choroby

TOPICS

Densytometria i spółka

Nasze kości podlegają nieustannej przebudowie. Jeden cykl, kiedy tworzą się nowe i zanikają stare komórki, trwa około 6 miesięcy, ale nie zawsze przebiega w równowadze.

Walczyć, by wygrać

O swoich zmaganiach z chorobą nowotworową opowiada nam Ewa Styś – redaktorka radia ON – wspólnego projektu Fundacji Spełnionych Marzeń i Fundacji PoCANCERowani.

Miejmy nasze oczy pod kontrolą

Wzrok to zmysł szczególnie ważny, a w epoce wszechobecnych monitorów, ekranów i telewizji, urasta chyba do najważniejszego „wprowadzacza danych” ze świata do mózgu.

Choroby dziąseł

Obecność płytki bakteryjnej wiąże się z występowaniem próchnicy zębów, zapaleń przyzębia, może być też przyczyną nieświeżego oddechu.

ZZSK – kiedy kręgosłup woła o pomoc

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, jak sama nazwa wskazuje, jest chorobą obejmującą głównie kręgosłup, ale dochodzi także do zapalenia stawów kończyn, najczęściej dolnych (kolanowych, skokowych, palców stóp).

Wydrukuj sobie serce

W krajach Unii Europejskiej co roku umiera ok. 2 mln ludzi z powodu chorób układu krążenia (38 proc.). W Polsce prawie co drugi zgon spowodowany jest chorobą układu krążenia.

Zmierz się z nadciśnieniem tętniczym

Blisko 1/3 dorosłych w Polsce cierpi na nadciśnienie tętnicze, niestety jedynie około 1/4 wszystkich chorych uzyskuje zadowalającą kontrolę ciśnienia tętniczego. I co za tym idzie – korzyści w postaci zapobiegania powikłaniom.

Cukrzykowi grozi zawał

Statystyki jasno wskazują, że większość Polaków umiera z powodu chorób serca. Szczególnie narażeni na nie są chorzy z cukrzycą. Jaki jest więc związek i ryzyko cukrzycy związanej z chorobami kardiologicznymi?

Uwolnij męskość

Zaburzenia erekcji to w obecnych czasach częsty problem wśród mężczyzn. Można przyjąć, że dotyczy jednego na 8-10
dorosłych mężczyzn.

Solidarnie przeciw rakowi

Ostatnie dwanaście miesięcy przyniosły wiele zmian dla pacjentek z rakiem piersi. Kilka pozytywnych decyzji refundacyjnych nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów.

Wstydliwy problem

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, z powodu której cierpi aż 4 mln Polaków, z czego ponad połowa nie korzysta z niczyjej pomocy i leczy się we własnym zakresie.

Męski problem

Zaburzenia erekcji to wbrew pozorom bardzo częsty problem dotykający coraz młodszych mężczyzn.

Przełamujemy tabu

Projekt Test już od 9 lat walczy z tabu związanym z zakażeniem HIV oraz działa na rzecz uświadamiania, jak ważna jest profilaktyka HIV/AIDS.

Choroba – temat tabu

Współczesna kultura wiąże się z kultem i propagowaniem wizerunku człowieka młodego, zdrowego i sprawnego, długowiecznego, o szczupłej sylwetce i nienagannym wyglądzie.

Kiedy choroba wraca…

Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum działa od 1987 roku i służy wsparciem kobietom dotkniętym rakiem piersi – motywujemy je do walki z chorobą, do walki o siebie.

HIV to choroba jak każda inna

Diagnoza wirusa HIV jeszcze kilkanaście lat temu była wyrokiem, dzisiaj dzięki nowoczesnym lekom życie chorych nie różni się niczym od tego co na codzień robią inni ludzie.

Rola edukacji i opieki w procesie leczenia

Pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej oraz ci po diagnozie, często opisują swój stan jako oszołomienie, mętlik w głowie, natłok pytań... Potwierdzają wagę i znaczenie relacji z lekarzem prowadzącym, jednocześnie czując niedosyt.

Pacjencie! Masz swoje prawa

Codziennie wielu pacjentów zmaga się z bólem wynikającym z choroby, przebytej operacji, czy doznanych obrażeń i urazów. Nie musi tak być. Ważne, aby pacjenci pamiętali o przysługujących im prawach.

Pacjent ma prawo do leczenia bólu

Szymon Chrostowski, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie oraz Prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, lider Koalicji na rzecz Walki z Bólem, mówi o bólu w chorobie z perspektywy pacjenta onkologicznego.

Z bólem w chorobie nowotworowej trzeba walczyć

Ból nowotworowy dotyka średnio 50 proc. chorych we wczesnych stadiach, a w miarę postępowania choroby liczba ta wzrasta do ok. 80 proc. W sytuacji przerzutów do kości ból odczuwa nawet 100 proc. pacjentów. Często pacjenci i lekarze zakładają, że najważniejsze jest leczenie samego raka – tymczasem ból można i trzeba leczyć.

Street Art to moja pasja, choroba to moje wyzwanie

W środowisku street artowców zna i ceni go każdy. Pan Wiesław „Sokole Oko” Sokołowski, pomimo choroby, już od kilkudziesięciu lat spełnia swoją wielką pasję. Jego zdjęcia murali i graffiti to spory kawałek historii polskiej (i nie tylko) sztuki street artowej.

NTM. Jak sobie poradzić?

Szacuje się, że problem ten dotyczy blisko 1/3 kobiet po 30 roku życia, a dolegliwość ta wzrasta wraz z wiekiem. Mimo to, nietrzymanie moczu (NTM) nadal jest chorobą bardzo wstydliwą, co potwierdza fakt, że aż 2/3 kobiet nigdy nie konsultowała się w tej sprawie z lekarzem. Co jest przyczyną nietrzymania moczu i jak sobie radzić z tym schorzeniem?  

