Karol Da Costa, twórca czołowego kanału na temat zdrowego stylu życia Da Costa TV, z zawodu trener, z zamiłowania naturalny kulturysta, współpracownik wielu światowej klasy sportowców: Czasami potrzeba kilku „falstartów", by na dobre wziąć się za siebie. Czy serio mam wewnętrzną potrzebę zmiany czy może po prostu wszyscy w pracy coś trenują i nie chce być odmieńcem.

 

ak przygotować się do samodzielnego treningu, by ustrzec się przed kontuzją i wszystkie ćwiczenia  wykonywać prawidłowo?

Przed debiutem na siłowni polecam najpierw wizytę u fizjoterapeuty, by ten sprawdził nasz układ ruchu w kontekście gotowości do podjęcia aktywności fizycznej. Zapobiegnie to nie tylko ewentualnym kontuzjom, ale zwiększy także efektywność treningu. Same ćwiczenia natomiast warto rozpocząć z kimś bardziej doświadczonym, najlepiej z trenerem personalnym. Wiele dodatkowych wskazówek przekazałem także na moim kanale Youtube (dacostatv) oraz na Facebooku.

Jak zniwelować negatywne skutki siedzącego trybu życia przy pomocy ćwiczeń?

Najważniejsza będzie już sama decyzja o podjęciu aktywności, zaczynając już od najmniejszych inicjatyw. Delikatny rozruch połączony z lekkim (!) stretchingiem to dobre rozwiązanie w przerwach pomiędzy przesiadywaniem przy biurku. Oprócz tego warto wybrać aktywność po godzinach pracy, która nie tylko będzie wymagała od nas zaangażowania ciała w różnych płaszczyznach, ale również będzie dostosowana do naszej obecnej formy sportowej, co zapobiegnie przedwczesnej rezygnacji lub nawet ewentualnym urazom. Warto wziąć też pod uwagę kwestie logistyczne – łatwiej nam będzie zebrać się do uprawiania danego sportu, gdy nie będziemy musieli się przebijać przez całe miasto.

Wiele osób wykazuje tak zwany słomiany zapał w podejściu do ćwiczeń. Jak się motywować do regularnej aktywności fizycznej?

Ludzie często zapominają, że sama motywacja do treningu to również kwestia treningu. Czasami potrzeba kilku „falstartów", by na dobre wziąć się za siebie. Ważnym czynnikiem jest zadanie sobie pytania – dlaczego tak naprawdę chcę zacząć? Czy serio mam wewnętrzną potrzebę zmiany, czy może po prostu wszyscy w pracy coś trenują i nie chce być odmieńcem? Podobnie sprawa ma się z wyborem samej aktywności – jeśli kręcą Cię ciężary, to idź na siłownię, nawet jeśli wszystkie Twoje koleżanki uprawiają Nordic Walking, nie bój się iść na Zumbę, nawet jeśli będziesz jedynym facetem w grupie. Nasze ciało stworzone jest do aktywności, Twoim zadaniem jest po prostu znalezienie Twojej ulubionej.

Jak zaczęła się Twoja przygoda ze sportem?

Od dziecka byłem aktywny, zaczynając od piłki nożnej z kolegami pod blokiem, na treningach pływackich kończąc. Później przyszła siłownia i zakochałem się na dobre – w żadnym innym sporcie dotąd przeze mnie uprawianym warstwa fizyczna nie wpływała tak na mentalną i vice versa. Jako że zawsze byłem typem bardziej mózgowca niż mięśniaka, zacząłem od razu dużo czytać na ten temat. Dziś mogę pochwalić się nie tylko dobrym zdrowiem i ładną sylwetką, ale również tłumem zadowolonych podopiecznych, a także jednym z popularniejszych kanałów na Youtube dotyczących zdrowego stylu życia.

Forma na lata, nie tylko na lato – pięć złotych rad Karola Da Costy, jak utrzymać formę przez długi czas.

Po pierwsze – ruch przede wszystkim, nigdy nie dawaj się uziemić na zbyt długo. Po drugie, zdrowe odżywianie – zwracaj uwagę na to, co jesz, ale nie poddawaj się też łatwo żywieniowym modom, dokładnie obserwuj, jak reagujesz na poszczególne diety i produkty. Po trzecie, dobrze się wysypiaj, to klucz zarówno do zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Po czwarte – zawsze próbuj nowych rzeczy! Dla przykładu, moja mama odkryła przyjemność na siłowni po 50stce! Po piąte – zachowaj zdrowy dystans! Pamiętaj, że szczęście to nie tylko wysportowane ciało – czasem to również podwójna porcja lodów.