Co to jest nadciśnienie tętnicze? Czy jest zjawiskiem częstym?

Wartość ciśnienia tętniczego nie jest stała. Zmienia się ona w zależności od panujących okoliczności i bieżącego zapotrzebowania organizmu. Wartości ciśnienia tętniczego mogą być podwyższone w chwilach wzburzenia, strachu, w czasie wysiłku fizycznego, przy dolegliwościach bólowych, w czasie stosowania niektórych leków – zazwyczaj powracają one do wartości prawidłowych po ustaniu przyczyny. Nadciśnienie tętnicze rozpoznawane jest w przypadku utrzymywania się, w wielokrotnych pomiarach ciśnienia tętniczego, wartości powyżej 140/90 mmHg. Nadciśnienie tętnicze występuje u około 1/3 dorosłych w Polsce.

Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze?

Jedyną metodą rozpoznawania nadciśnienia jest wykonanie pomiaru ciśnienia tętniczego. Nadciśnienie tętnicze nie powinno rozpoznawane być w czasie jednej wizyty lekarskiej. Do rozpoznana wymagane jest wykonanie co najmniej 3 pomiarów ciśnienia tętniczego w czasie kolejnych wizyt lekarskich, których średnia przekracza 140/90 mmHg. Aparat którym wykonywany jest pomiar powinien posiadać certyfikat walidacji (oświadczenie o precyzji wykonywanego pomiaru www.dableducational.org), oraz dostosowany rozmiar mankietu naramiennego (mankiet standardowy dla ramienia 24-32 obwodu bicepsa). Niepowikłane nadciśnienie tętniczez reguły nie powoduje żadnych objawów.

Jak często mierzyć ciśnienie tętnicze?

U każdego dorosłego powinno wykonywać się pomiar ciśnienia najmniej raz w roku. Częstszy pomiar ciśnienia tętniczego jest zalecany u osób z większym ryzykiem zachorowania: osoby z cukrzycą, bezdechem sennym, chorobami nerek, z rodzinnym występowaniem nadciśnienia tętniczego, osoby otyłe. Pomiar ciśnienia tętniczego powinien wykonywany być na każdej wizycie lekarskiej.

Jak można leczyć nadciśnienie tętnicze?

Podstawą leczenia nadciśnienia tętniczego jest zmiana codziennych zachowań, następnie farmakoterapia. Regularna (3-5 razy w tygodniu), umiarkowana aktywność fizyczna oraz ograniczenie soli w diecie są najbardziej skutecznymi metodami zapobiegania i leczenia nadciśnienia tętniczego. Zaleca się ponadto ograniczenie spożycia alkoholu (najwyżej 20-30 g etanolu dziennie u mężczyzn i nie więcej niż 10-20 g dziennie u kobiet), normalizację masy ciała oraz zwiększenie spożycia warzyw i owoców.

Na czym polega farmakoterapia nadciśnienia, jak długo się ją stosuje?

Leczenie nadciśnienia opiera się o pięć dużych grup leków hipotensyjnych, każda po kilkanaście substancji czynnych. Lekarz w zależności od wartości ciśnienia tętniczego, chorób współistniejących, czynników ryzyka, zaawansowania powikłań nadciśnienia dostosowuje schemat terapeutyczny. Zazwyczaj konieczne jest też rozpoczęcie leczenia zaburzeń lipidowych, często podawanie małych dawek aspiryny zapobiegawczo. Leki na nadciśnienie tętnicze powinny stosowane być przez dalszą część życia pacjenta, ściśle według schematu ustalonego z lekarzem. Dobra kontrola ciśnienia zapobiega występowaniu powikłań nadciśnienia.

Czy naprawdę konieczne jest stałe przyjmowanie leków na nadciśnienie?

W przypadku rozpoznania nadciśnienia tętniczego pierwotnego (którego jednoznacznej przyczyny nie potrafimy zidentyfikować) kluczowe znaczenie ma długoterminowe realizowanie planu leczenia. Stopniowe, ale konsekwentne wdrażanie zmian codziennych nawyków oraz regularne przyjmowanie leków, co za tym idzie obniżanie ciśnienia tętniczego, zmniejszy ryzyko wystąpienia powikłań nadciśnienia. Bardzo ważna jest dobra współpraca z lekarzem prowadzącym – wymiana informacji na temat skuteczności leczenia, obserwowanych działań niepożądanych leków czy problemów z realizacją ustalonego schematu leczenia. W każdej sytuacji możliwa jest zmiana, skuteczna zarówno hipotensyjnie jak i nie powodująca dyskomfortu u osoby z nadciśnieniem.

Czy warto leczyć nadciśnienie tętnicze?

Zdecydowanie warto jest leczyć nadciśnienie tętnicze. Skuteczne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi do < 140/90 mmHg jest najlepszą metodą uniknięcia udaru mózgu, zawału serca, rozwoju niewydolności serca, demencji, przewlekłej choroby nerek, czy chorób aorty.