Lato to doskonały czas na aktywny wypoczynek, z którego powinny korzystać także osoby po zawale serca. Poniżej kilka wskazówek, jakich aktywności należy unikać, a które są zalecane pacjentom po zawale.

Wyprawa w góry – ryzykowna, ale możliwa

Ze względu na zwiększone ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych osobom z chorobami układu krążenia i po zawale serca nie zaleca się udziału w wyprawach wysokogórskich. Największe ryzyko powikłań kardiologicznych może pojawić się w pierwszych dniach pobytu na dużych wysokościach. Dotyczy to zwłaszcza osób przebywających na co dzień na terenach nizinnych. W przypadku pacjentów po zawale serca dbających o regularną aktywność fizyczną, nie ma przeciwwskazań do umiarkowanie intensywnego chodzenia po dolinach górskich i lekkich wzniesieniach na wysokości do 2500 m n.p.m. Nie zaleca się natomiast wspinaczki wysokogórskiej. 

Nordic walking – idealne rozwiązanie dla osób po zawale

Nordic walking jest bezpieczną, łatwą w realizacji i efektywną formą rekreacyjnego treningu fizycznego. Zaleca się go nie tylko osobom zdrowym, ale także tym, które przeszły zawał serca bez względu na wiek oraz poziom sprawności fizycznej. Marsz z kijkami zwiększa aktywność kończyn górnych, pasa barkowego i klatki piersiowej. Co ważne - pozwala spalić więcej kalorii niż podczas normalnego spaceru. Nordic walking jest szczególnie korzystny dla osób z otyłością, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i bólami kręgosłupa. Dodatkową zaletą tej formy sportu jest możliwość uprawiania go przez cały rok, w dowolnym miejscu. 

Sporty ekstremalne – zbyt duży wysiłek dla serca

Pacjentom po zawale serca nie zaleca się uprawiania sportów ekstremalnych oraz wykonywania aktywności fizycznych z elementami rywalizacji, współzawodnictwa. Bieganie na długich dystansach (maraton) czy też długotrwały i intensywny wysiłek (triathlon) są zbyt dużym obciążeniem dla mięśnia sercowego i wiążą się  ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych. 

Zdaniem eksperta

Dr n. med. Jadwiga Wolszakiewicz z Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie

W prewencji i leczeniu chorób serca zalecana jest umiarkowana regularna aktywność fizyczna. Chorzy bezpośrednio po zawale powinni rozpocząć regularne treningi w ramach rehabilitacji kardiologicznej. Po jej zakończeniu na podstawie testu wysiłkowego lekarz określa jakie obciążenia treningowe są dla pacjenta bezpieczne. Należy pamiętać, że ćwiczenia o mniejszym obciążeniu wiążą się z mniejszym ryzykiem powikłań. Ćwiczenia intensywne szybciej poprawiają wydolność, ale jednoczenie stwarzają większe zagrożenie dla organizmu. Preferowane formy aktywności fizycznej u pacjentów po zawale to marsz, wolne bieganie, jazda na rowerze, nordic walking, a także urozmaicony trening małych grup mięśniowych połączony ćwiczeniami rozciągającymi.