Rak jelita grubego – czemu nadal zbiera tak duże żniwo?
Onkologia Rak jelita grubego nie jest tak szeroko znany jak rak piersi, czy płuca. Szkoda, bo jest to choroba, która sieje spustoszenie nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie – tylko w tym roku ok. 15 tys. Polaków usłyszy tę diagnozę.

Niestety skuteczność leczenia tego typu raka w Polsce – tak jak w przypadku innych chorób nowotworowych – jest niska w porównaniu z innymi krajami. Ostatnie dostępne dane Krajowego Rejestru Nowotworów wskazują, że ok. połowa polskich chorych umiera w ciągu 5 lat od wykrycia choroby. Co ciekawe, rak jelita nie stanowi wyzwania dla współczesnej medycyny, jeśli zostanie wykryty wcześnie – tacy pacjenci mają niemalże pewność, że wyzdrowieją.
Zatem dlaczego rak jelita nie jest wykrywany wcześnie? Co czyni z niego tak groźnego zabójcę? Po pierwsze, mało charakterystyczne objawy choroby – przecież nie każda biegunka czy zaparcie to objaw tak poważnej choroby, a ogólne osłabienie czy bóle brzucha zdarzają się często. Są jednak sygnały, których nie warto lekceważyć: obecność krwi w stolcu, krwawienie z odbytu, czy chudnięcie. Niestety, na tym etapie diagnostycznym pojawiają się kolejne problemy – badania jelita (czyli tzw. kolonoskopia) nie należy do badań przyjemnych – pacjenci się go boją i jest to kolejny czynnik, który sprawia, że choroba jest odkrywana w stadium zaawansowanym, trudnym do leczenia.
Co radzić osobom, które pytają o to, jak się strzec przed rakiem jelita grubego?
- Zwróć uwagę na to, co jesz – unikaj mięsa (zwłaszcza czerwonego) i potraw smażonych. Polub warzywa i owoce. Nie przeciążaj organizmu zbyt dużą ilością jedzenia.
- Czy wiesz, że palenie papierosów (obok alkoholu) zwiększa ryzyko nie tylko zachorowania na raka płuca, ale również na raka jelita?
- Bądź czujny i obserwuj swoje ciało – jeśli zauważysz zmiany w funkcjonowaniu swojego przewodu pokarmowego przez okres dłuższy niż dwa tygodnie – porozmawiaj o tym z lekarzem.
- Jeśli myśl o klasycznej kolonoskopii wywołuje u Ciebie panikę – rozważ kolonoskopię wirtualną. Jest to badanie z użyciem tomografu komputerowego, które ma swoje ograniczenia, ale zapewnia pacjentowi większy komfort.
- Współczesna medycyna i nauka może nam również pomóc w wykryciu predyspozycji do zachorowania – nosiciele pewnych mutacji genów narażeni są na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego przed 45. rokiem życia, a ich ryzyko bywa nawet dwukrotnie wyższe niż u osób bez takich obciążeń. Samo badanie genetyczne jest proste i bezbolesne – wystarczy wymaz śliny z ust lub mała próbka krwi.
- Osoby w wieku od 55 do 64 lat są zapraszane do bezpłatnego przebadania się w ramach Programu Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego – nie zignoruj takiego zaproszenia – może Ci uratować życie.