Rozmowa z Ewą Podymniak i Katarzyną Kowalską – Koordynatorami pierwszego, ogólnopolskiego Programu Edukacji Onkologicznej.

Skąd pomysł na stworzenie Programu Edukacji Onkologicznej?

Pomysł stworzenia Programu Edukacji Onkologicznej wyszedł od pacjentów oraz instytucji z którymi współpracowaliśmy z Fundacją Tam i z powrotem. Na początku miała być to tylko akcja wydawnicza zapewniająca dostęp do bezpłatnej i rzetelnej wiedzy na temat nowotworów. Akcja jednak przerosła nasze oczekiwania. Uznaliśmy, że potrzebujemy wsparcia merytorycznego w zbudowaniu Programu. Tak dołączyło do nas Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.

Na czym dokładnie polega Państwa działalność?

Program skierowany jest do czterech grup odbiorców: osób zdrowych i z grupy podwyższonego ryzyka nowotworu złośliwego, chorych i ich bliskich, pracowników medycznych oraz wolontariuszy. Każda z tych grup ma inne potrzeby i zakres merytoryczny. Program przewiduje różne aktywności związane ze szkoleniem oraz przekazywaniem wiedzy. W pierwszej kolejności skupiliśmy się na grupie najbardziej potrzebującej wsparcia merytorycznego, czyli chorych i ich rodzinach. Do dziś wydaliśmy 28 poradników o różnej tematyce, dystrybuowanych bezpłatnie w całej Polsce do ponad 350 ośrodków medycznych, fundacji i stowarzyszeń. Nakład poradników wyniósł ponad 1,3 mln egzemplarzy. Codziennie zgłaszają się placówki zainteresowane poradnikami. Patrząc na statystyki, możemy stanowczo stwierdzić, że zapotrzebowanie na tego typu wiedzę jest ogromne. W ostatnich miesiącach wydaliśmy też podręcznik dedykowany dla wolontariuszy. Mamy nadzieję, że będzie to dla nich duże wsparcie.

Wsparcie i zaufanie ekspertów to wyjątkowy atut Państwa działalności.

Wielką pomoc dla rozwoju Programu oraz wsparcie merytoryczne otrzymaliśmy od wybitnych specjalistów zrzeszonych w PTOK. Z biegiem Programu przyłączyły się do nas najbardziej znaczące towarzystwa naukowe w Polsce. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za Ich zaufanie i potwierdzenie słuszności kierunku naszych działań.

Czym różnią się materiały wydawane w ramach PEO od innych dostępnych m.in. w internecie?

Różnica między materiałami publikowanymi w internecie jest znaczna. Każdy nasz poradnik jest opracowywany przez ekspertów i uwzględnia najnowsze osiągnięcia medyczne. Oprócz konsultanta medycznego są to specjaliści m.in. psychoonkologii, dietetyki, dermatologii. Wiedza zawarta w poradnikach jest napisana w sposób prosty i zrozumiały dla każdego odbiorcy. Same poradnik zawierają wiele wskazówek i informacji, które ułatwiają przejście przez proces leczenia.

Czy edukacja rzeczywiście jest potrzebna?

Na przestrzeni lat zmieniło się podejście środowiska medycznego do pacjentów, którzy wykazują się wiedzą nabytą w ramach Programu. Pacjent zaczyna być partnerem w procesie leczenia. Jest w stanie zrozumieć poszczególne jego etapy, radzić sobie ze skutkami ubocznymi, jest też znacznie odporniejszy psychicznie.

Kolejnym etapem Programu było stworzenie miejsca, gdzie można spotkać się ze specjalistami różnych dziedzin. Taką możliwość daje Centrum Edukacji Zdrowotnej na warszawskim Ursynowie. Zespół doskonałych specjalistów prowadzi terapie indywidualne, konsultacje, organizowane są różnego rodzaju zajęcia dodatkowe. Spotkania, dzięki sponsorom są bezpłatne.

Wsparcie rodziny to połowa sukcesu?

Często otrzymujemy informacje od pacjentów i ich rodzin jak ważne dla nich było zdobycie wiedzy na temat radzenia sobie z ogromem emocji czy podtrzymywaniem relacji z bliskimi. Jak było trudno opowiedzieć rodzinie o uczuciach i obawach związanych z diagnozą i leczeniem, oraz jak trudno bliskim było odnaleźć siłę i dać wsparcie osobie chorej. Poradniki w tym pomagają – wskazują jak radzić sobie z trudnymi relacjami z bliskimi.

Sukces Państwa działalności to też zasługa sponsorów, darczyńców, osób prywatnych?

Bez wsparcia sponsorów, darczyńców i osób prywatnych to wszystko nie byłoby możliwe. Program działa i rozwija się wyłącznie dzięki ludziom i firmom, które wierzą w sens naszych działań. Ich zaangażowanie pozwala nam na opracowywanie kolejnych etapów rozwoju Programu i na spokojne patrzenie w przyszłość.

Więcej informacji o Programie Edukacji Onkologicznej na stronie: http://programedukacjionkologicznej.pl/