HIV: śladami Berlińskiego pacjenta

Jeszcze dziesięć lat temu wyleczenie z zakażenia HIV nie było uważane za scenariusz realistyczny. Co w tym przypadku oznacza termin „wyleczenie”? Okazuje się, że naukowcy używają różnych definicji takiego stanu.

Różne twarze bólu

Ból jest najczęstszym objawem występującym w medycynie, skłaniającym każdego człowieka do poszukiwania pomocy lekarskiej. Ból najczęściej odgrywa rolę ostrzegawczo-obronną i jest sygnałem potencjalnego czy istniejącego zagrożenia lub objawem choroby. Ból towarzyszy nam od najwcześniejszych lat, mimo iż jest odczuciem nieprzyjemnym, to uczy nas unikania niebezpiecznych sytuacji.

Nadzieja polskich seniorów

Ten problem dotyczy całego kontynentu europejskiego i Polska nie jest tu niestety żadnym wyjątkiem.  Mimo rozwoju gospodarczego, kulturalnego i cywilizacyjnego – z roku na rok narasta problem niewystarczająco rozbudowanego systemu opieki i zaspokajania potrzeb osób starszych. 

Czym tak naprawdę jest Zwyrodnienie Plamki Żółtej?

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD – ang. age-related macular degeneration) jest degeneracyjną chorobą oczu. Plamka jest integralną częścią siatkówki oka i odpowiedzialna jest za centralne pole widzenia, czyli to o największej rozdzielczości, i wiąże się z możliwością postrzegania szczegółów przy pracy z bliska.  

Co wiemy o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc w najbliższych latach najprawdopodobniej stanie się trzecią – po chorobach układu krążenia i nowotworach, przyczyną zgonów w Polsce. Jednocześnie w naszym kraju panuje bardzo niski poziom wiedzy o chorobie, na którą zapadają coraz to młodsze osoby.

Macierzyństwo a stwardnienie rozsiane

Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym wymagają wielospecjalistycznej opieki, szczególną grupą są pacjentki w ciąży. Niestety w Polsce nie ma rozwiązań systemowych, które umożliwiałyby kobietom korzystanie z takiej zintegrowanej formy opieki.

SM można oswoić

Dzięki nowoczesnym lekom oraz nastawieniu chorych powoli zmienia się obraz pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane.

Wewnętrzna struktura serca do korekty

Wady strukturalne serca dotyczą nieprawidłowej budowy jego wewnętrznych struktur, z których całe serce jest stworzone, a więc przedsionków lub komór. Wady strukturalne, zarówno wrodzone, jak i nabyte, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Odetchnij z ulgą

Wiele chorób możemy leczyć przy użyciu farmakologii lub zabiegów medycznych. Często jednak leczenie przy użyciu leków wspomagane jest także opieką psychologiczną.

Inteligentny oddech

Inteligentny oddech jest miarą naszego zdrowia. Co jednak oznacza bycie zdrowym? Zdrowie – stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby.

Słów kilka o alergiach

Mimo że alergie obejmują dużą część społeczeństwa i stały się już chorobami cywilizacyjnymi, wciąż nie wiemy o nich wystarczająco dużo. Co je wywołuje, czy można się ich ustrzec?

Pokonałem łuszczycę!

Łuszczyca to choroba ciała i duszy. Cierpiący na nią codziennie muszą zmagać się ze wstydem i cierpieniem. Czy można pokonać łuszczycę?

Słuchaj odpowiedzialnie!

Pamiętajmy o tym, że nie tyle same słuchawki mogą być niebezpieczne dla naszego słuchu, co ich nadużywanie, zwłaszcza w złych warunkach akustycznych.

Choroba nie ujmuje męskości

Mimo utraty słuchu nadal można być aktywnym w świecie muzyki i świadomie odbierać otoczenie. Nierzadko nawet pełniej. Zaakceptowanie swoich słabości jest zaś wyznacznikiem męstwa.

Cukrzyca a choroby jamy ustnej

Cukrzyca to choroba społeczna, przewlekła, powodująca poważne komplikacje zdrowotne, zmniejszająca komfort życia i przyczyniająca się do zwiększonej śmiertelności.

Serce w dołku

Lekarze coraz częściej i głośniej mówią o dużym wpływie stanu psychicznego pacjenta na proces leczenia i wyzdrowienia.

Walka o życie

Na tętnicze nadciśnienie płucne choruje w Polsce około 1500 osób, w zaawansowanym stadium choroby ratunkiem dla chorego jest tylko przeszczepienie płuca.

Udar mózgu – jak pomóc chorym?

Dla pacjenta po udarze liczy się każda sekunda. Lekarze mają zaledwie 4,5 godziny aby podać choremu leki trombolityczne, które mogą zmniejszyć lub całkowicie zniwelować skutki udaru mózgu.

Między dusznicą a zawałem

Życie z dławicą piersiową, inaczej dusznicą bolesną, bardzo często przypomina balansowanie na linie, gdzie o tym, czy utrzymamy równowagę decyduje nasza wiedza, opieka lekarska i unikanie czynników ryzyka.

Astma pod lupą eksperta

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych. Nie jest ona zaraźliwa, ale na dziś nieuleczalna, choć okresy bez jej objawów mogą występować latami.

Przegonić raka!

Pacjenci obciążeni nowotworami często słyszą od specjalistów, że leczenie to czas na wyciszenie organizmu, a bierny odpoczynek jest wskazany.

Wszyscy się przeziębiamy

Starzenie zaczyna się przed czterdziestką. Wtedy w organizmie pojawiają się zmiany, które – choć nie zauważalne z dnia na dzień – z czasem nieuchronnie prowadzą do gorszego funkcjonowania narządów.

