laczego zdecydowałaś się, że będziesz prowadzić działania edukacyjne na rzecz raka jajnika?

Rak jajnika to bardzo trudna do zdiagnozowania choroba. Przez kilka lat prowadziliśmy lokalnie w Warszawie  działania, które miały na celu rozpowszechnienie wiedzy o tym typie nowotworu. Oczywiście były także publikacje prasowe o zasięgu lokalnym. W poprzednim roku rozmawiając z lekarzami o tej trudnej dla kobiet chorobie zdecydowałam, że już najwyższy czas, aby zaczęło się głośno mówić nie tylko o raku szyjki macicy ale również o raku jajnika. Organizując kampanię o zasięgu ogólnopolskim wiem, że uda się nam dotrzeć do większej liczby kobiet i przekonać je do wykonywania regularnych badań.

Dlaczego rak jajnika nazywany jest „cichym zabójcą”.

Ponieważ przez wiele lat może nie dawać żadnych wyraźnych objawów. Przyczyny powstawania raka jajnika nie są znane. Nowotwór ten występuje w każdym wieku zarówno w okresie dzieciństwa, jak i w wieku starszym. W Polsce co roku ok. 3639 kobiet dowiaduje się o chorobie, a ok. 2603 umiera. To bardzo dramatyczne statystyki. Wiem, że od razu nie uda się nam, ich zmienić ale każda uratowana i świadoma objawów kobieta to dla nas sukces.

Przedstawione przez Ciebie statystyki są zatrważające.

Dlatego bardzo ważne jest, aby podczas wizyty ginekologicznej wykonywać co roku USG dopochwowe. Jest drugi aspekt około 5-10% chorych na ten nowotwór kobiet wykazuje predyspozycje rodzinne. Te kobiety są nosicielkami mutacji w genie BRCA 1 i BRCA 2. Do dziedzicznego występowania raka jajnika predysponowane są osoby, u których w rodzinach stwierdza się co najmniej dwie chore w pierwszym lub drugim stopniu pokrewieństwa. Test na obecność BRCA 1 i 2 powinna wykonać każda kobieta, u których w rodzinie były przypadki zachorowania na raka piersi lub jajnika.

Stąd tak ważny aspekt komunikacji w kampanii?

Dokładnie. Chcemy, aby kobiety zaczęły rozmawiać o intymnych sprawach z mamą i babcią.

Warto dopytywać jeśli słyszeliśmy, że ktoś z rodziny chorował na raka narządów rodnych lub piersi. Musimy zdać sobie sprawę, jak wiele ta rozmowa może zmienić w naszym życiu. Ja wiem, że nie jest łatwo się zapytać, że to są trudne tematy. Ale musimy spróbować podjąć taką rozmowę dla siebie.

Jak usłyszę, że w mojej rodzinie ktoś ze strony mamy był chory, to powinnam koniecznie zrobić taki test?

Tak. Pamiętajmy, że mutacje genów: BRCA 1 i 2 dziedziczymy zarówno po mamie, jak i po tacie.

Jak wspomniałaś, rak jajnika nie daje wyraźnych objawów. Ale może jest coś na co powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę?

W grupie ryzyka znajdują się pacjentki, u których wcześnie wystąpiła pierwsza miesiączka, późna menopauza, endometrioza czy torbiele jajnika. Najczęstszym objawem nowotworu jajnika, które powinno skłaniać kobiety  do konsultacji u lekarza jest wodobrzusze oraz uczucie ciężkości w jamie brzusznej.  Dodatkowo może nas zaniepokoić m.in.: szybka utrata wagi, nieregularne miesiączki, częste oddawanie moczu, ogólne zmęczenie i osłabienie.