Ocenia się, że w Polsce żyje ok. 200 tysięcy osób wymagających terapii z powodu bólów nowotworowych. Nie wszyscy jednak otrzymują adekwatną pomoc. Środki opioidowe są rzadko stosowane, pomimo że przyjmowane zgodnie z zaleceniami, są bezpieczne i nie uzależniają. Dzieje się tak, m.in. dlatego, że ponad połowa pacjentów ankietowanych przez Koalicję Wygrajmy z Bólem, boi się przyjmowania substancji opioidowych z powodu strachu przed uzależnieniem lub posądzeniem o bycie narkomanem. Nadal pokutują stereotypy: „Rak musi boleć”, „Trzeba się przyzwyczaić do bólu”, „Opioidy to narkotyki”. Chorzy broniąc się przed bólem, przyjmują gigantyczne ilości środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, a te są nieskuteczne i powodują poważne działania niepożądane.

Problemem jest też zbyt późna zgłaszalność pacjentów do specjalistów medycyny paliatywnej oraz brak jednolitych standardów leczenia bólu. W społeczeństwie nadal funkcjonuje przekonanie, że pod opieką lekarza medycyny paliatywnej jedynie się „odchodzi”. Medycyna paliatywna ma na celu specjalistyczne leczenie objawów choroby oraz poprawę jakości życia, niezależnie od stanu zaawansowania raka. Strach i stereotypowe myślenie powodują jednak odsuwanie decyzji pacjenta o zgłoszeniu się do specjalisty.

WHO alarmuje, że korzyści zdrowotne z preparatów zawierających substancje kontrolowane, pozostają dla większości niedostępne, a poziom konsumpcji opioidowych środków przeciwbólowych nie pokrywa się z potrzebami ochrony zdrowia. A obowiązkiem każdego lekarza jest uśmierzenie bólu, w tym także za pomocą opioidów. Zarówno rozpoznawanie, jak i leczenie farmakologiczne chorych z bólami nowotworowymi należy nie tylko do zadań specjalistów medycyny paliatywnej, ale wszystkich lekarzy, a szczególnie onkologów i lekarzy rodzinnych. Dlatego będąc pacjentami domagajmy się od swojego lekarza prowadzącego skutecznej terapii przeciwbólowej. Badania wykazały, że przewlekły ból, znacząco obniża odporność organizmu oraz upośledza jego układ immunologiczny, funkcje obronne, utrudniając lub uniemożliwiając walkę z chorobą.

Rak nie musi boleć!

To właśnie z potrzeby szerzenia rzetelnej wiedzy na temat leczenia bólu w Polsce kilka lat temu powstała Koalicja na rzecz Walki z Bólem, w ramach której promujemy prawa pacjenta do życia bez bólu, niezależnie od etapu choroby, przełamujemy stereotypy w społeczeństwie, staramy się uwrażliwiać środowisko medyczne na cierpienie pacjenta i dbać o optymalną jakość jego życia oraz nieustająco szerzymy rzetelną wiedzę na temat leczenia bólu.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronach:  www.wygrajmyzbolem.pl oraz www.rakwolnyodbolu.pl