Sposoby na zgagę

Chociaż urasta już do rangi problemu społecznego, w walce z tą dolegliwością nie musimy stać na z góry przegranej pozycji. Nowoczesna diagnostyka oraz wypróbowane terapie to nasi najlepsi sprzymierzeńcy.

Wątroba, organ na wagę życia

Najczęściej wiemy o niej... że jest. Ten największy w naszym ciele organ to prawdziwe laboratorium, w którym zachodzą setki chemicznych reakcji, niezbędnych nie tylko do prawidłowego funkcjonowania, ale i życia.

Kiedy pokarm szkodzi

Nietolerancja pokarmowa jest niepożądaną reakcją 
na określone pokarmy lub ich składniki przyjmowane 
często oraz w dużych ilościach. Problem nietolerancji pokarmowych, jak oceniają specjaliści, dotyczy nawet 45 proc. populacji.

Więcej wiedzy, mniej bólu

Wśród Polaków wciąż pokutuje wiele mitów na temat bólu. Na szczęście uczymy się na błędach i specjaliści zgodnie 
stwierdzają: nasza świadomość w tej dziedzinie stale rośnie.

Nie pozwól bólowi się przebić

Nie istnieje obiektywna ocena natężenia bólu, tak jak nie można obiektywnie zmierzyć innych emocji. Ocena nasilenia dolegliwości bólowych jest jednak konieczna, bo rodzaj 
i dawki leków powinny być dobierane tak, aby z jednej strony maksymalnie złagodzić cierpienie, a z drugiej nie doprowadzić do wystąpienia działań ubocznych.  

Ból uszkodzonych nerwów

Łatwiej nieść ulgę w bólu, kiedy znamy przeciwnika i wiadomo, który lek, czy terapia przyniesie rezultaty. To trudne w przypadku neuropatii, kiedy szwankuje jeden z najważniejszych dla naszego życia systemów.

Rak piersi - jak go pokonać

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet w Polsce. Rocznie z jego powodu umiera około 5 tys. kobiet, czyli co trzecia z nas przegrywa walkę z rakiem. A przecież mogłoby być zupełnie inaczej.

Chorzy na depresję żyją wśród nas

Wariat, czubek, świr, szajbus, wyrzutek społeczeństwa lub też niebezpieczny dla otoczenia, niepoczytalny, nieodpowiedzialny – jak wynika z raportu CBOS-u pt. Osoby chore psychicznie w społeczeństwie - to tylko niektóre określenia jakimi Polacy nazywają osoby chorujące psychicznie.

Problem narkotyków w Polsce

Używanie narkotyków, chociaż znacznie mniej rozpowszechnione, niż picie alkoholu, jest w nieporównywalnie większym stopniu przedmiotem społecznej troski. Dzieje się tak, bowiem alkohol to substancja obecna w naszej kulturze od setek, a nawet tysięcy lat, obudowana normami regulującymi używanie, w pełni akceptowana, jeśli owych norm się nie przekracza.

Pomoc uzależnionym w Polsce

Dlaczego każda rozmowa o narkomanii i narkotykach bywa tak trudna? Dlaczego debata na te tematy zamienia się najczęściej w plebiscyt, kto za narkotykami, a kto przeciw? Zasadniczo ścierają się w nich dwie perspektywy, pierwsza to narracja policyjno-rodzicielska, przyjmowana z rożnymi zastrzeżeniami przez ogół społeczeństwa.

Choroby układu krążenia – główne zagrożenie dla zdrowia Polaków

Z powodu wciąż dużego zagrożenia chorobami serca i naczyń w Polsce, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne jest zainteresowane poszerzaniem współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia, parlamentem, administracja państwowa. W najbliższej przyszłości PTK chce skupić się na działaniach prowadzących do poprawy leczenia i jakości życia pacjentów, którzy przeżyli zawał serca.

Życie po zawale

Myślę, że ten strach jest naturalny, przecież zawał to bliskie otarcie się o śmierć. Raptem każdy z nas widzi kruchość życia.

Śmiercionośny dymek

Dla wielu palaczy każdy dzień to kolejna próba uwolnienia się od papierosów. Jest przecież tyle powodów, dla których warto rzucić palenie: odzyskanie zdrowia, kondycji fizycznej, smaku i zapachu, a także oszczędność pieniędzy.

Sezonowe alergie

Dla większości z nas alergia kojarzy się z wiosną i reakcją na pyłki drzew, traw i zbóż. Jest to o tyle słuszne skojarzenie, w tym czasie wokół nas widzimy wiele osób z objawy alergii nosa, oczu, a nawet z objawami astmy.

Tracąc oddech

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) znajduje się na trzecim miejscu jako przyczyna umieralności ludzi na świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na POChP choruje ok. 210 mln ludzi, a co roku 3 mln umiera z powodu tej choroby.

Ból przewlekły

Specjaliści zajmujący się bólem przewlekłym powtarzają, że jego leczenie wymaga kompleksowego, ale też indywidualnego podejścia do pacjenta. Często dobrym uzupełnieniem farmakoterapii i fizjoterapii są metody inwazyjne eliminowania bólu.

Lecz się mądrze

Farmaceuta często poradzi jakiego typu środek przeciwbólowy powinno się zastosować. Jednak, jeżeli ból jest bardzo silny, lub trwa zbyt długo należy skonsultować się z lekarzem.

Szczepienia

Szczepienia – to zdaniem wielu jedno z najwybitniejszych osiągnięć współczesnej medycyny w zakresie skutecznej profilaktyki i walki z najgorszymi wirusami istniejącymi w naszym Uniwersum.

Choroby odzwierzęce

Zwierzęta domowe mogą sprawiać wiele przyjemności i stać się naszymi towarzyszami na długie lata. Musimy jednak pamiętać, że obok codziennej pielęgnacji i zabawy z nimi, należy zadbać także o ich zdrowie, które często wpływa również na zdrowie nas samych.

Zanieczyszczenia

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ponad 3,5 mln osób na świecie umiera rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza.

