Zdają sobie sprawę, że nadejdzie dzień, kiedy trzeba będzie stanąć w progu sklepu z perukami… Zapytaliśmy sprzedawcę ze sklepu z perukami, protezami piersi i bielizną dla Amazonek Beaute de Femme – Panią Elżbietę Kazusek - jak wygląda proces doboru i zakupu peruki, jak on przebiega i co zrobić by uczynić go możliwie przyjaznym dla Klientki?

W naszym sklepie za sprawę priorytetową stawiamy indywidualne podejście do Klientki. Każda Klientka, która wchodzi do sklepu jest zapraszana przez sprzedawcę do przymierzalni zaprojektowanej właśnie po to, by stworzyć intymną, przyjazną atmosferę. Chcemy by Klientka czuła się swobodnie.

Sprzedawca poświęca Jej tyle czasu ile potrzeba, zależy nam na tym, by Panie były zadowolone i dobrze czuły się w nowej fryzurze.

Z jakich etapów składa się proces doboru peruki ?

Pierwsze chwile po wejściu do przymierzalni są jeszcze nerwowe, Klientka czuje się niepewnie, dlatego pierwszy etap polega na swobodnej rozmowie, podczas której opowiadamy i prezentujemy kobietom, jak zbudowana jest peruka. Ma to Im pomóc odnaleźć się w nowej sytuacji i uspokoić. Następnie rozmawiamy z Nimi o tym, jakie fryzury nosiły i w jakim kolorze włosów czuły się dobrze. Ta rozmowa pełni ważną rolę i polega na budowaniu pewnego rodzaju więzi po to, aby móc najlepiej dobrać perukę. Zależy nam, aby kobiety nie tylko dobrze wyglądały w nowych włosach, ale żeby zaakceptowały tę zmianę. Rozmawiamy o tym, który rodzaj peruki byłby lepszy i bardziej komfortowy - peruka z włosów naturalnych czy syntetycznych. Jeśli określony mamy typ fryzury i kolor, sprzedawca przynosi do przymierzalni żądane modele peruk. Kolejny etap rozpoczyna się gdy na głowę Klientki zakładana jest ochronna siateczka, a następnie mierzymy peruki.

Czy w przymierzalni Klientka jest sama ze sprzedawcą ?

Często zdarza się, że do naszego sklepu przychodzi z Nią małżonek, rodzina, przyjaciółki. Oczywiście mogą oni również towarzyszyć Jej w przymierzalni. Niestety zdarza się również tak, że każda z tych osób ma własną wizję, pomysł na perukę, każda osoba podpowiada według własnego gustu i uznania. Niekiedy nawiązują się niepotrzebne spory. Zadaniem sprzedawcy jest, by nasza Klientka wyraziła swoje zdanie, staramy się umożliwić jej dokonanie dobrego wyboru.

Który moment Pani zdaniem jest najtrudniejszy?

Sprzedawca musi działać z wyczuciem i powinien uważnie obserwować reakcje kobiety, z których można wyczytać jej nastrój i podejście. Wybór peruki opiera się przede wszystkim na rozmowie. Zazwyczaj są one bardzo przyjemne. Wymieniamy doświadczenia, żartujemy, ale bywają też trudne chwile, do których należy np. ścięcie naturalnych włosów. Z mojego doświadczenia wynika, że moment przymierzenia pierwszej peruki jest najtrudniejszy. W tej trudnej chwili staramy się rozmową złagodzić stres i ułatwić choć trochę ten moment. Tak, jak wcześniej wspomniałam, do każdej klientki podchodzimy indywidualnie, nie wpływamy na decyzję, nie pospieszamy. Czasem trzeba zaczekać nawet kilka dni, żeby kobieta się przekonała, że to jest ten właściwy moment, aby wybrać dla siebie fryzurę i kolor włosów. Niektóre Panie przychodzą nawet po kilka razy do naszego sklepu, bo nie są gotowe na założenie peruki. Wolą poczekać i oswoić się z nową sytuacją. Kobieta powinna być świadoma dokonanego wyboru. Ma być przekonana co do wybranego przez siebie koloru włosów i fryzury.

Czy Kobiety wybierają peruki takie jak ich dotychczasowe fryzury czy wręcz przeciwnie ?

Najczęściej Klientki szukają i pytają o fryzury podobne do tych, które noszą. Zazwyczaj nie chcą odbiegać drastycznie od koloru ani fryzury. Chcą by ta zmiana była jak najmniej zauważalna dla otoczenia.

Jakie są zasady pielęgnacji peruk?

Do pielęgnacji peruk dedykowane są odpowiednie produkty: szampon, balsam i płyn antystatyczny. Częstotliwość prania peruki jest sprawą indywidualną. Różnica w modelowaniu fryzury z włosów naturalnych i syntetycznych polega na tym, że w przypadku peruk syntetycznych nie powinno się układać fryzury ponownie - wystarczy, że odłożymy ją na stojak i peruka po wyschnięciu uzyska samoistnie docelową fryzurę. Peruki z włosów naturalnych wymagają ułożenia fryzury po każdym umyciu. Peruk syntetycznych nie wolno modelować wykorzystując suszarki, lokówki czy prostownice, o czym klientki zapominają i niestety dochodzi do spalenia włosów syntetycznych i zniszczenia peruki.

Czy istnieje alternatywa dla peruk?

Ciekawą alternatywą dla peruk są turbany i chusty. W przypadku pacjentów onkologicznych trzeba zwracać szczególną uwagę by nakrycia głowy nie miały grubych, wystających szwów ani by nie były wykonane z nieprzepuszczalnych materiałów. Inne propozycje turbanów i chust znajdują się w kolekcjach wiosna-lato a inne w modelach jesienno-zimowych. Tworząc kolekcję turbanów Beaute de Femme mieliśmy na celu zapewnienie Klientce komfortu noszenia oraz pełnej dowolności i kreatywności w wiązaniu. Nie ma tu jednej zasady, jak należy wiązać chusty i turbany, raczej możliwość własnej kreacji. Podczas warsztatów z pacjentami onkologicznymi, które odbywają się w różnych szpitalach, gdy bawimy się upinaniem i zakładaniem turbanów, każda z Pań proponuje inne wiązanie - każde jest piękne i oryginalne.

          

www.rokokocompany.pl

www.secondhairclinic.pl/