zym zajmuje się transplantologia?

Transplantologia zajmuje się przeszczepami komórek, tkanek oraz narządów. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ zajmuje się ratowaniem ludzkiego życia, zazwyczaj kiedy nieskuteczne okazują się już wszystkie inne metody. Nikt z nas nie wie, czy kiedyś sam nie będzie potrzebował pomocy, krwi, nerki, serca. Dlatego bardzo istotne jest, żeby zastanowić się nad tym, czy my sami po śmierci chcielibyśmy pomóc innej osobie. Dawcą można zostać za życia, i po śmierci, wystarczy tylko podjąć taką decyzję, podpisać oświadczenie woli i poinformować o tym rodzinę.

Jak wygląda sytuacja transplantologii w Polsce?

W Polsce mamy wielu wyspecjalizowanych lekarzy i placówek, które zajmują się transplantologią. Jedynym problemem jest wciąż za mała liczba dawców. Każdego roku moglibyśmy uratować życie wielu ludzi, ale niestety brakuje narządów do przeszczepu. Dla rodzin, po śmierci kogoś bliskiego, decyzja o przekazaniu organów jest bardzo trudna, szczególnie gdy nie zna woli zmarłego, dlatego tak ważne jest oświadczenie woli i podjęcie samodzielnej decyzji za życia.

Czym zajmuje się kampania Dawca, jak jest jej misja?

Kampania Dawca jest obecna w Polsce od ponad dziesięciu lat. Naszą najważniejszą misją jest uświadamianie społeczeństwa o tym, jak ważne jest przekazywanie narządów po śmierci. Ten temat dotyczy nas wszystkich. Nikt z nas przecież nie wie, czy kiedyś sam, lub ktoś z naszych bliskich nie będzie potrzebował narządu do przeszczepu. Staramy się trafiać szczególnie do młodych ludzi, jesteśmy w mediach społecznościowych, w gazetach, w telewizji. Mamy zarejestrowanych około 120 tysięcy klubowiczów dawca.pl, którzy wypełnili oświadczenie woli. Do naszej kampanii przyłącza się także wielu znanych Polaków, sportowców, muzyków, dziennikarzy, którzy stają się naszymi ambasadorami.

Jak zostać dawcą? Czy każdy może nim być?

Dawcą narządów po śmierci może zostać każdy z nas. Wystarczy wykonać tylko trzy kroki: podjąć decyzję, podpisać oświadczenie woli i porozmawiać o tym z rodziną. Ten ostatni krok, czyli poinformowanie bliskich o naszej decyzji jest bardzo ważny. Samo oświadczenie woli nie jest dokumentem, tylko informacją i to rodzina po naszej śmierci wyraża ostateczną zgodę na pobranie narządów. Przeprowadzona wcześniej rozmowa, przygotowanie bliskich, może zdecydować o tym, że nasze organy uratują czyjeś życie. Rodzina może się nie zgadzać z naszą decyzją, ale jeśli przed śmiercią pozostawimy po sobie testament w postaci oświadczenia woli i rozmowy, to będzie im łatwiej podjąć tą decyzję. Oświadczenie woli można wypełnić na naszej stronie internetowej www.dawca.pl, jest to całkowicie bezpłatne. Można także zamówić plastikową kartę, którą będziemy nosić w portfelu lub opaskę na nadgarstek. Dzięki temu pomożecie działania naszej kampanii.