Ból neuropatyczny– nowe sposoby walki

Mechanizm jest złożony: obserwuje się nadpobudliwość neuronów, zmianę wrażliwości  ośrodkowego układu nerwowego wraz z uszkodzeniem dróg hamowania bólu – tłumaczy dr n. med  Dorota Wojciechowska-Kumelowska, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Medicover.

Szansa dla chorych na raka nerki

Na raka nerki może zachorować każdy, ale można go wykryć we wczesnej
 fazie rozwoju - gdy jest wyleczalny. Co więcej, w ostatnich latach pojawiły się leki, które pomagają wydłużyć życie także chorym z zaawansowanym nowotworem.

Problem nie do utrzymania

Nietrzymanie moczu dotyczy ok. 30% populacji osób starszych. Mogą do niego prowadzić nieprawidłowości na
którymś z fizjologicznych etapów oddawania moczu. Należy starać się wykryć przyczynę tej przypadłości
i zadbać o wdrożenie właściwego leczenia.

Alkohol – relaks czy zagrożenie

800 tys. Polaków jest uzależnionych od alkoholu, a kolejne 2,5 mln pije ryzykownie, szkodliwie. Niektóre badania dotyczące uzależnień pokazują, że ponad 75 proc. alkoholików to wbrew stereotypom, nie osoby o niskim statusie społecznym, ale tak zwani wysoko-funkcjonujący alkoholicy.

Groźne powietrze

Powietrze jakim oddycha się w wielu polskich aglomeracjach jest tak zanieczyszczone, że staje się niebezpieczne dla zdrowia, będąc przyczyną wielu chorób i zgonów.

Niealergiczne nieżyty nosa

Nieżyty nosa (NN), to stany zapalne błony śluzowej jam nosowych objawiające się okresowym lub przewlekłym występowaniem kataru,  świądu, kichania i  zatkania nosa.

Optymalne leczenie chorych po zawale serca

Wywiad z prof. dr. hab. med. Krzysztofem J. Filipiakiem, kardiologiem, internistą, hipertensjologiem i farmakologiem, profesorem w Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha, Prodziekanem Wydziału Lekarskiego WUM, redaktorem naczelnym „Kardiologii Polskiej”.

Czy jesteśmy skazani na raka?

Na zmianę przyzwyczajeń i nałogów nigdy nie jest za późno, to często naprawdę niewielkie wyrzeczenie. Spróbujmy uczynić nasz kraj wzorem zachowań prozdrowotnych.

AIDS: nikt nie odwołał zagrożenia

AIDS jest skrótem od nazwy: zespół nabytego niedoboru odporności, choroby wywoływanej przez ludzkiego wirusa upośledzenia odporności. Istotą choroby jest powolna utrata obrony przed licznymi drobnoustrojami oraz możliwość rozwoju nowotworów.

Zakażeni

O swoim życiu z wirusem HIV opowiadają nam anonimowi rozmówcy, którzy przekonują, że choroba dziś nie stanowi wyroku i da się z nią normalnie funkcjonować.

SM – najintensywniej badana choroba neurologiczna

Szacuje się, że na świecie na stwardnienie rozsiane choruje ok. 2,5 mln osób, z czego ok. 40-60 tys. osób w Polsce. A SM rozpala wyobraźnię – zarówno badaczy, jak i przeciętnego Kowalskiego. To ciężka choroba, której przyczyna wciąż pozostaje zagadką.

HIV – Edukacja przede wszystkim

Młodość to czas szalonych pomysłów, planów, marzeń. Świat stoi przed Tobą otworem i to Ty budujesz swoją przyszłość. Nie rozpoczęłaś jeszcze życia seksualnego? To Ty decydujesz z kim i kiedy będziesz chciała przeżyć swój pierwszy raz. Zadaj sobie pytanie czy darzysz zaufaniem tę osobę?

Ospa wietrzna? Zaszczep siebie i swoje dziecko!

Ospa wietrzna jest jedną z najpowszechniejszych zakaźnych chorób wieku dziecięcego. Jednocześnie najbardziej bagatelizowaną. Tymczasem istnieje realne ryzyko groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Aby im zapobiec zaleca się szczepienia ochronne.

Stawić czoło chorobom płuc

Choroby układu oddechowego to gigantyczny problem współczesnej medycyny. Liczba osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego rośnie najszybciej, szybciej niż liczba pacjentów szpitali onkologicznych.

Alergiczny nieżyt nosa

Co u trzeciego Polaka po kontakcie z alergenami (np. pyłek roślin, roztocze kurzu domowego, czy alergeny zwierząt domowych) występują poważne objawy chorobowe.

Atak astmy i alergii

Dolegliwości po ekspozycji na pyłki drzew tzw. wczesnopylących różnią się od objawów infekcji wirusowej brakiem gorączki, przewlekłym charakterem, świądem podniebienia i nosa, zaczerwienieniem oczu, kaszlem związanym ze spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

Być kobietą...

Najważniejsza przy wszystkich nowotworach jest ich wczesna 
wykrywalność. A to możliwe jest wyłącznie wtedy, kiedy 
przestaniemy się bać, udawać i zaczniemy regularnie się badać.

Jerzy Stuhr - Trzeba żyć!

Gdy jesienią 2011 roku Jerzy Stuhr trafił do szpitala onkologicznego z powodu kłopotów z gardłem, 
a potem zawiesił swoją działalność artystyczną, nie ustawały spekulacje dotyczące przyczyny jego 
złego stanu zdrowia.

To nie cud, to medycyna!

Nieustannie wzrasta perspektywa coraz większej skuteczności walki podejmowanej przez osoby dotknięte chorobą nowotworową. To nie cud – to 
medycyna!

