Home » Skóra » Słońce jest cudne, ale nie za bardzo!
skóra

Słońce jest cudne, ale nie za bardzo!

Joanna Rokoszewska-Łojko
Joanna Rokoszewska-Łojko

Dzięki promieniom słonecznym w skórze wytwarzana jest witamina D, która jest nam potrzebna do zdrowia. Jednak nadmierne opalanie, a zwłaszcza oparzenia słoneczne, źle wpływają na skórę, oczy i osłabiają układ odpornościowy. Jednym z większych zagrożeń nieumiarkowanego kontaktu ze słońcem są nowotwory skóry, w tym czerniak.

Joanna Rokoszewska-Łojko

Dyrektor Zarządzająca, Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj Życie

Większość z nas wie, co to jest czerniak, ale tylko co 6. pokazał podejrzane znamię dermatologowi lub onkologowi, a 85 proc. z nas nigdy nie odwiedziło lekarza, by je zbadać.

Czerniak to najbardziej agresywny i coraz częściej spotykany nowotwór skóry. Jednocześnie jest jedynym nowotworem, który tak łatwo zauważyć gdyż początkowo rozwija się na skórze, a nie jak inne nowotwory, wewnątrz organizmu. Jeśli czerniaka wykrywa się wcześnie – zanim wrośnie w skórę głębiej niż na 1 mm – to najczęściej można go wyleczyć prostym zabiegiem chirurgicznym. Tymczasem w Polsce czerniaka rozpoznaje się zbyt późno, dlatego 1 na 3 pacjentów umiera z powodu tej choroby.

Wysoka świadomość dotycząca czerniaka nie wystarczy – jeśli nie zaczniemy działać. Wiedza o tym, że czerniak jest jednym z najgroźniejszych nowotworów nie pomoże – jeśli nadal będziemy pozostawiać na swojej skórze „znaki zapytania”. Czerniak nadal będzie wygrywał – jeśli nie zaczniemy świadomie korzystać z promieni UV oraz regularnie badać skóry w profesjonalny sposób.

Co każdy z nas może zrobić dla swojej skóry?

Zasady profilaktyki i ochrony przed czerniakiem, zebrane pod wspólnym hasłem „7W przeciwko czerniakowi” są zestawem prostych, ale jednocześnie bardzo cennych zachowań, których przestrzeganie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia czerniaka, a w konsekwencji może nawet uratować życie:

1. Wrzuć na siebie koszulę

2. Wetrzyj krem z filtrem UV

3. Włóż kapelusz na głowę

4. Wsuń na nos okulary z filtrem UV

5. Wypoczywaj w cieniu od godz. 10 do 14

6. Wystrzegaj się solarium

7. W te pędy do lekarza, jeśli pojawił się nowy pieprzyk lub dotychczasowy uległ zmianie.

Zasad tych w szczególności powinny przestrzegać osoby, które prezentują szczególny typ urody, np. mają blond lub rude włosy, jasną skórę czy piegi oraz u których w rodzinie pojawiły się przypadki czerniaka lub innego nowotworu skóry, gdyż ryzyko zachorowania wzrasta głównie u tych osób.

Pamiętaj również o comiesięcznej samokontroli skóry. Jak to zrobić?

Lekarze oceniają znamiona zgodnie z tzw. systemem ABCDE, który każdy może też stosować w domu. Warto regularnie kontrolować stan swojej skóry. Zmiana tylko jednego parametru powinna być motywacją do wizyty u dermatologa:

A jak asymetryczny kształt – łagodne zmiany są zwykle okrągłe lub owalne, a czerniak ma nieregularny kształt, jest asymetryczny w każdym kierunku.

B jak nieregularne brzegi – które w czerniaku są zwykle nierówne lub postrzępione.

C jak nieregularny kolor (ang. color) – nie każdy czerniak jest czarny, są również czerniaki jasnobrązowe, niebieskie, stalowe, często z niejednorodnym rozkładem barwnika.

D jak duża średnica (ang. diameter) – przekraczająca 5 mm.

E jak wzniesienie lub ewolucja (ang. elevation lub evolution) – zmiana zaczyna wystawać ponad poziom sąsiadującego naskórka, nie musi być wyczuwalna jako zgrubienie, ale zmienia się lub powiększa.

Pierwsza myśl, że znamię wygląda inaczej niż zwykle lub że pojawił się nowy pieprzyk, to chwila, w której powinniśmy umówić się na wizytę – najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, bo dopiero skierowanie od niego pozwoli nam zobaczyć się z dermatologiem. Konsultacje bez skierowania można też wykonać w gabinetach prywatnych.

Jeśli niepokoi cię wygląd znamienia – nie czekaj. Nie pozostawiaj na skórze znaków zapytania.

Więcej informacji na: www.raknroll.pl/czerniak

Next article