Najczęściej zadawane pacjentkom pytania dotyczą także daty rozpoczęcia pierwszej miesiączki, długości cyklu miesiączkowego, intensywności krwawienia. – Oczywiście zupełnie inaczej przebieg rozmowy będzie wyglądał w przypadku młodej kobiety, inaczej kiedy pacjentkę lekarz prowadzi od jakiegoś czasu, a zupełnie inaczej, kiedy kobieta przychodzi po raz pierwszy na konsultację medyczną – mówi dr n. med. Andrzej Nowakowski z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, który jest specjalistą w zakresie ginekologii i położnictwa.

Po raz pierwszy…

Kiedy kobieta po raz pierwszy powinna pójść do ginekologa? Jak często wykonywać cytologię? Czy w czasie wizyty u ginekologa koniecznie musi być wykonane badanie piersi? To tylko niektóre pytania, które zadają sobie kobiety w każdym wieku.

Zgodne z rekomendacjami amerykańskimi z 2012 roku kobiety w wieku 21 lat powinny rozpocząć wykonywanie badań cytologicznych, natomiast rekomendacje europejskie zalecają rozpoczęcie badań w programach przesiewowych w wieku 25-30 lat. W czasie wizyty ginekologicznej lekarz powinien wykonać badanie palpacyjne piersi. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet na świecie, a także w Polsce. Według aktualnie obowiązujących zaleceń amerykańskich, u młodych kobiet spoza specjalnych grup ryzyka, badanie palpacyjne piersi lekarz powinien przeprowadzać co 1-3 lat, natomiast panie po 40 r.ż. powinny wykonywać mammografię co roku. Większość zachorowań na raka piersi dotyczy kobiet po 50 r.ż. i dlatego w tym wieku rozpoczyna się większość programów przesiewowych badań mammograficznych, także w Polsce – podsumowuje dr n.med. Andrzej Nowakowski. W przypadku stwierdzenia podejrzanych guzków w badaniu piersi przez lekarza lub samą pacjentkę należy posłużyć się badaniami obrazowymi jak USG, mammografia czy nawet rezonans magnetyczny. U pacjentek z potwierdzonym zmianami genetycznymi predysponującymi do rozwoju raka piersi czy raka jajnika, a nawet u pacjentek, w których bliskiej rodzinie dochodziło do zachorowań na te nowotwory, nadzór powinien być dużo bardziej intensywny.

Przełam bariery

Bardzo ważnym elementem jest także aspekt psychologiczny, obyczajowy i kształtowanie nawyku chodzenia do lekarza i dbania o własne zdrowie. Lęk przed zdiagnozowaniem choroby nie powinien nas odstraszać od regularnych wizyt, a jest to jedna z najczęstszych przyczyn unikania wizyty ginekologicznej. Jak często podkreśla Ida Karpińska, prezes i założycielka Kwiatu
Kobiecości, bardzo ważna jest pozytywna motywacja, dlatego w trosce o siebie i swoich najbliższych, powinnyśmy w każde swoje urodziny wykonać cytologię. – To byłby taki mały prezent od życia – podkreśla Ida.

Drugi etap wizyty

Po krótkim wywiadzie i początkowym zmotywowaniu się czas na badanie. – Rozmaz cytologiczny powinien być pobrany przy pomocy specjalnej szczoteczki, która umożliwia dotarcie do komórek z odpowiednich części szyjki macicy. Rozmazy pobrane szczoteczką mają dużo wyższą jakoś niż te pobierane używanymi kiedyś „wacikami”. Nie powinny być już one stosowane – dopowiada dr n.med. Andrzej Nowakowski. Po tak wykonanym badaniu czeka nas już tylko oczekiwanie na wynik, który najlepiej odebrać osobiście. Zatrzymajmy go, gdyż może być potrzebny na kolejnych wizytach.