Opieka onkologiczna

Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie zarówno pod względem ilości środków przeznaczanych na leczenie onkologiczne, jak i liczby nowoczesnych leków przeciwnowotworowych, do których mają dostęp chorzy.

Obniża się wiek zachorowań

Mimo, że rak gruczołu krokowego rozpoznawany jest najczęściej w szóstej, siódmej 
i ósmej dekadzie życia, dotyka również młodszych mężczyzn – czterdziesto- i pięćdziesięciolatków.

Zwiększ szansę na wyleczenie

Najważniejszą rolę w rozpoznaniu wczesnej postaci raka gruczołu krokowego odgrywają dwa badania: per rectum oraz oznaczenie stężenia swoistego antygenu sterczowego (PSA) we krwi.

Świadomość, która może ratować

Z chorobą nowotworową zetknął się praktycznie każdy z nas. Jak wynika 
z raportu Krajowego Rejestru Nowotworów, najczęściej umieramy z powodu chorób układu krążenia, na drugim miejscu jest właśnie rak.

Wirus HPV niejedną ma twarz

Najnowsze badania dostarczają niezbitych dowodów na to, że istnieje zależność pomiędzy zachorowalnością na nowotwór jamy ustnej a wirusem HPV. Dane statystyczne dowiodły, iż jednym z elementów ryzyka jest uprawianie seksu oralnego z osobami zarażonymi wirusem brodawczaka ludzkiego.

Nadwrażliwość – problem z zębami

Wrażliwość zębów jest bólową reakcją odsłoniętej zębiny na różnego rodzaju nieszkodliwe bodźce termiczne, chemiczne i mechaniczne. Otwarte kanaliki zębinowe stają się miejscem dyfuzji toksyn bakteryjnych i penetracji bakterii w głąb zębiny, co może bezpośrednio zagrażać miazdze zęba.

Ból można opanować

Choroba nowotworowa zbiera ogromne żniwo na całym świecie. Według prognoz w Polsce w 2025 r. zachorowalność na raka zwiększy się o 40 proc. i może dotyczyć około 600 tysięcy Polaków. Jednym z objawów samej choroby nowotworowej ale także czasami leczenia przeciwnowotoworowego jest ból.

Niedosłuch - czy da się mu zapobiec?

Starcze upośledzenie słuchu to jedno ze specyficznych schorzeń. Co trzecia osoba po 65. roku cierpi na niedosłuch. I choć pogarszanie się słuchu jest zjawiskiem naturalnym, to niektóre czynniki natury fizjologicznej mogą je przyspieszyć.

Wprost o prostacie

Dopóki nie daje o sobie boleśnie znać, nie zaprząta męskiej głowy. Ale zwykle, kiedy mija pięćdziesiątka i w męskim organizmie dochodzi do szeregu zmian hormonalnych, prostata zaczyna się powiększać.

Walczmy z chorobami płuc

Aż cztery choroby układu  oddechowego znajdują się w pierwszej dziesiątce  przyczyn zgonów na świecie. Wśród nich znajduje się gruźlica, rak płuca, zapalenie płuc i przewlekłą obturacyjna choroba płuc (POChP).  Ponadto przewiduje się do roku 2020 i 2030 dalszy wzrost liczby zgonów z powodu chorób płuc.

 

Dom dla alergika

Na zdrowie alergików wypływają nie tylko wyizolowane alergeny, ale także powietrze, którym oddychają, dym tytoniowy, opary chemikaliów, substancje lotne wydobywające się z mebli, dywanów, tapet itd.

Halitoza – choroba (nie)świadoma społecznie

Gdy na poprawę świeżości oddechu nie działa „mentos the fresch maker” ani żadna guma do żucia, sprawa zaczyna robić się poważna. Przykra woń z ust z całą pewnością utrudnia interakcje z innymi ludźmi, nie tylko na gruncie prywatnym, ale i zawodowym.

Uwaga! Paradontoza

Piękny uśmiech jest obowiązkowym elementem dobrego wizerunku. Dbamy więc o kolor zębów, walczymy z próchnicą, 
zapominając, a może nie wiedząc, że naj
większe zagrożenie dla naszych zębów czai
 się… w dziąsłach.

Trzeba mówić o TNP!

Skrót TNP oznacza Tętnicze Nadciśnienie Płucne i obejmuje cały szereg chorób prowadzących do wzrostu oporu i ciśnienia w krążeniu płucnym.

Sprawdź, czy nie grozi Ci POCHP

POChP objawia się kaszlem z odkrztuszaniem wydzieliny (występującym najczęściej rano) oraz dusznością, która początkowo ma charakter zadyszki powysiłkowej, 
a w zaawansowanej postaci prowadzi do nasilonej duszności nawet 
w spoczynku.  Dochodzi do niedotlenienia całego organizmu.

POChP chorobą społeczną

Według Światowych (GOLD) i krajowych wytycznych, u pacjenta 
z POChP należy uwzględnić ocenę i monitorowanie choroby, ograniczenie czynników ryzyka, leczenie choroby i zaostrzeń.

Pytania na wagę zdrowia

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc jest jednym z najczęściej występujących schorzeń układu oddechowego. W Polsce choruje na nią około 2 mln osób.

Justyna walczy razem z nami

Justyna Kowalczyk jest znakomitą sportsmenką, jest jednak przede wszystkim osobą wrażliwą na krzywdę innych. Dlatego wiedząc, że jej znane nazwisko może w jakikolwiek sposób przyczynić się do poprawy losu osób chorych, zaangażowała się w działalność Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.  

Wspólnie w walce z mukowiscydozą

Chorzy na mukowiscydozę podobnie jak cała rzesza pacjentów cierpiących na inne choroby zmagają się na co dzień z wieloma problemami. Często najskuteczniejszym dla nich wsparciem są organizacje pacjenckie – fundacje i stowarzyszenia.

