rak

TOPICS

Siła do walki z nowotworem

Pani Marianna od ponad piętnastu lat walczy z nowotworem. Mimo kilku nawrotów choroby nie poddaje się i pomaga innym kobietom chorym na raka. Skąd bierze siłę na walkę z chorobą i pomaganie innym?

Profilaktyka – nasz apel

Staramy się podnieść świadomość kobiet na temat celowości wykonywania cytologii oraz prawidłowego przygotowania się do badania cytologicznego.

Przegonić raka!

Pacjenci obciążeni nowotworami często słyszą od specjalistów, że leczenie to czas na wyciszenie organizmu, a bierny odpoczynek jest wskazany.

Moje dziecko ma raka

Choroba nowotworowa dziecka jest dla rodziców najtrudniejszym momentem w ich życiu. Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychoonkologa?

Dlaczego nie musi boleć?

Każdego roku w Polsce wzrasta liczba pacjentów, u których rozpoznaje się chorobę nowotworową. Słowo rak wzbudza lęk u pacjentów i ich rodzin.

Walczyć, by wygrać

O swoich zmaganiach z chorobą nowotworową opowiada nam Ewa Styś – redaktorka radia ON – wspólnego projektu Fundacji Spełnionych Marzeń i Fundacji PoCANCERowani.

Piękna bo zdrowa!

Co piąta kobieta w Polsce nie wie, jaka jest przyczyna powstawania raka szyjki macicy, choć większość badanych jest świadoma, że cytologia jest podstawowym badaniem profilaktycznym w wykrywaniu tego nowotworu.

Kiedy choroba wraca…

Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum działa od 1987 roku i służy wsparciem kobietom dotkniętym rakiem piersi – motywujemy je do walki z chorobą, do walki o siebie.

Solidarnie przeciw rakowi

Ostatnie dwanaście miesięcy przyniosły wiele zmian dla pacjentek z rakiem piersi. Kilka pozytywnych decyzji refundacyjnych nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów.

To nie cud, to medycyna!

Nieustannie wzrasta perspektywa coraz większej skuteczności walki podejmowanej przez osoby dotknięte chorobą nowotworową. To nie cud – to 
medycyna!

Ból można opanować

Choroba nowotworowa zbiera ogromne żniwo na całym świecie. Według prognoz w Polsce w 2025 r. zachorowalność na raka zwiększy się o 40 proc. i może dotyczyć około 600 tysięcy Polaków. Jednym z objawów samej choroby nowotworowej ale także czasami leczenia przeciwnowotoworowego jest ból.

Krystyna Wechmann - Przekułam chorobę w sukces!

Zachorowałam w 1991 roku, kiedy lekarze nie mówili otwarcie pacjentkom, że mają raka. Mój lekarz chcąc mnie pocieszyć, na pytanie: „Co u mnie stwierdzono?”, powiedział „Chyba zdążyłem. Było za pięć dwunasta”. Raka zdiagnozowano w bardzo zaawansowanym stanie.

Rak piersi - jak go pokonać

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet w Polsce. Rocznie z jego powodu umiera około 5 tys. kobiet, czyli co trzecia z nas przegrywa walkę z rakiem. A przecież mogłoby być zupełnie inaczej.

Więcej wiedzy, mniej bólu

Wśród Polaków wciąż pokutuje wiele mitów na temat bólu. Na szczęście uczymy się na błędach i specjaliści zgodnie 
stwierdzają: nasza świadomość w tej dziedzinie stale rośnie.

Ramię w ramię z chorobą

Na ból nigdy nie jest się dostatecznie przygotowanym, 
ale każdy chory na nowotwór zdaje sobie sprawę, że na jakimś etapie tej choroby przyjdzie mu się z bólem zmierzyć.

Szansa dla chorych na raka nerki

Na raka nerki może zachorować każdy, ale można go wykryć we wczesnej
 fazie rozwoju - gdy jest wyleczalny. Co więcej, w ostatnich latach pojawiły się leki, które pomagają wydłużyć życie także chorym z zaawansowanym nowotworem.

Urologia

Nowotwory złośliwe układu moczowego stanowią u mężczyzn około 11 proc. zachorowań, u kobiet 5 proc. zachorowań. Większość zachorowań na nowotwory złośliwe układu moczowego występuje po 50. roku życia (90 proc.). Ryzyko zachorowania raka układu moczowego wzrasta z wiekiem, przy czym u mężczyzn jest około 4 razy wyższe niż u kobiet.

Czy jesteśmy skazani na raka?

Na zmianę przyzwyczajeń i nałogów nigdy nie jest za późno, to często naprawdę niewielkie wyrzeczenie. Spróbujmy uczynić nasz kraj wzorem zachowań prozdrowotnych.

Opieka onkologiczna

Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie zarówno pod względem ilości środków przeznaczanych na leczenie onkologiczne, jak i liczby nowoczesnych leków przeciwnowotworowych, do których mają dostęp chorzy.

Obniża się wiek zachorowań

Mimo, że rak gruczołu krokowego rozpoznawany jest najczęściej w szóstej, siódmej 
i ósmej dekadzie życia, dotyka również młodszych mężczyzn – czterdziesto- i pięćdziesięciolatków.

