Niektórych stymuluje do podjęcia walki, inni poddają się zapominając, że można z nią wygrać. W pierwszej fazie zwykle wszyscy skupiają się na procesie diagnozowania i leczenia, zapominając o innym ważnym aspekcie walki z nowotworem. Dzięki odpowiednio dobranej i zbilansowanej diecie w chorobie nowotworowej, można wspomóc walkę z rakiem.

Skutki uboczne leczenia

Podstawowymi metodami leczenia onkologicznego są: chirurgia, radioterapia i chemioterapia. Mają one wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i często powodują skutki uboczne, które prowadzą do niedożywienia. W wyniku leczenia mogą wystąpić: utrata łaknienia, trudności w przyjmowaniu pokarmów oraz upośledzenie wchłaniania składników odżywczych. Dodatkowo chemioterapia może powodować wymioty, biegunki i krwawienia, a preparaty w niej stosowane oprócz hamowania podziału komórek nowotworowych wpływają także na komórki nabłonkowe wyścielające gardło, jamę ustną i jelita. Innym równie niekorzystnym objawem mogą być zmiany w odczuwaniu smaku i zapachu. Takie objawy powodują niechęć chorego do jedzenia, a co za tym idzie do wyniszczenie organizmu, gdyż podczas procesu chudnięcia rozwija się niedożywienie białkowo-kaloryczne, w którym traci się tkankę mięśniową.

Dieta cud?

Niestety nie istnieje. Jednak często osoby ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową szukając alternatywnych terapii stosują diety, które rzekomo mają zwalczać nowotwory. Istnieje wiele takich propozycji zarówno w postaci wydawnictw książkowych jak i stron Internetowych.  W wielu przypadkach pacjent zamiast pomóc – szkodzi sobie, gdyż zaniechanie leczenia może doprowadzić do śmierci. Należy zawsze pamiętać, że żadna dieta nie zastąpi prawidłowo prowadzonej terapii, jednak odpowiednio dobrana pod nadzorem lekarza, może ją bardzo wspomóc.

Jak zapobiegać wyniszczeniu nowotworowemu?

Stosując dietę zbilansowaną, urozmaiconą i bogatą w białko. Serwowane posiłki powinny być lekkostrawne, niewielkie objętościowo. Podawane regularnie z częstotliwością nawet do ośmiu razy dziennie w odstępach około dwugodzinnych. Należy w nich podawać głownie tłuszcze pochodzenia roślinnego, pełnowartościowe białko, węglowodany złożone oraz składniki mineralne i witaminy. Bardzo przydatne w diecie chorego są także gotowe preparaty odżywcze. Dzięki odpowiednim ilościom pełnowartościowego białka (drób bez skóry, cielęcina, królik) zostaje przyśpieszony proces regeneracji zniszczonych podczas chemioterapii zdrowych komórek. Mięso i ryby należy gotować, piec lub dusić – unikać ich smażenia. Warto podawać produkty mleczne i nie zapominać o produktach zbożowych: ryż, makaron, kasze – ugotowanych do miękkości. Warzywa najlepiej serwować surowe, (jeśli są dobrze tolerowane przez chorego) lub przyrządzać na parze bez sosów. Owoce podawać bez skóry i pestek, można je przecierać lub wyciskać soki. Pacjent powinien także pić pomiędzy posiłkami minimum dwa litry dziennie: wodę mineralną, soki oraz niezbyt mocną herbatę.