Krępujący oddech

Przykry oddech lub – jak nazywają go stomatolodzy – halitosis, to przypadłość wstydliwa i nieakceptowana społecznie. Wszak żyjemy w czasach, kiedy zdrowie, atrakcyjny wygląd i higiena decydują o towarzyskim i zawodowym „być albo nie być”.

Towarzystwo Zdrowiejących z Astmy

Anna Przybysz „Przybyszowa” - bizneswoman, trenerka, motywator, terapeutka, wokalistka, malarka i społecznik.Prowadzi warsztaty integracyjne POWER SING. Liderka i dyrygentka chóru gospel Be Free Gospel Family. W zespole TRIODEON kreuje postaci znanych pieśniarek. Prywatnie, Anna jest mamą Natalii i Pauliny
Przybysz znanych z zespołu Sistars. Jest także prezesem Towarzystwa Zdrowiejących z Astmy w Warszawie.

Dzieci chorują inaczej

Reumatolodzy dziecięcy zajmują się nie tylko zapalnymi chorobami stawów, mięśni 
i kości, ale także innymi zespołami bólowymi narządu ruchu, które u dzieci występują dość często i stanowią ogromne wyzwanie dla specjalistów.

Lubię być niezależna!

RZS przywodzi na myśl niepełnosprawność, tymczasem chorzy na RZS są po prostu osobami z przewlekłą, nieuleczalną  chorobą, która jednak nie powinna być przeszkodą w zdobyciu pracy czy po prostu realizacji życiowych aspiracji.

Skazane na osteoporozę?

Menopauza jest naturalnym etapem biologicznego życia kobiety. 
W tym okresie niewydolność hormonalna jajnika prowadzi do zatrzymania miesiączek. Zdecydowana większość kobiet doświadcza jednocześnie innych uciążliwych dolegliwości związanych z niedoborem estrogenów, takich jak uderzenia gorąca, zlewne poty, zaburzenia snu czy chwiejność emocjonalna. Okres ten wiąże się również z innymi zagrożeniami zdrowotnymi m.in. związanymi z utratą masy kostnej 
(osteoporoza).

Gdy stawy dają się we znaki

Schorzenia narządu ruchu popularnie lecz niefachowo nazywane przez pacjentów reumatyzmem to tak naprawdę różne jednostki chorobowe. Ból jest nierozerwalnie związany z dolegliwościami o podłożureumatycznym i zwyrodnieniowym. 
Jak skutecznie z nim wlaczyć?  

Razem łatwiej i mądrzej

W Polsce działa kilkanaście stowarzyszeń, które skupiają osoby cierpiące na choroby reumatyczne. Każde ma inny profil, ale wszystkie jeden cel – informować, integrować, udzielać pomocy prawnej, psychologicznej, doradzać w rozwiązywaniu codziennych spraw.

Osteoporoza? Nie daj się złamać!

Osteoporoza nazywana „cichym złodziejem kości”, to choroba charakteryzująca się niską masą kostną, prowadząca do złamań kości bez urazu lub po niewielkim urazie. Jej przebieg początkowo jest 
niezauważalny.

Życie bez większych zmian

Będąc u lekarza internisty. Pani doktor popatrzyła na mnie i powiedziała: Zdaje się, że u Pani będzie występować osteoporoza, ponieważ garb Pani rośnie na plecach…

Nie tylko kości

W powszechnym przekonaniu choroby reumatyczne to choroby kości i stawów – tak też są postrzegane przez większość lekarzy. W ich przebiegu może jednak dochodzić do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych, oczu, układu nerwowego, zmian skórnych.

Osiem prawd o reumatyzmie

To nie jedna, ale ponad 100 różnych schorzeń kości i stawów, o których wciąż mało wiemy. Aby bronić się przed tymi schorzeniami warto wiedzieć o nich więcej.

Gdy bolą kości i stawy

Każdego z nas czasem bolą stawy czy kości. Połykamy wtedy tabletkę przeciwbólową i problem znika. Cierpiącym na choroby reumatyczne ból towarzyszy stale i dlatego kuracja i walka z bólem muszą być starannie przemyślane.

Oblicza reumatyzmu

Reumatyzm to ponad 100 różnych schorzeń. W Polsce najczęściej występuje zwyrodnienie stawów oraz
reumatoidalne zapalenie stawów, na które cierpi ponad 400 tys. osób.

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością przykrą, wymagającą stosowania działań profilaktycznych, samoobserwacji, wczesnego reagowania na pojawiające się objawy.

Młode serca po zawale

Przekonanie, że zawał dotyczy jedynie ludzi starszych jest z założenia błędne, bo o ile w tej grupie wiekowej  odsetek zawałowców jest najwyższy, to systematycznie przybywa również młodych pacjentów z problemami sercowymi - uważa prof. prof. Zbigniew Kalarus, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, pomysłodawca portalu Copozawale.pl.

Przez zęby do serca

Infekcje bakteryjne jamy ustnej zwiększają ryzyko chorób układu krążenia. Jak podaje serwis Den-tysta.eu 800 tys. Polaków nie ma szczoteczki do zębów, a aż 10 proc. mężczyzn 
i 3 proc. kobiet w Polsce nigdy nie było u dentysty.

Nie bagatelizuj bólu serca

Problemy z sercem dotyczą wielu Polaków, o tym jak dbać o ten organ oraz co robić, kiedy pojawi się ból opowiada prof. Zbigiew Kalarus Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Wirus HCV jest już całkowicie uleczalny

Dzięki niedawnemu przełomowi w leczeniu wirus HCV jest już w pełni uleczalny. Jego objawy są jednak niejednoznaczne, dlatego warto przebadać się na jego obecność – apeluje Sebastian Gawlik, który we wrześniu wyeliminował wirus ze swojego organizmu.

