ak zatem wygląda życie ludzi, którzy każdego dnia dbają o nasze serca? Jak walczą ze stresem i co robią, by odpocząć od nieustannej pracy, jaką jest walka o ludzkie życie? Lekarze działają pod dużą presją czasu i odpowiedzialności za ludzkie życie. Nie są jedynie zmęczeni wysiłkiem fizycznym wynikającym z chęci pomagania jak największej liczbie osób podczas całonocnych dyżurów i licznych interwencji, ale również emocjonalnie – przyjmują na siebie bowiem wszystkie problemy swoich pacjentów, a zdarza się, że obawy i lęki również ich rodzin. Czas i ilość pracy stopniowo poddaje w wątpliwość poczucie misji oraz entuzjastyczne podejście młodych lekarzy.

Wielu lekarzy wybrało te studia właśnie po to, by wypełnić misję i realizować swoje marzenia, a nie jedynie zarabiać pieniądze. Zdarza się, że osoba, która do pewnego momentu bardzo angażuje się emocjonalnie w to, co dzieje się z pacjentem, po dwóch latach bardzo ciężkiej pracy nagle pęka. W moim odczuciu to mechanizm obronny. – uważa prof. Robert Gil, Kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Według najnowszego raportu ADP „The Workforce View in Europe 2017”, Polacy są najbardziej zestresowaną nacją w Europie. Badanie przeprowadzono w ośmiu krajach – Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz w Polsce. Wśród wszystkich europejskich narodów poddanych badaniu, najbardziej zestresowani są polscy pracownicy. Niemal co czwarty badany Polak przyznał, że odczuwa stres w pracy każdego dnia.

Dziś w dalszym ciągu polski lekarz, który chce godziwie zarobić musi poszukać dodatkowego miejsca pracy. Czyli, by zarabiać mniej więcej tyle, co w Europie Zachodniej, polski lekarz musi podjąć dużo więcej aktywności. W rezultacie wiąże się z tym duże obciążenie psychiczne i fizyczne. Polski lekarz pracuje za dużo, jest więc przepracowany. – tłumaczy prof. Robert Gil.

Jak zatem kardiolodzy radzą sobie ze stresem? To, jak się regenerują zależy od wielu czynników. Między innymi od wieku, doświadczenia i możliwości. Wielu realizuje sportowe pasje m.in. jazdę konną, narciarstwo, crossfit czy pływanie. Kardiolodzy wybierają często sporty także ekstremalne, takie jak wspinaczka wysokogórska, nurkowanie czy rajdy samochodowe, by podtrzymać wytrzymałość fizyczną i psychiczną.

Operacje na sercu, w tym zabiegi hybrydowe czy rajdy dla większości osób mogą być niezwykle stresujące. W takich warunkach ludzie najczęściej czują stres i adrenalinę. Są osoby, takie jak ja, które w takich sytuacjach, wymagających niezwykłego skupienia, uwagi, czują się naprawdę komfortowo. Obie sytuacje dostarczają mi satysfakcji i są rodzajem motywacji. Nie męczą mnie, a wręcz pomagają żyć. – tłumaczy prof. Dariusz Dudek, Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ, Dyrektor warsztatów NFIC w Krakowie.

Jednak, przede wszystkim cieszą się zainteresowaniem te aktywności, które pozwalają się wyciszyć. Niewątpliwie czas wolny, który jest tak cenny w procesie regeneracji, służy do odświeżenia umysłu i zebrania sił do dalszego działania przy najbardziej potrzebujących chorych. Kardiologia, jako specjalizacja, gwarantuje codzienną styczność z ludzką nadzieją na poprawę stanu zdrowia oraz pozwala podejmować najważniejsze decyzje, czyli te, od których zależy ludzkie życie.

Czasem w mediach lub z przekazów towarzyskich słyszymy o tragediach, gdzie w środowisku lekarskim ktoś doznaje poważnego uszczerbku na zdrowiu podczas swojego wypoczynku. Doskonale wiemy, że lekarze odreagowują często w sposób dość ekstremalny, a co za tym idzie sami ryzykują swoje zdrowie. Wynika to oczywiście z wysokiej dawki adrenaliny i stresu, który chcą jakoś zresetować. – mówi prof. Gil.

Lekarze przyznają, że na wakacjach, jeśli sytuacja tego nie wymaga, rzadko mówią o swojej profesji, ponieważ natychmiast wokół znajdują się osoby, które chcą skonsultować swoje dolegliwości, a odpoczynek i dbałość o swój czas wolny, który tak rzadko się zdarza, są niezwykle ważne dla zachowania równowagi.

Niewątpliwie radzenie sobie ze stresem w przypadku kardiologów to nieustanne szukanie wewnętrznego wyciszenia i sposobu na ujście nadmiaru emocji. Tymczasem hobby jest nie tylko sposobem na radzenie sobie z presją społeczną, ale też zapobieganiem wypaleniu zawodowemu.

Kardiolodzy to grupa specjalistów szczególnie narażona na stres spowodowany odpowiedzialnością za swoją profesję, jednak misja nieustannego starania się o ludzkie zdrowie i życie, jak zgodnie przyznają, im samym pozwala żyć.


Artykuł powstał z okazji XVIII edycji międzynarodowych warsztatów kardiologii interwencyjnej NFIC w Krakowie (www.nfic.pl)
Artykuł przygotowały dla Państwa:

Ewelina Myłek i Monika Kowalczyk
ewelina.mylek@ieleven.pl
monika.kowalczyk@ieleven.pl
Eleven Zett Productions