do choroby Alzheimera, osteoporozy, do chorób nowotworowych. Powoduje podwyższenie poziomu homocysteiny, co przyczynia się do rozwoju miażdżycy, która diametralnie zwiększa ryzyko zawału i udaru mózgu. Niedostateczna podaż kobalaminy zwiększa podatność DNA na uszkodzenia i sprzyja powstawaniu chorób neurologicznych, takich jak ataksja, porażenie kończyn, zapalenie wielonerwowe czy letarg. U chorych obserwuje się zażółcenie białkówek, parestezje rąk i nóg, kłucie opuszek palców stóp, utrata czucia wibracji i czucia głębokiego, uszkodzenie sznurów bocznych i tylnych, niestabilność chodu, osłabienie wzroku, wzmożenie bądź osłabienie odruchów ścięgnistych, otępienie, zaburzenia nastroju i halucynacje.

Niedobór witaminy B12 prowadzi do wyniszczenia całego organizmu i wielu poważnych chorób, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do śmierci. Dlatego w przypadku pojawienia się niepokojących objawów warto wykonać badania określające poziom witaminy B12 – są to testy laboratoryjne wykonywane z próbki krwi. Prawidłowe postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia – suplementacji organizmu, pozwala uniknąć wielu nieodwracalnych zmian, które mogą nastąpić w wyniku awitaminozy.