psychologia

TOPICS

Młoda twarz depresji

Z roku na rok przybywa dzieci i młodzieży, które trafiają do poradni zdrowia psychicznego z objawami depresji. W Polsce z tego powodu, według danych NFZ, jest ich leczonych prawie 8 tysięcy.

Zdrowie młodych okiem psychologa

Bardzo nad tym ubolewam, że młodych ludzi, jakoś tak zwyczajowo, prawie nikt nie oszczędza. Szkoda, bo ich dobrze spożytkowany potencjał byłby paliwem, którym można zasilać całe pokolenia.

Choroba – temat tabu

Współczesna kultura wiąże się z kultem i propagowaniem wizerunku człowieka młodego, zdrowego i sprawnego, długowiecznego, o szczupłej sylwetce i nienagannym wyglądzie.

Siła do walki z nowotworem

Pani Marianna od ponad piętnastu lat walczy z nowotworem. Mimo kilku nawrotów choroby nie poddaje się i pomaga innym kobietom chorym na raka. Skąd bierze siłę na walkę z chorobą i pomaganie innym?

Serce w dołku

Lekarze coraz częściej i głośniej mówią o dużym wpływie stanu psychicznego pacjenta na proces leczenia i wyzdrowienia.

Odetchnij z ulgą

Wiele chorób możemy leczyć przy użyciu farmakologii lub zabiegów medycznych. Często jednak leczenie przy użyciu leków wspomagane jest także opieką psychologiczną.

Chorzy na depresję żyją wśród nas

Wariat, czubek, świr, szajbus, wyrzutek społeczeństwa lub też niebezpieczny dla otoczenia, niepoczytalny, nieodpowiedzialny – jak wynika z raportu CBOS-u pt. Osoby chore psychicznie w społeczeństwie - to tylko niektóre określenia jakimi Polacy nazywają osoby chorujące psychicznie.

Recepta na chandrę

Wrzesień to nie tylko koniec wakacji, ale również początek wielu nowych stresów, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Dorosłym przybywa obowiązków prywatnych i zawodowych, a psująca się z dnia na dzień pogoda sprzyja obniżeniu nastroju. Nie ma się więc co dziwić, 
że około 35 proc. populacji w Polsce stosuje leki uspokajające i nasenne (wg IMS Health).

Gdy ktoś w rodzinie choruje...

Informacja, że w najbliższej rodzinie ktoś zachorował jest dla wielu osób szokiem. Pojawiają się pytania dlaczego to zdarzyło się właśnie w mojej rodzinie? Jaka jest tego przyczyna? Początkowo zaczyna się odrzucać 
postawione rozpoznanie.

Oblicza depresji

Depresja stanowi obecnie czwarte najpoważniejsze zagrożenie życia na świecie. Szacuje się, że na depresję choruje ok. 20 proc. ludzi, a zaburzenia depresyjne występują u ok. 50 proc.


Kiedy ważna jest pomoc psychologa

Psychoonkologia to spotkanie na granicy psychologii i onkologii, a granicę tych dwóch dziedzin wyznacza indywidualne zapotrzebowanie ze strony Klienta. Biorąc pod uwagę obszary, którymi się ta nauka zajmuje, Klientem jest każdy z nas.

Wsparcie bliskich w chorobie

Pacjent ma prawo, aby bliskie mu osoby wspierały go swoją obecnością w czasie leczenia oraz uzyskiwały informacje o stanie jego zdrowia, proponowanej terapii i  przewidywanych wynikach.