Home » Wzrok i słuch » Słuch starzeje się razem z nami
Wzrok i słuch

Słuch starzeje się razem z nami

sluch-mlodzi-WP
sluch-mlodzi-WP

Pogorszenie słuchu jest naturalną konsekwencją procesu starzenia się. Co czwarty Polak po 65. roku życia ma problemy ze słuchem.

Problem utraty słuchu najczęściej pojawia się wraz z wiekiem i dotyczy coraz młodszych osób. Na początku przestajemy słyszeć szelest, tykanie zegara, z czasem także wysokie tony stają się dla nas niesłyszalne. Do tego pojawia się rozdrażnienie i złość, bo ciężko jest normalnie funkcjonować, kiedy z dnia na dzień dociera do nas coraz mniej dźwięków, a my nie jesteśmy w stanie swobodnie słyszeć swojego rozmówcy.

Jakie są pierwsze oznaki utraty słuchu?

Pierwsze oznaki utraty słuchu są zazwyczaj niepozorne i kojarzyć się mogą raczej z zatkanym uchem, niż z trwałą utratą słuchu. Niedosłyszący gubią dźwięki, a dodatkowo mają problemy z wyłuskiwaniem pojedynczego z wielu, jakie są wokół. Dobrze słyszącym ludziom nie przeszkadza w rozmowie szum samochodów na ulicy, grające radio, słyszą się i ze sobą rozmawiają. Ludzie z niedosłuchem muszą mieć wokół siebie ciszę, bo nie umieją odnajdywać dźwięków w szumie innych odgłosów.

Zazwyczaj pierwsze oznaki problemów ze słuchem zauważa najbliższa rodzina. Nagle w domu radio i telewizor są ustawiane coraz głośniej, a chory nie może skupić się na rozmowie, staje się jakby nieobecny. To pierwszy sygnał, że dzieje się coś niepokojącego i koniecznie trzeba wybrać się do lekarza specjalisty. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że problemy ze słuchem ma około 10-15 procent ludzi na świecie. Słuch systematycznie pogarsza się od 30-40. roku życia. Jego ubytek pogłębia się z przyczyn fizjologicznych o jeden decybel rocznie. U kobiet problemy zaczynają się później, około pięćdziesiątego roku życia, u mężczyzn znacznie wcześniej.

Kogo dotyczy?

Być może dlatego, że głuchota kojarzy się ze starością, ludzie niechętnie przyznają się do problemów ze słabnącym słuchem. Jeśli trafimy do specjalisty i podejmiemy odpowiednie leczenie, nasz problem przestanie być dla nas uciążliwy. Na rynku jest teraz wiele aparatów słuchowych, które są praktycznie niezauważalne dla otoczenia, a całkowicie zmieniają życie seniorów cierpiących z powodu utraty słuchu. Po wykonaniu badań audiologicznych chory otrzymuje uszyty na miarę aparat słuchowy, który znacznie ułatwia mu funkcjonowanie i pozwala znów normalnie słyszeć.

Utrata słuchu nie jest powodem do wstydu. Jest to normalny proces związany z wiekiem i dotyczy wielu ludzi. W przypadku kłopotów ze słuchem, najważniejsze jest to, aby odpowiednio wcześnie zgłosić się do laryngologa i zacząć rehabilitację swojego aparatu słuchowego.

Next article