Home » Wzrok i słuch » Telefon komórkowy dla seniora – jak wybrać dobrze
Wzrok i słuch

Telefon komórkowy dla seniora – jak wybrać dobrze

telefon-komorkowy-senior-WP
telefon-komorkowy-senior-WP

Telefon może być przyjacielem seniora! Telefon komórkowy nie powinien być dla osoby starszej powodem do stresu czy zmartwień. Jego zadaniem jest ułatwianie życia i pomoc w załatwieniu codziennych czynności. Dlatego warto wybrać model, który będzie funkcjonalny i idealnie dopasowany do potrzeb osoby w podeszłym wieku. Taki aparat nie może być przeładowany aplikacjami czy funkcjami, z których użytkownik i tak nigdy nie będzie korzystał – warto by miał praktyczne funkcje, które będą przydatne seniorowi w codziennym życiu.

Jak zatem wybrać telefon dla seniora, który będzie pomagał w komunikacji, a jednocześnie będzie prosty i wygodny w obsłudze?

Telefon to urządzenie osobiste. Powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dla osób starszych najlepszym wyborem są telefony posiadające klawiaturę tradycyjną, a nie ekran dotykowy. Telefony z ekranem dotykowym są bardziej czułe na ruch i gesty, łatwiej o przypadkowe dotknięcie ekranu – może to spowodować np. omyłkowe zadzwonienie do kogoś, co dla osoby starszej będzie stresujące i zniechęci ją do dalszego korzystania z telefonu. Dlatego seniorom zdecydowanie poleca się zakup telefonu z klawiaturą fizyczną, z dużymi wyspowymi klawiszami. Takie przyciski zapewniają wygodne wybieranie numerów. Napisy na klawiszach są czytelne oraz podświetlane. Przykładem takich urządzeń są aparaty myPhone, które zostały stworzone z myślą o osobach w wieku senioralnym. Wyposażone są w wygodne klawisze funkcyjne, które umożliwiają szybkie wybieranie wcześniej ustalonych numerów i połączenie z wybranymi osobami. Posiadają także przycisk SOS, który pozwala na kontakt z wybraną osobą np. w sytuacji zagrożenia życia. Przyciśnięcie przycisku powoduje połączenie ze zdefiniowanym wcześniej numerem oraz wysłanie wiadomości tekstowej.

Drugą cechą na którą należy zwrócić uwagę jest głośność dzwonka. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób u których słuch jest już słabszy. Możliwość regulacji głośności dźwięku dzwonka jak również głośności podczas rozmowy, zapewni, że osoba starsza usłyszy dzwoniący telefon i bez problemów będzie mogła przeprowadzić rozmowę.

Nie bez znaczenia jest zastosowana w urządzeniu komórkowym wielkość baterii. Odpowiada ona bowiem za czas pracy telefonu zapewniając sprawność urządzenia przez długie dni. Np telefon myPhone Halo S posiada baterię o mocy 1000 mAh zapewniającą czas pracy telefonu w trybie czuwania aż 21 dni. Oznacza to, że używając taki telefon nie ma potrzeby codziennego ładowania aparatu i można go bez kłopotu zabrać ze sobą w podróż, w odwiedziny do rodziny lub do sanatorium. Co więcej, ładowanie wspomnianego telefonu jest bardzo proste. Wystarczy odłożyć telefon na specjalną bazę ładującą dołączoną do urządzenia i gotowe. Dzięki zastosowaniu takiej formy ładowania osoba starsza nie musi mocować się z celowaniem do małych złącz, czy zginać się, aby umieścić wtyczkę w kontakcie. Dodatkowo, telefon podczas pobytu w domu może służyć za urządzenie stacjonarne, umieszczone zawsze w tym samym miejscu – do czego tak bardzo przyzwyczajeni są seniorzy. Adapter do tradycyjnego ładowania (dołączony do zestawu w telefonach myPhone), może zaś przydać się np. w podróży.

Warto również wspomnieć, o osobach bardziej wymagających i obeznanych z technologiami, które nie używają telefonu tylko do dzwonienia. Takie osoby powinny poszukać modeli wyposażonych np. w technologię Bluetooth, która umożliwia łączenie się z innymi urządzeniami – z aparatem słuchowym, zestawem słuchawkowym czy zegarkiem. Możliwości takie daje większość modeli z linii myPhone Halo. Wybrane modele mają także możliwość połączenia z Internetem i przeglądania stron www.

Kolejnymi wygodnymi gadżetami, w które wyposażone są telefony myPhone są latarka, niezwykle przydatna np. kiedy przepali się żarówka na klatce schodowej, lub przy zejściu do piwnicy, kalkulator przydatny w trakcie robienia zakupów w sklepie lub wbudowane radio mogące umilić czas spędzony w parku.

Telefon komórkowy – przyjaciel seniora

Posiadanie telefonu komórkowego w dzisiejszych czasach jest już standardem. Postęp technologiczny i szybki rozwój urządzeń elektronicznych sprawia, że na rynku dostępnych jest wiele modeli telefonów komórkowych, które mają wiele funkcji. Trzeba jednak pamiętać, że obsługa większość z tych aparatów jest skomplikowana i może być trudna dla osób starszych. Modele myPhone z serii Halo zostały specjalnie dostosowane do potrzeb seniorów. Są wytrzymałe i funkcjonalne, a ich zakup dla seniora nie jest ogromnym obciążeniem finansowym, bowiem w porównaniu z innymi telefonami dostępnymi na rynku ich cena jest bardzo atrakcyjna.

Next article