Zwiększ szansę na wyleczenie

Najważniejszą rolę w rozpoznaniu wczesnej postaci raka gruczołu krokowego odgrywają dwa badania: per rectum oraz oznaczenie stężenia swoistego antygenu sterczowego (PSA) we krwi.

Świadomość, która może ratować

Z chorobą nowotworową zetknął się praktycznie każdy z nas. Jak wynika 
z raportu Krajowego Rejestru Nowotworów, najczęściej umieramy z powodu chorób układu krążenia, na drugim miejscu jest właśnie rak.

Chemioterapia złagodzona

Leczenie nowotworów przy pomocy chemio- czy radioterapii jest coraz bardziej efektywne. Takie terapie poza skutecznym niszczeniem komórek nowotworowych, eliminują niestety zdrowe tkanki.

Wartość profilaktyki

Stowarzyszenie Amazonki Warszawa-Centrum oraz Polskie Amazonki – Ruch Społeczny to organizacje, które prężnie działają na rzecz chorych na raka oraz profilaktyki onkologicznej.

Jerzy Stuhr - Trzeba żyć!

Gdy jesienią 2011 roku Jerzy Stuhr trafił do szpitala onkologicznego z powodu kłopotów z gardłem, 
a potem zawiesił swoją działalność artystyczną, nie ustawały spekulacje dotyczące przyczyny jego 
złego stanu zdrowia.

Być kobietą...

Najważniejsza przy wszystkich nowotworach jest ich wczesna 
wykrywalność. A to możliwe jest wyłącznie wtedy, kiedy 
przestaniemy się bać, udawać i zaczniemy regularnie się badać.

Nowotwory narządów układu moczowo-płciowego

Nowotwory narządów układu moczowo-płciowego zwane są popularnie nowotworami „urologicznymi” z powodu ich diagnozowania i leczenia  ich przede wszystkim przez lekarzy urologów. Stanowią one znaczny odsetek wszystkich nowotworów złośliwych rozpoznawanych u mężczyzn i kobiet albowiem ok. 15 proc.

Czy rak musi boleć?

Słowo rak wzbudza lęk u pacjentów i ich rodzin. Głównie dlatego, że wielu z nich zmaga się z uporczywym bólem. A tak wcale nie musi być.

Pacjent ma prawo do leczenia bólu

Szymon Chrostowski, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie oraz Prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, lider Koalicji na rzecz Walki z Bólem, mówi o bólu w chorobie z perspektywy pacjenta onkologicznego.

Prawo do leczenia bólu

O tym, że każdy pacjent ma prawo do leczenia bólu niezależnie od jego przyczyny oraz jakie są priorytety Koalicji na Rzecz Walki z Bólem opowiada Szymon Chrostowski.

Kiedy ważna jest pomoc psychologa

Psychoonkologia to spotkanie na granicy psychologii i onkologii, a granicę tych dwóch dziedzin wyznacza indywidualne zapotrzebowanie ze strony Klienta. Biorąc pod uwagę obszary, którymi się ta nauka zajmuje, Klientem jest każdy z nas.

Rak stercza to nie wyrok!

Wcześnie wykryty nowotwór stercza jest uleczalny. Dzięki coraz nowocześniejszym metodom leczenia coraz rzadziej łączy się ze skomplikowanymi powikłaniami.

Bliźniaczki genetyczne

Dwie historie, które na całe życie połączyła choroba. Agnieszka na co dzień pomagała innym lecz nagle sama musiała zmierzyć się z dramatyczną diagnozą. Julia to osoba, która wierzy w dobro, a los sprawił, że w pewnym momencie uratowała życie. Więź między bliźniakami genetycznymi jest nie do opisania, a gdy się już spotkają, nie da się jej przerwać.

Wsparcie bliskich w chorobie

Pacjent ma prawo, aby bliskie mu osoby wspierały go swoją obecnością w czasie leczenia oraz uzyskiwały informacje o stanie jego zdrowia, proponowanej terapii i  przewidywanych wynikach.

Dieta przeciwnowotworowa

Choroby nowotworowe określić można plagą XXI wieku. Nic więc dziwnego, że obawiamy się, że problem ten dotknie także nas samych lub kogoś z naszych bliskich. Nie jesteśmy jednak tak bezsilni, jak nam się wydaje. Ryzyko zachorowania zależy w znacznym stopniu od czynników, na które mamy wpływ. Zróbmy więc wszystko, by je zmniejszyć! Szczególnie, że profilaktyka we własnym zakresie zaczyna się na talerzu.

Z bólem w chorobie nowotworowej trzeba walczyć

Ból nowotworowy dotyka średnio 50 proc. chorych we wczesnych stadiach, a w miarę postępowania choroby liczba ta wzrasta do ok. 80 proc. W sytuacji przerzutów do kości ból odczuwa nawet 100 proc. pacjentów. Często pacjenci i lekarze zakładają, że najważniejsze jest leczenie samego raka – tymczasem ból można i trzeba leczyć.

Rola edukacji i opieki w procesie leczenia

Pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej oraz ci po diagnozie, często opisują swój stan jako oszołomienie, mętlik w głowie, natłok pytań... Potwierdzają wagę i znaczenie relacji z lekarzem prowadzącym, jednocześnie czując niedosyt.