Za truizm można uznać powtarzanie, że czas zmienić nawyki żywieniowe, bo te, którym hołdujemy w wielu przypadkach rujnują nam zdrowie, a czasem nawet zagrażają życiu. Wystarczy powiedzieć, że coraz więcej osób cierpi na choroby cywilizacyjne – cukrzycę, otyłość, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, do których rozwoju przyczynia się niewłaściwa dieta i brak ruchu. Niepokoi również, że rośnie liczba chorych z zaburzeniami pracy jelit i osób, które codziennie mają zgagę, wzdęcia, niestrawność, kłopoty z wypróżnieniem.

Nie ma cudownych diet

Pośpiech, jedzenie przetworzonej żywności, fast foodów prowadzą do rozregulowania układu pokarmowego, a co za tym idzie mniejszej odporności, niedoboru witamin i minerałów, osłabienia kości, przewlekłego zmęczenia 
i zaburzeń snu. Zła dieta sprawia, że szybko przybywa nam kilogramów. Gdy nie mieścimy się w ulubione spodnie, szukamy cudownej diety, która przywróci nam dawną sylwetkę. Ale takiej diety nie ma. 
A nawet jeżeli poddamy organizm torturom dietetycznym i schudniemy, po powrocie do normalnego jedzenia możemy się spodziewać efektu jojo.

Bez eksperymentów

Bezpiecznym i zdrowym sposobem odżywiania jest zbilansowana dieta, która dostarcza niezbędne składniki odżywcze, witaminy, minerały, stosowne ilości białka, błonnika, zdrowego tłuszczu i wody. Aby zachować zdrowie 
i dobrą kondycję fizyczną i psychiczną najlepiej przestrzegać 10 zasad zdrowego żywienia, które opracowali specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Dzięki temu uniknie się nie tylko nadwagi, ale i zagrożenia rozwojem chorób cywilizacyjnych.

Jak się odżywiać

Nie tylko dieta

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Zdrowie przewodu pokarmowego zależy także od zdrowia... zębów. Źle rozdrobniony pokarm jest trudniej trawiony, zalega w jelitach, może być przyczyna wzdęć, zaparć, a także poważniejszych kłopotów trawiennych. Do tych przyczynia się także stres.