Gdy pęcherz nie trzyma

Według definicji Międzynarodowego Towarzystwa ds. Nietrzymania Moczu (International Continence Society, ICS) z 2002 roku, nietrzymanie moczu (NTM) to każdy niekontrolowany, mimowolny wyciek moczu, który stanowi problem higieniczny i socjalny. Nietrzymanie moczu wpływa w negatywny sposób na jakość życia i generuje znaczące, szeroko rozumiane koszty indywidualne i ogólne.

Zadbaj o kondycję płuc

Dlaczego POChP często pozostaje nierozpoznane przez długi czas? Ponieważ chorzy przeważnie zgłaszają się do lekarza dopiero, gdy objawy zakłócają normalne funkcjonowanie.

Serce - na co uważać?

Jedną z głównych przyczyn chorób układu sercowo-naczyniowego jest podwyższony poziom cholesterolu. Na szczęście, istnieje szereg sposobów, by skutecznie obniżyć jego stężenie we krwi.

Zaburzenia nastroju w wieku podeszłym

Brak wiedzy lekarzy o zaburzeniach nastroju w wieku podeszłym i obojętny stosunek społeczeństwa do ludzi starych, dopełniają obrazu trudności w organizowaniu pomocy zapewniającej zmniejszenie występowania depresji.

Bliski z POChP

Prawidłowo dobrane i prawidłowo stosowane leki, to podstawa sukcesu, ale chorzy z POChP po uzyskaniu poprawy często je odstawiają.

Atopowe zapalenie skóry

Nieosiągalnym ideałem byłoby istnienie ośrodków leczenia AZS, w których chory uzyskałby kompleksową poradę: dermatologa, alergologa, dietetyka i psychologa.

Bez rehabilitacji nie ma dobrych wyników

Niektórzy z nas zasmakują jeszcze białego szaleństwa, a inni doczekawszy ciepłych dni wskoczą na rower, aby nadrobić zaległości w aktywności
fizycznej. W obu przypadkach na nieprzygotowanych do uprawiania sportu, będą czyhać urazy i kontuzje.

Obraz współczesnej neurologii

Choroby neurologiczne stanowią ważny problem społeczny. Wiele z nich prowadzi do upośledzenia funkcjonowania organizmu i są najczęstszą przyczyną niesprawności osób dorosłych.  

Trudne życie z chorobą

Z prawnym zwiększeniem dostępu do leczenia SM powinno iść zwiększenie finansowania. Z jednej strony powinniśmy przedłużyć terapię pacjentom, którzy już się leczą, a z drugiej włączać do programu nowych chorych. Niestety środki finansowe i kontraktowanie nie zostało zwiększone więc szpitale nie są w stanie przyjmować nowych pacjentów do programów terapeutycznych. Mamy pat.

Czas na sen

Kłopoty ze snem miewa każdy z nas. Dopóki trudności z zaśnięciem przytra
fiają się sporadycznie, nie ma powodów do niepokoju.

Choroba motoneuronu

Stwardnienie zanikowe boczne to rzadka choroba neurologiczna, ale nie należy 
lekceważyć niepokojących objawów. Bo choć skutecznego leczenie nie ma, to im wcześniej 
zdiagnozuje się chorobę, tym większe szanse na opóźnienie powstania niepełnosprawności.

Moje życie z SM

O diagnozie, chorobie i realnym codziennym zmaganiom ze stwardnieniem rozsianym opowiada nam Tomasz Iwaniuk – aktywnie zaangażowany w akcję społeczną SM – walcz o siebie.

Emocjonalne tabu

Schizofrenia może dotknąć każdego z nas. Osoba nią dotknięta wymaga stałego leczenia oraz postępowania profilaktycznego w okresach remisji.

Magnez ukoi nerwy

Jeżeli z byle powodu wpadamy 
w złość, źle śpimy, jesteśmy rozdraż
nieni, łapią nas skurcze, pojawia się kołatanie serca – prawdopodobnie brakuje magnezu. Najczęściej powodem jego niedoboru jest spożywanie wysoko przetworzonej żywno
ści oraz życie w pośpiechu i stresie.

SM – choroba ludzi młodych

Problemy z utrzymaniem równowagi i koordynacją ruchów, zaburzenia wzroku, męczliwość, zaburzenia napięcia mięśniowego 
– spastyczność, zmiany w odbiorze bodźców – to jedne z najpowszechniejszych objawów stwardnienia rozsianego (SM).

Zakażenia układu moczowego

Zakażenia układu moczowego to jedno z najważniejszych schorzeń, z którym stykają się ludzie. Na świecie w ciągu roku rozpoznaje się 150 mln nowych zakażeń układu moczowego.

Urologia

Nowotwory złośliwe układu moczowego stanowią u mężczyzn około 11 proc. zachorowań, u kobiet 5 proc. zachorowań. Większość zachorowań na nowotwory złośliwe układu moczowego występuje po 50. roku życia (90 proc.). Ryzyko zachorowania raka układu moczowego wzrasta z wiekiem, przy czym u mężczyzn jest około 4 razy wyższe niż u kobiet.

Nowotwory narządów układu moczowo-płciowego

Nowotwory narządów układu moczowo-płciowego zwane są popularnie nowotworami „urologicznymi” z powodu ich diagnozowania i leczenia  ich przede wszystkim przez lekarzy urologów. Stanowią one znaczny odsetek wszystkich nowotworów złośliwych rozpoznawanych u mężczyzn i kobiet albowiem ok. 15 proc.

Nie lekceważ bólu pęcherza

Zakażenie dolnych dróg moczowych, chociaż bywa częstym schorzeniem, bo rocznie na świecie rozpoznaje się aż 150 mln nowych przypadków, to nie wolno lekceważyć jego objawów. Nieleczone, mogą doprowadzić do poważnych powikłań, w tym niewydolności nerek.

