Pracując w Fundacji Chustka, która powstała z myślą o chorych cierpiących z bólu przede wszystkim takim właśnie osobom poświęcamy swój czas. Rozmawiamy z rodzinami oraz z chorymi, pomagamy odnaleźć się w sytuacji nasilającego się bólu. Zbyt często okazuje się, że chory onkologicznie dopiero rozmawiając z nami po raz pierwszy dowiaduje się o sposobach i możliwościach leczenia bólu. Ta sytuacja nie napawa optymizmem, gdyż nawet najlepsza pomoc fundacji nie jest tak ważna w procesie leczenia, jak szczera rozmowa i wsparcie lekarza prowadzącego. Jeśli zabraknie tego wsparcia – choremu jest trudno odnaleźć się na dalszych etapach leczenia. Na przykład wtedy gdy ból jest dojmujący. Gdy zaskakuje. Podczas pierwszej rozmowy często okazuje się, że osamotniony, zlękniony chory – odmawiał dotąd stosowania silniejszych leków przeciwbólowych, szczególnie z trzeciego stopnia drabiny analgetycznej. Gdzieś w świadomości niektórych chorych istnieje opór związany z myślą o „uzależnieniu od morfiny.

Podczas takiej rozmowy staramy się wyjaśnić, że:

• dawki dobrane przez lekarza specjalistę zapewniają kontrolowanie bólu i nie powodują uzależnienia psychicznego, ani nadmiernej senności czy splątania. Bo leczenie bólu lekami opioidowymi to zupełnie inna sprawa niż zażywanie morfiny w celu dostarczenia sobie wrażeń – czyli uciekanie od rzeczywistości i już z tego odmiennego podejścia wynika różnica działania i brak obaw o uzależnienie chorego. Po zażyciu leczniczej, indywidualnie dobranej dawki leku, chory może normalnie rozmawiać, czytać, oglądać telewizję, czy wykonywać inne czynności.

bardzo ważne jest regularne przyjmowanie leku, bez względu na wystąpienie bólu. Zadaniem opioidów jest niedopuszczenie do pojawienia się bólu. Bardzo ważną cechą tych leków jest to, że nie mają dawki maksymalnej, po prostu przy zwiększającym się natężeniu bólu opanowuje się go odpowiednio zwiększając dawkę, a robi się to stopniowo.

Zawsze rozmawiamy z chorym i jego rodziną o korzyściach wynikających ze stosowania opioidów oraz o możliwych efektach ubocznych. Podkreślamy, że to właśnie opiody pozwalają skutecznie zabezpieczyć przed bólem, dzięki czemu chory lepiej śpi, lepiej się odżywia, poprawia mu się nastrój, a zwiększenie komfortu życia i jakości funkcjonowania - ma wpływ na efektywność procesu leczenia.