ak wygląda pierwsza wizyta u onkologa?

W zależności od tego z jakim problemem zgłaszamy się do lekarza specjalisty nasza wizyta może wyglądać bardzo różnie. Wszystko zależy od tego, czy pacjent przychodzi do lekarza po to, aby potwierdzić rozpoznanie, które postawił np. lekarz rodzinny, czy zgłasza się z niepokojącymi objawami i chce wyjaśnić ich przyczynę. Wizyta u każdego lekarza, również u onkologa, powinna rozpocząć się od obszernego wywiadu medycznego. Lekarz będzie zadawał pacjentowi szczegółowe pytania dotyczące jego chorób, dolegliwości oraz schorzeń, które pojawiały się w rodzinie. Bardzo ważne jest, aby pacjent, który zgłasza się do specjalisty zabrał ze sobą ważniejsze dokumenty medyczne dotyczące jego stanu zdrowia. Chodzi tu przede wszystkim o karty informacyjne z leczenia szpitalnego, informacje o przeprowadzonych zabiegach operacyjnych. Pacjent powinien także wiedzieć, jakie leki aktualnie przyjmuje, w jakich dawkach, jak często i od kiedy je zażywa. Wszystkie te dane, rozmowa z chorym i jego zbadanie pozwolą lekarzowi ustalić plan dalszej diagnostyki oraz szybciej postawić trafne rozpoznanie. Wszyscy pacjenci w Polsce, u których podejrzewa się chorobę nowotworową mają zakładaną tzw. “Zieloną Kartę”, dzięki niej pacjent ma pierwszeństwo w wykonywaniu wszystkich badań diagnostycznych – tak, aby jak najszybciej wykluczyć lub potwierdzić chorobę nowotworową. Dzięki temu, że okres oczekiwania na badania jest krótszy, lekarz może szybciej rozpoznać chorobę i zastosować u pacjenta niezwłocznie odpowiednie leczenie. Zwiększa to oczywiście szanse chorego na wyzdrowienie i poprawia jego rokowania. Podczas pierwszej wizyty lekarz onkolog zazwyczaj zleca także choremu rozszerzone badania diagnostyczne, może także zmienić dawkowanie dotychczas przyjmowanych leków. Może także skierować pacjenta na dodatkowe konsultacje.

Czy pacjent zgłaszający się do onkologa powinien zabrać ze sobą jakieś wyniki badań?

Nie jest koniecznością, by pacjent zgłaszający się do onkologa miał już na pierwszej wizycie komplet wszystkich badań diagnostycznych. Dobrze jest jednak przed spotkaniem z lekarzem wykonać choćby podstawowe badania, takie jak morfologia krwi, badania biochemiczne, badania ogólne moczu. Często zdarza się, że pacjenci przed wizytą u onkologa podejmowali już leczenie u lekarza rodzinnego, który zlecił wszystkie potrzebne badania i na podstawie ich wyników podejrzewa u chorego nowotwór i kieruje go do onkologa. W takim przypadku chory nie musi już robić żadnych badań, ale ważne jest, by zabrał ze sobą dotychczas otrzymane wyniki. Jeśli pacjent nie wykonywał jednak żadnych badań, a pojawiły się u niego niepokojące objawy i dolegliwości, nieustępujące całkowicie w okresie 2-3 tygodni po zastosowanym przez lekarza pierwszego kontaktu leczeniu objawowym, przeciwgorączkowym lub przeciwzapalnym powinien zgłosić się do onkologa, który zleci wszystkie potrzebne badania diagnostyczne. Warto również wspomnieć, że pacjenci chcący zgłosić się do onkologa nie muszą bezwzględnie posiadać skierowania od lekarza POZ. Może to być skierowanie od każdego innego specjalisty lub posiadanie wykonanych z własnej inicjatywy badań, w których opisano nieprawidłowości sugerując ich wyjaśnienie u onkologa. Przy okazji należy przypomnieć, że warto wykonywać regularnie badania okresowe zlecane przez lekarza rodzinnego albo zakładowego, takie jak morfologia krwi, badanie ogólne moczu, zdjęcia rtg klatki piersiowej u palaczy czy USG powiększonych dłużej niż 2-3 tygodnie obwodowych węzłów chłonnych utrzymujących się po zastosowaniu leczenia przeciwzapalnego, nawet jeśli żadne inne niepokojące objawy się u nas nie pojawiają. Każda kobieta co najmniej raz w roku powinna również zgłosić się do lekarza ginekologa, zrobić cytologię. Badania przesiewowe dla wszystkich zdrowych obywateli dostępne są bezpłatnie (mammografia co 2 lata dla pań w wieku 50-69 lat, cytologia co 3 lata dla pań w wieku 25-59 lat i kolonoskopia dla osób po 50. roku życia raz na 10 lat). Wszystkie te badania wykonywane bez żadnych objawów pozwalają wykryć stany przedrakowe lub bardzo wczesne zmiany nowotworowe, które nie są jeszcze w zaawansowanym stadium, a ich leczenie jest znacznie łatwiejsze i skuteczniejsze. Taka samokontrola i dbanie o swoje zdrowie w wielu przypadkach może uchronić nas przed ciężką, śmiertelną chorobą. Przede wszystkim należy jednak przestrzegać zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i stosować zasady zawarte w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem, co pozwoli w 40-50 proc. uniknięcie zachorowania na wiele nowotworów!

Jakie pytania powinien zadać lekarzowi pacjent podczas wizyty u onkologa, czy warto wybrać się do lekarza z kimś bliskim?

Wizyta u onkologa dla każdego jest bardzo stresująca, dlatego warto wybrać się na nią z zaufaną nam bliską osobą, z którą możemy porozmawiać o swojej chorobie. Badania dowodzą, że zestresowany pacjent, który zgłasza się do lekarza zapamiętuje nie więcej niż 20 proc. informacji przekazanych przez specjalistę. Dlatego wsparcie bliskiej osoby podczas wizyty u onkologa może okazać się niezbędne. Nasz towarzysz może zanotować wskazówki lekarza i później pomóc nam podjąć dalsze działania, które zalecił nam lekarz.

Wybierając się na wizytę u onkologa warto przygotować listę pytań, które chcielibyśmy zadać lekarzowi. Proponuję jednak nie zasypywać go na pierwszej wizycie tysiącem pytań, a ograniczyć ich liczbę do kilku najbardziej istotnych związanych z bieżącą diagnostyką lub etapem leczenia. Na pozostałe pytania lekarz odpowie z pewnością przy okazji następnych wizyt po zgromadzeniu już wszystkich wyników zleconych badań i po ustaleniu planu leczenia,. Z wizyty na wizytę, uzyskuje on więcej danych o chorym i może rozwiać więcej jego wątpliwości.