Home » Wzrok i słuch » Okiem socjologa
wzrok i słuch

Okiem socjologa

senior
senior

Jaką rolę odgrywa technologia w życiu seniora?

Dagmara Sobczak

Socjolog zasobów ludzkich i karier zawodowych. Na co dzień prowadzi bloga www.socjopatka.pl. Prywatnie uwielbia zwierzęta i podróże.

W dzisiejszych czasach mało kto wyobraża sobie życie bez nowoczesnych technologii. Komputery, tablety, a przede wszystkim telefony komórkowe towarzyszą nam każdego dnia. Czy w tym nowoczesnym świecie innowacyjnych rozwiązań jest także miejsce dla ludzi starszych?

Oczywiście, że tak. Nowe technologie nie muszą i nie powinny wykluczać osób starszych, którym nie było dane urodzić się w erze telefonów komórkowych i komputerów. Jak najbardziej wszystko, co ułatwia nam codzienne funkcjonowanie (a komputery i telefony komórkowe właśnie takie są) jest rozwiązaniem dla każdego, bez względu na płeć i wiek.

W jaki sposób osoby starsze najczęściej wykorzystują telefony komórkowe? Dlaczego ważne jest to, aby także seniorzy mieli do nich swobodny dostęp i potrafili się nimi posługiwać?

Seniorzy swoje telefony komórkowe wykorzystują przede wszystkim do wykonywania i odbierania połączeń. Czasem zdarza się także, że do wysyłania sms-ów. Dużo rzadziej do korzystania z internetu.

Dla osób starszych telefon komórkowy to przede wszystkim środek komunikacji z rodziną. Jest to o tyle istotne, że zapewnia seniorom poczucie bezpieczeństwa. W każdej chwili mogą zawiadomić pogotowie, policję czy nawet rodzinę, gdyby coś się stało. Podobnie działa to w drugą stronę. Rodzina chętnie kupuje w prezencie dziadkom telefony, by być z nimi w stałym kontakcie i mieć pewność, że nic złego z naszym kochanym seniorem się nie dzieje.

Nowoczesne telefony komórkowe dostępne na rynku to często skomplikowane urządzenia, których obsługa nierzadko nawet młodym ludziom sprawia problemy. Na czym skupić się wybierając telefon dla osoby starszej, na jakie funkcje i parametry powinniśmy zwrócić uwagę?

Coraz więcej firm produkujących telefony komórkowe wychodzi naprzeciw seniorom i tworzą telefony specjalne dla osób starszych. Charakteryzują się one dużymi klawiszami, dzięki czemu bez problemu seniorzy mogą wybrać potrzebny im numer. Badania wykazały, że najmniej męczącym kolorem dla naszych oczu jest kolor żółty i pomarańczowy – dobrze, jeżeli wyświetlacz będzie w tych ciepłych odcieniach.

Ważne, by ekran był duży bądź by w ustawieniach można było zmienić wielkość czcionki. Ze względu na to, że osoby starsze narzekają nie tylko na wzrok, ale i słuch – telefon, który wybiorą powinien mieć mocny głośnik, a także funkcję głośnomówiącą. Ważne, by w telefonie można było ustawić zapamiętywanie najczęściej wybieranych numerów pod danym przyciskiem – tak, aby senior za pomocą jednego kliknięcia mógł połączyć się z konkretną osobą, bez konieczności wpisywania całego numeru.

Zwróciłabym także uwagę na dobrą baterię w telefonie. Im dłużej telefon będzie utrzymywał się bez ładowania – tym lepiej.

Osoby starsze często pomimo posiadania instrukcji obsługi telefonu oraz wskazówek od operatora dotyczących konfiguracji urządzenia mają problem z jego ustawieniami. Gdzie najlepiej się udać i jak pomóc osobie starszej w nauce korzystania z telefonu komórkowego, tak aby zbyt szybko nie zniechęcić jej do tego urządzenia?

Najlepiej jeżeli seniorom w obsłudze telefonu pomoże rodzina. Dzieci i wnuki z dozą cierpliwości to najlepsi nauczyciele. To oni najlepiej wytłumaczą podstawową obsługę telefonu swoim dziadkom. Metodą prób i błędów mogą wspólnie próbować wybierać numery czy pisać do siebie sms-y. Oczywiście operator, u którego zamawiamy telefon, także na miejscu może służyć pomocą, ale dla osoby starszej na pewno dużo mniej stresująca będzie nauka z kimś bliskim, kto z cierpliwością odpowie na wszystkie najbardziej nurtujące pytania i zagadki, jakie stawia przed osobą straszą telefon komórkowy.

Next article