serce

TOPICS

Spełniło się moje marzenie

Droga, na którą wkroczył Szpital Powiatowy im. dr. Tytusa Chałubińskiego, łączy wszystkie aspekty efektywnego leczenia chorób serca i naczyń, które rekomenduje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Twoje serce w Twoich rękach

Pacjent, który już raz przeszedł zawał serca lub udar mózgu powinien szczególnie zadbać o swoje serce, ponieważ zawał serca i udar mózgu mogą pojawić się u niego ponownie.

Zadbaj o swoje serce

W Polsce nawet milion osób może cierpieć z powodu niewydolności serca. Wczesna diagnoza jest podstawą skutecznego leczenia tej poważnej choroby.

Nie zabieraj serca

Każdy z nas może zostać dawcą organów po śmierci. To proste, wystarczy podjąć decyzję, podpisać oświadczenie woli i poinformować o decyzji swoich bliskich.

Serce w dołku

Lekarze coraz częściej i głośniej mówią o dużym wpływie stanu psychicznego pacjenta na proces leczenia i wyzdrowienia.

Serce - na co uważać?

Jedną z głównych przyczyn chorób układu sercowo-naczyniowego jest podwyższony poziom cholesterolu. Na szczęście, istnieje szereg sposobów, by skutecznie obniżyć jego stężenie we krwi.

Seks i serce

32 proc. Polaków ma nadciśnienie tętnicze – wykazało badanie NATPOL, pierwsze od prawie 10 lat, pokazujące rozpowszechnienie w naszej populacji czynników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Serce w nadciśnieniu tętniczym

Przyczyny nadciśnienia tętniczego są nieznane a nieliczne tylko poznane i sklasyfikowane. Z tego powodu nadciśnienie generalnie dzielimy na pierwotne lub samoistne tj. gdy nie znamy przyczyny.

Ablacja przedsionków serca

Ablacja, w tym – krioablacja, to nowoczesny zabieg, dzięki któremu pacjenci z dolegliwościami sercowymi mogą
całkowicie wyelimnować problem migotania przedsionków. W Polsce niestety jest ona wciąż stosowana zbyt rzadko.

Życie po zawale

Myślę, że ten strach jest naturalny, przecież zawał to bliskie otarcie się o śmierć. Raptem każdy z nas widzi kruchość życia.

Choroby układu krążenia – główne zagrożenie dla zdrowia Polaków

Z powodu wciąż dużego zagrożenia chorobami serca i naczyń w Polsce, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne jest zainteresowane poszerzaniem współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia, parlamentem, administracja państwowa. W najbliższej przyszłości PTK chce skupić się na działaniach prowadzących do poprawy leczenia i jakości życia pacjentów, którzy przeżyli zawał serca.

Optymalne leczenie chorych po zawale serca

Wywiad z prof. dr. hab. med. Krzysztofem J. Filipiakiem, kardiologiem, internistą, hipertensjologiem i farmakologiem, profesorem w Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha, Prodziekanem Wydziału Lekarskiego WUM, redaktorem naczelnym „Kardiologii Polskiej”.

Szlachetna dieta dla serca

To, że codzienna dieta ma wpływ na nasze zdrowie, wygląd  i samopoczucie jest faktem i raczej nie trzeba nikogo o tym przekonywać. Mimo to nasze codzienne posiłki  traktujemy bardzo instrumentalnie, a nie jako inwestycję w nasze zdrowie.

Być aktywnym po zawale serca

Przebyty zawał serca nie musi oznaczać rezygnacji z aktywnego wypoczynku. Wręcz przeciwnie jeśli wcześniej uprawiałeś sport i chciałbyś do niego wrócić, zasięgnij opinii lekarza, który na podstawie wywiadu i dodatkowych badań indywidualnie oceni ryzyko oraz ustali dopuszczalne obciążenia treningowe.

Młode serca po zawale

Przekonanie, że zawał dotyczy jedynie ludzi starszych jest z założenia błędne, bo o ile w tej grupie wiekowej  odsetek zawałowców jest najwyższy, to systematycznie przybywa również młodych pacjentów z problemami sercowymi - uważa prof. prof. Zbigniew Kalarus, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, pomysłodawca portalu Copozawale.pl.

Cukrzykowi grozi zawał

Statystyki jasno wskazują, że większość Polaków umiera z powodu chorób serca. Szczególnie narażeni na nie są chorzy z cukrzycą. Jaki jest więc związek i ryzyko cukrzycy związanej z chorobami kardiologicznymi?

Wydrukuj sobie serce

W krajach Unii Europejskiej co roku umiera ok. 2 mln ludzi z powodu chorób układu krążenia (38 proc.). W Polsce prawie co drugi zgon spowodowany jest chorobą układu krążenia.

Wewnętrzna struktura serca do korekty

Wady strukturalne serca dotyczą nieprawidłowej budowy jego wewnętrznych struktur, z których całe serce jest stworzone, a więc przedsionków lub komór. Wady strukturalne, zarówno wrodzone, jak i nabyte, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Po zawale można żyć normalnie

O tym, że na ból w okolicy serca i mostka trzeba reagować natychmiast i niezwłocznie jechać do szpitala od lat mówią lekarze. O tym, jak ważna jest szybka diagnoza kilka lat temu przekonał się Piotr Bałtroczyk, który m.in. dzięki temu dzisiaj może żyć równie aktywnie jak przed zawałem.

Nie bagatelizuj bólu serca

Problemy z sercem dotyczą wielu Polaków, o tym jak dbać o ten organ oraz co robić, kiedy pojawi się ból opowiada prof. Zbigiew Kalarus Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Przez zęby do serca

Infekcje bakteryjne jamy ustnej zwiększają ryzyko chorób układu krążenia. Jak podaje serwis Den-tysta.eu 800 tys. Polaków nie ma szczoteczki do zębów, a aż 10 proc. mężczyzn 
i 3 proc. kobiet w Polsce nigdy nie było u dentysty.