Wyprzedź chorobę – zbadaj się

Choroby nerek bardzo często rozwijają się podstępnie latami, nie dając żadnych objawów. W pewnym momencie atakują z podwójną siła.  Wówczas najczęściej jest już zbyt późno na podjęcie leczenia nefroprotekcyjnego. Jedynym rozwiązaniem stają się dializy i … przeszczep.

Ablacja przedsionków serca

Ablacja, w tym – krioablacja, to nowoczesny zabieg, dzięki któremu pacjenci z dolegliwościami sercowymi mogą
całkowicie wyelimnować problem migotania przedsionków. W Polsce niestety jest ona wciąż stosowana zbyt rzadko.

Serce w nadciśnieniu tętniczym

Przyczyny nadciśnienia tętniczego są nieznane a nieliczne tylko poznane i sklasyfikowane. Z tego powodu nadciśnienie generalnie dzielimy na pierwotne lub samoistne tj. gdy nie znamy przyczyny.

Alzheimer – wyzwanie dla nauki

Bardzo ważne dla osób z chorobą Alzheimera jest wczesne, prawidłowe rozpoznanie choroby, a co za tym idzie możliwość uzyskania profesjonalnej pomocy i optymalnego leczenia.

Czy rak musi boleć?

Słowo rak wzbudza lęk u pacjentów i ich rodzin. Głównie dlatego, że wielu z nich zmaga się z uporczywym bólem. A tak wcale nie musi być.

Leczenie na miarę

Sposób terapii w chorobach reumatycznych musi być dobieramy indywidualnie dla każdego pacjenta. To podstawa. Ale równie ważna, jak stosowanie środków farmakologicznych jest rehabilitacja, systematyczne ćwiczenie i odpowiedni styl życia.

Stawy do naprawy

Dla młodych osób cierpiących na zwyrodnienia stawów jest dobra wiadomość. Mogą się poddać operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego nie rezygnując z uroków dotychczasowego życia. Taką szansę stwarza im kapoplastyka, czyli powierzchniowa wymiana części stawu biodrowego.

Kolanom na pomoc

Dolegliwości związane z uszkodzeniami chrząstki dotykają nie tylko osoby starsze. coraz więcej czterdziesto-, a nawet trzydziestolatków, skarży się na uporczywe bóle kolan, które potrafią skutecznie ograniczyć zarówno sportową jak i codzienną aktywność. Na pomoc cierpiącym z powodu chorób stawów kolanowych przychodzi terapia komórkowa, o której rozmawiamy z Robertem Zalewskim - prezesem iMPOMeD centrum.

Złodziejka kości

Tak często określa się osteoporozę - chorobę, która sprawia, że kości staja się słabe, kruche i podatne na złamania. „Osteoporoza” oznacza porowatość kości, co trafnie obrazuje proces, jaki zachodzi w układzie kostnym człowieka cierpiącego na tę chorobę.

Prawo do życia bez bólu

W naszym kraju niewystarczająca jest jeszcze wiedza dotycząca zarówno metod klinicznej oceny, jak i leczenia bólu i nadal istnieje szereg obaw przed stosowaniem silnych leków przeciwbólowych.

Poskromić wszechogarniający ból

Nawet, gdy zabraknie nadziei na wyleczenie, jest szansa, aby ostatni etap życia przeżyć jak najlepiej i bez bólu. Zapewnić to może odpowiednia opieka, którą znaleźć można m.in. w hospicjach odznaczonych certyfikatem Super HoSpa

Recepta na chandrę

Wrzesień to nie tylko koniec wakacji, ale również początek wielu nowych stresów, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Dorosłym przybywa obowiązków prywatnych i zawodowych, a psująca się z dnia na dzień pogoda sprzyja obniżeniu nastroju. Nie ma się więc co dziwić, 
że około 35 proc. populacji w Polsce stosuje leki uspokajające i nasenne (wg IMS Health).

Gdy ktoś w rodzinie choruje...

Informacja, że w najbliższej rodzinie ktoś zachorował jest dla wielu osób szokiem. Pojawiają się pytania dlaczego to zdarzyło się właśnie w mojej rodzinie? Jaka jest tego przyczyna? Początkowo zaczyna się odrzucać 
postawione rozpoznanie.

Głęboka stymulacja mózgu

W ostatnich latach ukazał się szereg prac wskazujących na skuteczność 
metody głębokiej stymulacji mózgu. Ciekawym i obiecującym kierunkiem zastosowania metody DBS jest leczenie objawowe niektórych postaci padaczki.

Choroba Alzheimera – opieka w domu

Choroba Alzheimera jest chorobą pierwotnie zwyrodnieniową mózgu. Mówiąc inaczej, w mózgu człowieka zanikają komórki nerwowe oraz ich połączenia na skutek odkładania się patologicznych białek (beta amyloid, białko tau, alfa synukleina).

Oblicza depresji

Depresja stanowi obecnie czwarte najpoważniejsze zagrożenie życia na świecie. Szacuje się, że na depresję choruje ok. 20 proc. ludzi, a zaburzenia depresyjne występują u ok. 50 proc.


Dwa spojrzenia na pracę osób chorych na SM

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez Dom Badawczy Maison na zamówienie twórców kampanii „SM – walcz o siebie!”  ujawniają pewną ambiwalencję postaw społecznych wobec pracy osób chorych na stwardnienie rozsiane.

Ból neuropatyczny

Ból spełnia w życiu każdej żywej jednostki rolę ostrzegawczo-obronną, jest sygnałem potencjalnego zagrożenia. Będąc oznaką choroby lub urazu, sygnalizuje potrzebę poszukiwania pomocy medycznej, tym samym mimo swego nieprzyjemnego charakteru ból stanowi o przeżyciu jednostki.

Padaczka

Padaczka jest chorobą towarzyszącą ludzkości od początków istnienia. Jest najczęstszym poważnym schorzeniem spośród chorób neurologicznych. W Polsce choruje na nią ok. 300-400 tysięcy pacjentów.